Těžká dřina III – 5 díl: – OKD (Ostravsko-karvinské doly)

Těžká dřina v dalším premiérovém díle zčerná na uhel a ztěžkne tak, že se nejen propadne několik desítek metrů pod zem, ale ukáže i jednu z nejnáročnějších prací na našem území!


Po desetiletí je dolování uhlí považováno za nejtěžší práci vůbec. Kombinuje obrovskou fyzickou námahu, špinavé prostředí a nebezpečí. V České republice ji vykonává necelých deset tisíc »vyvolených«. Každý den s vědomím nebezpečí úrazu, výbuchu nebo závalu fárají stovky metrů pod zem a těží to nejcennější – černé uhlí. Ano! Další díl Těžké dřiny bude z prostředí ostravsko-karvinských hlubinných dolů.


Romča se tentokrát nechá zaměstnat jako »cyp«, tedy hornický učeň. Vyfasuje havířskou výbavičku a v kleci sfárá do hloubky 770 m, kde ho čeká nejedna těžká dřina. Začne vrtáním na čelbě, která brání případnému zavalení nebo výbuchu metanu. Společně s namakanými havířskými machry se pokusí přidělat na jeřáb »lutnu«, obří trubku na vzduchotechniku. Samozřejmě zkusí i to nejdůležitější – odnesení haicmanu… Co to je? Více se dozvíte v dalším díle Těžké dřiny už tento čtvrtek 20. září 2012 ve 20.15 hodin na Prima Cool.

Foto: TV Prima