Táta se zabydluje a začíná s kluky vařit

Zkušený šéfkuchař Martin Polačko se právě stěhuje do nového domu. Jíst se ale musí pořád a jeho kluci Jakub a Mates mají hlad. Chce to něco jednoduššího, s čím mu chlapci pomůžou a co zbylo v lednici. Stěhováci totiž omylem odvezli nákup. Doma jsou tortilly, tak se nabízí mexická kuchyně. Nejprve uvidíme bleskový a zajímavý recept se sýrem, oříšky a hroznovým vínem. To však bude jen taková chuťovka. Každý muž by měl umět nějakou festovní vyprošťovací polévku. Martin ukáže, jak krok za krokem uvařit silnou gulášovku. Vysvětlí, proč nemáme podcenit přípravy, a ukáže pár kuchařských fíglů. Zdánlivě jde možná o detaily, na výslednou chuť však mají zásadní vliv. Na Martina se přijdou podívat kamarádi. Sommelier a obchodník s vínem Víťa bydlí ve vedlejší vesnici a vždy přinese tu správnou lahvinku. Cukrářka Iveta Fabešová zase upeče něco dobrého na zub. Milá návštěva dostane báječné slané taštičky z listového těsta se špenátem, fetou a praženými piniovými oříšky… Zbrusu nová rodinná kuchařská show o moderním vaření s jiskrou, které vás neunaví ani finančně nevyčerpá. Uvidíte vždy v neděli na Prima family v čase již důvěrně známém všem milovníkům dobrého jídla. Nový pořad Když vaří táta vysílá v neděli 16. září v 18 hodin Prima family.


Všichni jsou už v Mexiku a my se tam také na skok podíváme. Začneme bleskovou tortillou se sýrem, vínem a ořechy, takže se nám do toho zaplete i sladká Francie. Šikovný starší Kuba půlí kuličky vína a Mates trhá sýr s modrou plísní. Táta mu vysvětlí, že aromatický sýr voní a někomu možná i páchne. A divákům ukáže báječný trik na obracení naplněných přehnutých tortill na pánvi. Možná už to nikdy nebudete dělat jinak…


Aby Martin mohl uvařit pořádné jídlo, musí do obchodu. Přinese si pěkné zadní hovězí na polévku a vykostěná kuřecí stehna na další mexickou specialitu. Základem gulášové polévky jsou maso, cibule a koření. Pálivá a sladká sypká paprika – nezapomeňme, že vaříme pro děti–, kmín, sušená majoránka. Chuť pokrmu bude intenzivnější, když se suroviny povaří ve vývaru. Poslední přijdou na řadu brambory nakrájené na kostičky a čerstvý česnek. Když maso obalíme před restováním v mouce, nemusíme dělat jíšku. Navíc brambory uvolní škrob.


Hlavním chodem bude řízné kuřecí burrito. Martin si v hmoždíři utluče suchou marinádu z papriček, římského i našeho kmínu, kuliček černého pepře, koriandru a hrubé mořské soli. To bude nášup, těší se kuchař, když směsí koření potírá stehenní řízky. Nesmí chybět barevná zelenina – červená cibule a papriky, »ať to jídlo pěkně svítí«. Řízky se krájí na plátky, případně se maso natrhá. Jak naplnit tortilly a zabalit před zapečením burritos divákům Martin předvede s Kubovou pomocí. Závitky hustě posypané čedarem stráví deset minut v pekáčku v rozpálené troubě. Přítel Víťa přinese růžové víno, které se opravdu nemíchá z červeného a růžového, jak si myslí kluci.


A protože dorazí cukrářka Iveta, nejpůvabnější z tria kamarádů, Martin jí upeče oblíbené slané špenátové taštičky z listového těsta. Na francouzský recept s řeckou ingrediencí potřebuje vymačkaný mrazený špenát, ovčí fetu, která se krásně drolí, slaďoučké hrozinky sultánky, sůl, pepř a špetku muškátového oříšku. Vše spojí třicetiprocentní smetana, vejce už nepotřebujeme. Naplníme rozválené těsto, nakonec je svlažíme rozpuštěným máslem, hrany zpevníme tupou hranou nože nebo klasicky vidličkou. Koláč je prý famózní, už zbývá jen přípitek: „Martine, ať se ti tady hezky bydlí a vaří!“

Tipy a triky
* Kostky hovězího na guláš nebo polévku by měly být přibližně stejně velké, aby se rovnoměrně propekly a provařily.
* Když si maso po osolení a opepření obalíme v hladké mouce, polévku už nemusíme zahušťovat.
* Na restování masa je důležité mít těžký a pevný hrnec se širokým dnem.
* Nejprve rozpálíme hrnec, teprve pak přilijeme rostlinný olej.
* Na kousku masa si vyzkoušíme, zda je olej dostatečně horký a už se škvíří.
* „Restuje se proto, aby se restovalo, ne dusilo!“
* Mícháme teprve tehdy, když se maso začne barvit. Dbáme, aby se opeklo z obou stran.
* Teprve pak přidáme k masu cibuli, zase ji necháme osmahnout a chvíli nemícháme.
* Když základ zaprášíme paprikou, mícháme naopak rychle a pořádně, paprika má tendenci se připalovat! Základ rychle zalijeme vodou.
* Polévku kontrolujeme, občas promícháme, necháme probublávat, v případě potřeby doplníme tekutinu.
* Když nemáme doma hmoždíř, na směs koření se výborně hodí mixér.
* Jestliže maso naložíme do oleje, na rozpálenou pánev se už nemusí přidávat. Když je hotové, uchováme ho pod pokličkou, ať dojde.
* Oříšky stačí restovat nasucho bez oleje, protože ho dost obsahují.

Foto: TV Prima