Sorrentinův papež, Banderas Picassem či oscarový Rush Einsteinem aneb ČT nakupovala v Cannes

Projekty Paola Sorrentina a Toma Tykwera, dvě životopisné série z produkce National Geographic, ale také práva na seriál podle knižní předlohy Umberta Eca, který se začal natáčet teprve letos v lednu. To vše koupila pro své diváky Česká televize (ČT) na mezinárodním veletrhu audiovizuální tvorby v Cannes. Zahraniční vysílatele naopak zaujaly seriály Labyrint a Vzteklina. Práva na seriál Arabela prodala ČT do Polska.

Vzteklina_01

„Evropská seriálová produkce se dostává na stále vyšší úroveň, a tak jsme letos mohli vybírat kvalitní série, které se staly hity v Německu, Dánsku a v Itálii. Kromě nich jsme získali také ambiciózní seriál Jméno růže, tři řady dánského počinu Dicte – kriminální reportérka, a hlavně diváky i kritiky kladně přijatý Babylon Berlín,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.

Hned pod dvěma novými seriály jsou podepsání celosvětově oceňovaní režiséři. Velkolepý projekt Toma Tykwera Babylon Berlín ukazuje v kriminálním příběhu Berlín dvacátých let napříč ikonickými kabarety, černým trhem, uvolněnými mravy a imigrantskou mafií. Kromě Tykwera se v roli seriálového režiséra představí i Paolo Sorrentino se svým fiktivním příběhem prvního amerického papeže Pia XIII., ztvárněného Judem Lawem v sérii nazvané Mladý papež (v originále The Young Pope).

Ve vysílání České televize se objeví také dva životopisy z produkce National Geographic. Desetidílný projekt Génius: Einstein s oscarovým hercem Geoffrey Rushem v hlavní roli přiblíží život člověka, pro kterého bylo tajemství kosmu pochopitelnější než lidé v jeho okolí. První díl, ve kterém si zahrála Klára Issová, se natáčel v Praze. V dramatické sérii Génius: Picasso pak Antonio Banderas odhalí nitro jednoho z nejkontroverznějších umělců 20. století. Diváci se ale mohou těšit také na pokračování islandského thrilleru V pasti či na sedmou řadu špionážního Ve jménu vlasti.

Ve jménu vlasti VI
Ve jménu vlasti VI

„Z Cannes vezeme i sérii historických a přírodopisných snímků. Z produkce ARTE nabídneme patnáct hodin dokumentů, převážně profilů zajímavých osobností, kterými byli například malíř Paul Gauguin nebo spisovatelka Agatha Christie. Od ZDF jsme nakoupili šestadvacet hodin tvorby, včetně portrétu vojevůdce Alexandra Velikého či svůdníka Casanovy. Samozřejmě ale nezapomeneme ani na děti. Česká televize uzavřela smlouvu s firmou Disney na čtyři animované a dva sitcomové seriály, které nabídne ve vysílání Déčko,“ dodává Milan Fridrich.

Česká televize se mezinárodního veletrhu MIPTV 2018 účastnila tradičně také jako aktivní producent. „S největším zájmem zahraničních vysílatelů a distributorů se setkaly druhé řady seriálů První republika a Labyrint, vánoční pohádka Nejlepší přítel, série Vzteklina a záznamy baletů Sólo pro nás dva, Sólo pro tři a Romeo a Julie, realizované na prknech Národního divadla,“ vyjmenovává obchodní ředitel České televize Hynek Chudárek. „Dlouhodobě má Česká televize silnou pozici také na poli dětské tvorby. Polská Fokus TV bude vysílat restaurovanou verzi seriálu Arabela a slovinská veřejnoprávní televize ocenila animovaný večerníček Zahrádka pod hvězdami. Na pohádky ČT se mohou těšit i děti v Lotyšsku. Německý distributor k pohádkám, které zakoupil v loňském roce, dokoupil televizní filmy Přání k mání, Trojí život, Správnej dres a minisérii Spravedlnost.“

 

Foto: Česká televize