Zpěvák Richard Krajčo, spisovatel Pavel Kosatík a vietnamské blogerky Trinh Thuy Duong, Nguyen Mai Huong a Mai Vuová se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 2. září ve 21.35 hodin na Primě.
Richard Krajčo a kapela Kryštof – kapela Kryštof patří mezi nejprodávanější české kapely, sedmé album Srdcebeat natáčela i v New Yorku a jejich turné začíná letos na podzim. Richard Krajčo k úspěšnému hitu Srdcebeat říká: „Je to píseň o bezpodmínečné lásce, bez všech těch kdyby – bez touhy měnit a být měněn.“
Pavel Kosatík – uznávaný autor biografických a literárně historických knih, spisovatel literatury faktu, špičkový popularizátor a televizní scenárista. Navíc vystudovaný právník, který skvěle rozpracovává českou historii a zabývá se povahou českého národa, jeho nedávnou minulostí i přítomností.
Trinh Thuy Duong, Nguyen Mai Huong a Mai Vuová – tři mladé Vietnamky, které žijí odmala v Česku, se snaží Čechy naučit, jak uvařit pravé vietnamské jídlo. A to nejen prostřednictvím svého blogu Viet Food Friends, ale pořádají i »poznávací« výlety do pražské Sapy a kurzy vaření. Píší recenze na vietnamská bistra, Čechům umí poradit, jak připravit exotickou večeři, ale i s tím, jak případně udělat dojem na vietnamského tchána nebo tchyni. Všechny jsou mladé, hezké a inteligentní. Jaké mají nejstarší vzpomínky na Vietnam? „Pamatuju si velkou záplavu. Byli jsme na nějaké loďce. To je asi jediná dětská vzpomínka na město Hoa Binh,“ říká Nguyen. Trinh Thuy Duong: „Mě pokousal sousedův pes – vlčák, na Vietnam velký pes.“ A Mai: „Naši se poznali až tady v Čechách. Mám tu i prarodiče. Takže já jsem se narodila už v Praze, ve Vietnamu jsem byla asi jen čtyřikrát. Ale už odmala mluvím samozřejmě i vietnamsky.” Blogerky nejdřív založily blog o vaření, ale čeští kamarádi se jich neustále ptali, jak se co vaří, jak co kombinovat, a tak začaly pořádat výlety do tržnice Sapa, kde Čechům ukazují, kde co koupit, co ochutnat a proč to ochutnat.
Jaká jsou úskalí, pokud je Čech pozvaný na návštěvu do vietnamské rodiny? Huong: „Být slušně oblečená. Tedy ne výstřih, ne minisukni. Nepůsobit na muže vyzývavě. Dále chovat se zdvořile. Od dívek se očekává, že budou pomáhat v kuchyni. A to, i když přijdou na návštěvu. Měly by přijít a zeptat se hospodyně̌: Teto, jak vám můžu pomoct? A i když ji paní domu pošle, aby se šla bavit, měla by naléhat, že jí opravdu chce pomoct.“ Na co by si měl dávat pozor český kluk na návštěvě ve vietnamské rodině? Duong: „Vhodné je přinést nějaký dárek. Mamince je dobré vzít ještě kytičku.“ Huong: „Případně čokoládu nebo alkohol pro tatínka. Od kluků se neočekává, že by pomáhali v kuchyni, ale že budou sedět a povídat si s chlapy.“ Duong: „Když kluk řekne, že chce být lékař̌, ekonom nebo právník, tak už je dobře nakročeno. Pokud chce být umělec, to není dobrý.“ Co je pravdy na tom, že Vietnamci jedí psy a tajně je servírují ve svých bistrech? Mai: „Narážky na psí maso jsou vtipné v tom, že pro Vietnamce je psí maso delikatesa. Když už ho budeme mít, tak ho rozhodně nebudeme servírovat někomu místo kuřete.“
Foto: TV Prima