Show Jana Krause – Lucie Bílá, Matěj Stropnický a Adam Čtverák

Zpěvačka Lucie Bílá, předseda Strany zelených Matěj Stropnický a mladík Adam Čtverák, který učí špičkové manažery mluvit, se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 8. února ve 21.35 hodin na Primě.

kraus
Lucie Bílá – jednu z nejslavnějších českých zpěvaček jsme mohli už od samého počátku devadesátých let vidět ve většině významných muzikálů české scény. Její desky byly vždy sázkou na jistotu a koncerty bez výjimky hudební událostí pro všechny její fanoušky. Osmnáct Českých slavíků, patnáct cen TýTý, Cena Thálie, čtrnáct sošek Andělů, titul Zpěvačka dvacetiletí… To jsou jen některá ocenění, která Lucie převzala. Ale za svůj největší dosavadní úspěch Lucie považuje svá dvě vystoupení na hudebním festivalu Pražské jaro 98. Podařilo se jí to jako první popové zpěvačce v historii. Díky svému talentu, humoru, bezprostřednímu vystupování i smyslu pro pomoc těm, co to potřebují, se řadí mezi nejpopulárnější a nejoblíbenější osobnosti Česka. Svou poslední desku pojmenovala svým občanským jménem – Hana. Ale návrat ke kořenům tím prý nesledovala: „Je to takové ohlédnutí. V sešitku u cédéčka mám svou dětskou fotku, a u ní je věta: Těším se na všechno, co přijde. A tím na všechno myslím opravdu na všechno! Takže na to dobrý i zlý. Protože to prostě k životu patří,“ vysvětluje Lucie Bílá.
Matěj Stropnický – předseda Strany zelených působil donedávna jako žižkovský zastupitel a také jako kritik dřívějšího vedení strany. Bývá často označován za radikála. Sám však říká, že se směřováním strany zas o tolik nepohnul. „Jsem předvídatelný partner, vadí mi, když politici nedodržují svůj program. Typicky se to děje u ČSSD, hnutí ANO ale třeba nemá program vůbec žádný,“ tvrdí a dodává: „Bohatí soupeři se porážejí těžko, politika je hodně o penězích.“ Donedávna se angažoval spíš v lokálních věcech na Žižkově a v Praze. Ale jeho cílem je, aby ovlivnil českou debatu tak, abychom se začali bavit o podstatných věcech. „Za rok se můžeme ocitnout v situaci podobné té v Maďarsku. Bude tu poměrně dost autoritářská vláda vedená podnikatelem Andrejem Babišem, která bude podporována prezidentem Zemanem ve druhém volebním období. To je situace, do které se nechceme v žádném případě dostat. A proto je potřeba trochu pozměnit profilaci Zelených pro tuto politickou situaci. A třeba i potlačit některé detaily našeho programu,“ říká Matěj Stropnický.
Adam Čtverák – šestnáctiletý kluk, který učí špičkové manažery mluvit. „Projev lidí často nemá sebevědomí,“ říká. Je jedním z mentorů projektu Minutový řečník, který má ambice učit lidi přesvědčivě komunikovat a mít kvalitní projev. „Čekáte přednášky, jejichž náplní budou prezentace plné textových slajdů? Tak to jste na omylu,“ říká Adam. Účastníci jsou do kurzu aktivně zapojeni, za cvičení získávají body či je naopak ztrácejí. V případě, že klienti například použijí nevhodné slovo, tak musí dělat dřepy či kliky – jde prý o takovou facku, kterou si zapamatují, a dají si příště pozor. Vzájemně se také natáčejí, aby mohli vidět i svou neverbální komunikaci. „Kamarádi vás na chyby v projevu neupozorní, ale my v kurzu ano a zapracujeme na tom, abychom jich účastníky kurzu zbavili. Největšími a nejčastějšími chybami je, že v mluveném projevu často používáme parazitní slova a řada lidí má i problém s nonverbální komunikací.“ Projev lidí obecně dnes podle Adama často nemá sebevědomí. Důležitý je prý výstup z komfortní zóny. „Často je navíc jednodušší mluvit před tisícovkou lidí než před menší skupinou. Já osobně raději moderuji před lidmi, které neznám,“ říká Adam.

Foto: TV Prima