Operní pěvec Adam Plachetka, režisérka Andrea Sedláčková a přírodovědec Karel Cettl se představí v Show Jana Krause. Premiéru dalšího dílu čtvrté série Show Jana Krause uvidíte v pátek 21. února ve 22.15 hodin na Primě.
Adam Plachetka – operní hvězda světového formátu oslňuje už čtvrtým rokem Rakušany ve vídeňské opeře, kde je sólistou. Je vysoký, charismatický a sebevědomý. Když jde po centru Vídně, mnozí lidé jej poznávají. Sólista vídeňské opery je nepřehlédnutelný a stejně pozoruhodný je i v operním světě. Vystupoval na většině slavných operních pódií. Když pozoruje dění v Česku s odstupem z Rakouska, říká, že se mu sem trvale snad ani vracet nechce. „Úspěch komunistů v posledních volbách je pro mne nepochopitelný. Výsledky takových voleb přesně hrají do ruky těm, kteří říkají, že před revolucí bylo lépe. Upřímně, vždy jsem považoval za čest a právo, že mohu svobodně volit, ale za takové situace zvažuji, jestli to má význam, a přemýšlím, že bych v Rakousku možná zůstal natrvalo,“ prozrazuje Plachetka. Vypráví o rozdílném pohledu Rakušanů a Čechů na operní svět, kdy Češi mají tendence dívat se na operu stále jako na cosi exotického, kdežto Rakušané se netají respektem a uznáním. Vypráví o pohledu ani ne třicetiletého »kluka«, který se ocitne v elitní operní společnosti a také o fámách, které kolují o operním světě. „Nejrozšířenější je asi ta, že zpěvák v opeře má být tlustý, že bude mít lepší hlas. To je nesmysl. Kvalita zpěvu mj. závisí na fyzické kondici zpěváka. Když je tlustý, žádnou kondici nemá a jeho výkon na jevišti je logicky horší,“ říká.
Andrea Sedláčková – režisérka, která natočila nový film Fair Play o státem řízeném doppingu v 80. letech.
Karel Cettl – mladý vědec, přírodovědec a autor knihy o dinosauřím sexu. O dinosaurech víme poměrně dost – jak žili, čím se živili, proč zemřeli, jaká měli zranění. Jediné, co přesně dnešní věda nedokáže popsat, je, jak se rozmnožovali. Toto téma, jako by bylo nějaké tabu. „Přišla za mnou jednou kolegyně z fakulty s tím, jestli vím, jak TO vůbec dinosauři dělali, když se jimi tak zabývám,“ prozrazuje vědec, co bylo jeho první motivací se o toto téma zajímat. Světlo světa posléze spatřila jeho kniha o rozmnožování dinosaurů, která je doplněna jeho kresbami pářících se dinosaurů. Když modeluje či maluje pářící se dinosaury, vychází přírodovědec z anatomie dnešních zvířat. Měli dinosauři penis, nebo ne? „Je to měkká tkáň, takže i kdyby ho měli, nezachoval by se. Ale myslím, že na tom byli podobně jako hadi – neměli asi penis v pravém slova smyslu, ale jakýsi orgán sloužící zároveň k vylučování i rozmnožování,“ vysvětluje vědec. Přišel mj. na to, jak se rozmnožovali například ankylosauři: „Protože měli opancéřovaná těla, rozmnožovali se podobně jako želvy. Mechanismus páření byl asi podobný jako u želv. Technicky se to jinak vyřešit nedalo,“ vysvětluje vědec, který si své teorie o páření ověří vždy tím, že nejprve vymodeluje model konkrétních dinosaurů a zkouší, co by bylo či nebylo technicky možné. Přiznává, že při páření tak velkých dinosaurů, jako byli např. diplodoci, mohly praskat někdy i kosti. „35 tun je zkrátka 35 tun, tak by asi nebylo divu, kdyby při tom občas nějaká kost praskla,“ myslí si vědec a dodává, že sex pro dinosaury rozhodně nebyl velkou zábavou, byl pro ně totiž velmi fyzicky náročný.
Foto: TV Prima