Restaurované Intimní osvětlení jde z Varů přímo do vysílání

Po světové premiéře, která se odehrála před čtyřmi dny na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, se digitálně restaurovaná verze Intimního osvětlení Ivana Passera objeví ve vysílání České televize. Už v pátek 8. července večer ji divákům nabídne kanál ČT art.

Intimni osvetleni
Intimní osvětlení se dostalo mezi deset nejoceňovanějších českých filmů všech dob a doposud je považováno za ikonický snímek »nové vlny«. Jednapadesát let po svém prvním uvedení se nyní Intimní osvětlení dočkalo digitálního restaurování. Novou verzi filmu tento pátek 8. července odvysílá kulturní kanál ČT art, a to ve 22.25 hodin.
Námět k filmu začali psát Jaroslav Papoušek a Václav Šašek. Později přizvali také Ivana Passera, který se následně stal režisérem filmu. „Učili jsme se na FAMU strukturu scénáře, jak se vypráví příběh, že film je blíž architektuře než literatuře. Mě ale zajímalo, jak se to dá udělat jinak – popřít všechny ty zákony. Věřil jsem, že je to možné. Dělali jsme, co jsme chtěli, akorát jsme to museli dělat tak, aby to nebylo příliš zřejmé. Orson Welles se kdysi vyjádřil, že trocha represe je zdravá pro umění. Myslím, že to tak fungovalo i s námi,“ říká Ivan Passer.

Intimni osvetleni-2

Reportáž ČT24 o Intimním osvětlení, stejně jako rozhovor s Věrou Křesadlovou, můžete zhlédnout zde:

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1836209-intimni-osvetleni-neni-passer

Intimni osvetleni-3

Foto: Česká televize