Prostreno: – Ostravsko: Jsou všechny ženy slepice? Nebo aspoň jedna?

V Ostravě a okolí se sejdou čtyři ženy a jeden mladý ambiciózní amatérský kuchař. Složení generačně smíšené slezské partičky dává tušit, že o slovní šarvátky nebude nouze. Zkušenost naráží na mladistvé sebevědomí a například poslední hostitelka Lea chce tak moc vyhrát, že je velmi kritická už od začátku a nesleví až do konce. Co ale sama předvede? Bude to stačit na vítězství? Jediný hostitel odvede slušný výkon. Kdo ho však ocení, když skoro žádná z účastnic nejí hovězí? Z toho se poučí nejvýraznější soupeřka Eva, jenže i to je špatně. Eva se nedá opravdu přehlédnout, navíc pracovala v potravinářství jako inspektorka kvality, takže o jídle něco ví, má k němu co říct a nenechá si to ujít. Holky jí to pěkně spočítají. O rivalkách si stejně myslí, že jsou slepice. Přizná to i v páteční chvilce pravdy? Sejdou se tihle Ostraváci ještě jednou, nebo už se nechtějí nikdy vidět? Uvidíte od pondělí 6. května na Prima family.

Pondělí: vysokoškolačka Darina (23)
Nezadaná Darina studuje zajímavý obor o volném čase – rekreologii. Jak příjemný bude její večer? Připravila labužnické moravské menu, s jehož přípravou měla menší problémy. Soupeři jsou mile překvapení, jak krásně to u ní vypadá. Lákavě vyhlíží i předkrm – grilovaný Hermelín s rukolovým salátem a bagetkou. Přitom hostitelka sama Hermelín nejí. Je to riziko, nebo hra? A co valašská kyselica? Musejí v ní být houby, jak si myslí Lea? Má být více, nebo méně kyselá? A zatímco hosté jedí kyselicu, v troubě se vesele pálí žebírka alias „fajnové masénko na prkénku“. Mladou hostitelku to rozpláče a na chvíli rozhodí. „Měla by více dolévat a trávit s námi více času,“ zazní pak na její adresu. „Má to hezky naservírované a nakonec to není taková katastrofa,“ uslyšíme též. Atmosféra je ale poněkud napjatá a zamlklá. Jakou zábavu naplánovala budoucí odbornice na odpočinek? Originální! „Hostitelka nasadila laťku docela vysoko,“ pochválí pondělní večeři i kritická Lea.

Úterý: číšník Radovan (26)
Jediný muž týdne žije s prarodiči v domě v Těrlicku. Do soutěže ho přihlásila dnes již bývalá přítelkyně, protože rád vaří, je soutěživý a sportovně založený. Studený předkrm je vtipně servírovaný, menu zní moderně a lákavě. Mladík ovšem netuší, že dýňová polévka žádné velké nadšení nevzbudí, někomu vadí opražená semínka. A opravdu nemůže předpokládat, že tři dámy ze čtyř nerady hovězí. Včerejší hostitelce dokonce nevoní. Nejstarší Eva se s takovým názorem nemůže smířit a vznikne první spor. Když prý se sejde u stolu více žen, jedna musí být zákonitě slepice. Aby se Radek vyhnul kritice, že je rostbíf krvavý či tuhý a podobně, podává ho propečený a nakrájený na tenké plátky. Má to ale marné – stejně se nezavděčí. A Eva, které hovězí chutná, by spíš uvítala rostbíf růžový. Zato dezert, jehož název soupeřky neumí ani přečíst, sklidí nadšení. Zmrzlina s omáčkou z lesních plodů je bomba, stejně jako závěrečná hra. Čeká nás výbuch?

Středa: aktivní důchodkyně Eva (60)
Nestarší hostitelka, dáma s hlubokým sonorním hlasem, vsadila na totální klasiku. U ní doma v ostravském domku je to velmi útulné, skoro jako ve staré dobré Anglii. Kritická Eva je ale uprostřed týdne nervózní. Bývalou inspektorku kvality zatím v pořadu štvali lidé, jako jsou její spolusoutěžící, kterým stále něco vadí. Dosud si myslela, že má ideální menu, které má každý rád. Teď už si není tak jistá, když holky nejí hovězí a nemají rády ani vývar. Tak ke svíčkové přihodí na pekáč ještě marinované vepřové. Stejně sklidí kritiku. V předkrmové šunkové rolce je málo křenu, mládí se ofrňuje i nad broskví se salátkem. Ustojí Eva rýpání? Drží se zuby nehty. „Holčička (Darina) neumí vařit a ke všemu ještě neumí ani jíst – je to těžký,“ svěří se kameře. Darina si totiž myslí, že dva druhy mas jsou nefér. Je to fikané, ale ona v pondělí takovou možnost neměla. I když nejí svíčkovou ani knedlíky, na těch karlovarských si opravdu pochutná. Svíčková na smetaně totiž příjemně překvapí. Radek takovou prý jedl jenom u babičky. A co Lea? „Tu nemůžu uspokojit ničím,“ myslí si Eva. Nezabere ani příprava a degustace koktejlů. Jak zabodují závěrečné pařížské palačinky? A proč je kolem dezertu zase tolik řečí?

Čtvrtek: nezaměstnaná Gabriela (25)
Kdyby byl na čtvrteční večeři ke Gabriele pozvaný Zdeněk Pohlreich, dal by Evě za pravdu, co se týče kritiky oblohy neboli přízdoby. Evě připomíná syrová zelenina na talíři společně s omáčkou gastronomii osmdesátek. Když prý Gábina vyhraje Prostřeno, manžel svolí a založí spolu rodinu. Takže vítězství je pro ni životně důležité! Další motivací je, že chce ukázat, že i jednoduchá jídla lze udělat chutně. Krémová cibulačka je výborná, hlavní chod rozvíří debatu: Jaký je rozdíl mezi omáčkou a šťávou? Eva to musí ještě nastudovat. Hořčičná omáčka na kuřecích nudličkách se moc nechytne, pečené brambory jsou dobré, úvodní sýrová roláda vrtá v hlavě Radovanovi. Puzzle s motivem Prostřeno! je vtipné a ještě vtipnější jsou ceny pro vítěze – mladé hostitelce se povedly. Na nepečený pudinkový dezert ze sušenek se většina Ostraváků těší. Atmosféra u Gabči je zatím nejlepší, jaká v tomto týdnu byla, i Eva se konečně odváže. Stejně si však myslí, že pokud nevyvolá nějaký konflikt, není se o čem bavit. Leda o jídle.

Pátek: blondýna Lea Tina Mačková (54)
Lea Tina prodává nábytek, ale do jejího mobilního domečku na kraji Ostravy se ho moc nevejde. Jak se kolem jejího stolu směstnají soupeři? Musí, protože Lea chce zvítězit! Blondýna přiznává, že má finanční problémy a možnost výhry je její hlavní motivací. Udělá pro to ale všechno? Od začátku týdne dost kritická Lea má svérázné menu. Zvědavost vzbudí hlavně „falešná želví polévka, kvůli níž žádná želva nepřijde k úhoně“. A svatojánský steak možná nepřiměřená očekávání. Steak není steak, ale kuřecí plátek, šťouchané brambory nejsou šťouchané brambory, ale kaše. A Radek určitě nečekal, že jídlo bude zalité sýrovou omáčkou z nivy a ementálu. Předkrm s kaviárem se taky nikomu dvakrát netrefí do chuti. Eva má výhrady i ke způsobu servírování. Jak dopadne hádání zvířátek, nalepených na čele soupeřů? Záleží na kvalitě nápovědy. Zbude ještě čas na »chvilku pravdy«? Považuje Eva za slepice všechny ženy, nebo jen své soupeřky? A bábovičko, bábovičko s jablky, jak se podaříš? Kdo se bude nakonec radovat jako malé dítě? Uvidíte od pondělí 6. května v 18 hodin v oblíbeném pořadu Prostřeno! na Prima family.

Foto: TV Prima