Prostřeno! – Drsný kraj, drsný mrav

Ještěže se prodává hotové listové těsto! Co by si jinak počali naši soutěžící z Ústeckého kraje, kteří mají za úkol upéct závin? I tak bylo zadání mnohdy nad jejich síly. K vlastní výrobě těsta se nedopracoval žádný z pětice mladých amatérských kuchařů ve složení čtyři ženy a jediný muž. I když chemik Lukáš vydá aspoň za dva příslušníky silného pohlaví. A nehodnotí jen kvalitu vaření, ale i IQ nejmladší Karolíny, která mu pije krev už od prvního dne. Je to vzájemné. Oba dva si o sobě myslí, že jim nebylo shůry dáno. Zpočátku to na Ústecku vypadalo na docela pohodovou partičku, ale jak jde o peníze, slušnost a ohledy jdou stranou. Alespoň tak to vidí zdravotní sestra Vlaďka, která kromě kulinářského nadání projeví v pátek i diplomatický talent. Hraje se hodně zostra a ve finále dojde i na podpásovky. Fanděte a dívejte se od pondělí na Prostřeno! A zatímco prezentace jídla má stoupající trend, konverzace u stolu přesně naopak. Milí diváci, připravte se na to, že debata jako ze čtvrté cenové bude vzhledem k době vysílání dost vypípaná.


Pondělí: chemik Lukáš (29)
Ženatý chemik Lukáš Vostrý je někdy pěkně ostrý, ovšem během svého večírku se snaží. Přijdou čtyři dámy, z toho dvě Jany, jedna bruneta a jedna blondýna. Lukáš vaří rád, dokonce říká, že manželku pustí do kuchyně, jen aby po něm uklidila. Pro Lukáše je důležitý názor »kluků v hospodě«, touží vyhrát a v televizi se vytáhnout. Pro úspěch jeho kuřecí krémové polévky, kuřecích jater na majoránce a vepřového steaku s restovanými žampiony ale bude rozhodující názor holek u stolu. Hostitel lehce nestíhá, propocený pobíhá po bytě, občas zapomene nalít. Zvláštní je polévka konzistence kaše, v níž je rozmixované maso. Játra chutnají jen těm, co je jedí, druhá polovina ocení aspoň omáčku. Maso je bůhvíproč tuhé a steakové nože to nezachrání, protože chybějí. Hruška dušená v černém čaji a bílém víně si vyslouží chválu, a kupodivu Lukášovi celkem projde, že přípravu úkolu týdne nezvládl a nedokončil.

Úterý: benjamínek Karolína (21)
Včera nejvíc remcala Karolína, budou se dnes péct oplátky? Budou, ale nejmladší hostitelka se drží svého motta, že s úsměvem jde všechno líp, takže zatím s mírou. I Karolína se přesvědčí, že tučné listové těsto se opravdu nemá plnit horkou náplní, ale špenátový závin aspoň dokončí. Kdyby soupeři věděli, jaký toust dostanou k nedochucenému předkrmu v podobě tataráčku z rajčat, asi by utekli! Skrojené plesnivé pečivo jim v televizi dodatečně neudělá dobře. Brokolicová polévka je bůhvíproč skoro bílá, buď je v ní moc smetany, nebo málo brokolice, jak logicky usoudí Lukáš, který si bohužel ani v ryze dámské společnosti neodpustí oslovení »vole«. Losos je kvalitní a chutný, bohužel jemnou chuť rybího masa přebíjí ostrá niva v gratinovaných bramborách. Vhodnější by byl asi smetanový sýr, kterého je ale už dost v chutném dortu cheesecake, který se podává na lodi! Někteří z hostů teprve až tady pochopí, že plavba lodí není nic pro ně, a mořskou nemoc chytnou i na Labi!

Středa: tmavovlasá Jana (22)
Už to tak vypadá, že mladší z obou Jan, je ta méně šťastná. Bruneta Jana má nízké sebevědomí a nachází se v obtížné životní situaci, což samozřejmě poznamená i večeři uprostřed týdne. Janě tečou nervy, zdá se, že vaření ji spíš silně stresuje, než baví, zápolí s časem i vlastní nešikovností. Na náladě a sebejistotě jí samozřejmě nepřidá, že se před příchodem hostů nestihne upravit, návštěvu vítá s čokoládovou šmouhou na tváři. Sladký závin, který má ještě upéct, jí též náladu nevylepší. Sama zvládne čokoládový dort s jahodami, který nakonec dopadne z jejího menu nejlépe. Jana má ráda kuře, proto se v jejím menu objeví kuřecí vývar s domácími nudlemi (prý chutný) a kuřecí steak se sýrovou omáčkou a glazovanou mrkvičkou. Jenže zapečené večky nejsou dobrým úvodem a labilní, uplakaná a podmračená hostitelka je skoro na zhroucení. A podle toho taky dopadne i litvínovská »zábava«.

Čtvrtek: blonďatá Jana (27)
Těhotná Jana se těší nejen na své druhé dítě, ale taky na svůj večírek. Jak si poradí s úkolem týdne v podobě hruškového závinu? Pomůžou jí duchové, které prý občas vídá v Krupce ve svém udržovaném domě? Není snadné zavděčit se všem, co nejedí hrozinky, kokos ani hrušky. Není snadné usmažit křupavé vietnamské rolky, ale Jana to umí už deset let a naučila se to přímo od vietnamského kuchaře. Rodinný recept na vývar s rýží soupeřům nechutná, je přesolený, přepepřený – polévka určitě nezaboduje. Lukášovi je veselá Jana na rozdíl od »hloupé« Karolíny sympatická, ale musí hrát, takže kritizuje, nebo mlčí. Až Karolína ho vyprovokuje k ostré výměně názorů, už nikdy v životě ji nechce vidět! Druhá Jana je po včerejšku jako vyměněná, mluví, možná až moc, baví se. Na jídelníčku budou ještě šťavnaté kuřecí závitky s chutnou omáčkou a šťouchanými brambory, fazolky hostitelka bohužel nestihla. A sladká tečka je prý přesladká… Příprava drinků v havajském stylu příjemně završí večer, protože dobré nápoje samozřejmě k chutnému jídlu patří.

Pátek: zdravotní sestra Vlaďka (24)
Když včera Jana o sobě prohlásila, že »by potřebovala na hubu zbrojní pas«, byla na sebe moc přísná. Protože dnes by ho potřebovali skoro všichni. Lukáš si nevidí do pusy: prý nemá rád maso nasladko, ale v pátek volá po větší sladkosti omáčky k ragú. Celý týden je kromě Janiny polévky jídlo mírně nedochucené, ale dnes prý zase překořeněné bylinkami, tymiánem atd. Lukáše také »skoro uráží« název španělského moučníku merengue de Amor, který nezná. Ovšem něco »nového, malého, chutného a krásně nazdobeného se šlehačkou« přišlo holkám k chuti. Zatímco prezentace jídla má stoupající trend, konverzace u stolu přesně naopak. „Peníze dělají z lidí úplně jiné tvory,“ soudí hostitelka, která už toho má dost a slušně, avšak důrazně debatu, kdy dojde i na útoky na nejcitlivější místa, utne. Finále ovlivní nízké bodování největšího hráče týdne. Kdo se bude nakonec euforicky smát?

Foto: TV Prima