Prostě Hawking

Představíme vám příběh jednoho z nejslavnějších teoretických fyziků a nejznámějších vědců vůbec, kterého »proslavila« mimo vědecké zásluhy také jeho nemoc – amyotrofická laterální skleróza, která napadá nervový systém a má za následek postupné ochrnutí celého těla. Od roku 1968 se mohl pohybovat jen za pomoci vozíčku a od roku 1985 s okolním světem komunikoval prostřednictvím speciálního počítače.

Hawking_002_Genius

Stephen William Hawking se narodil 8. ledna 1942 v Oxfordu a zemřel letos 14. března v Cambridge. Tento Brit významně přispěl zejména k rozvoji různých oborů kosmologie a kvantové gravitace a v letech 1979 až 2009 zastával post profesora matematiky na Univerzitě v Cambridge. Dále budeme se Stephenem odhalovat skutečný potenciál lidstva v radikálně přelomovém populárně-naučném seriálu. Tři dobrovolníci plní zábavné, psychicky i fyzicky náročné úkoly. Jejich cílem je vyřešit hádanky, se kterými se potýkali největší géniové lidských dějin.

Vydejte se po stopě génia díky Prima Zoom:

7. 10. – 22.15 hodin – Příběh Stephena Hawkinga

14. 10. – 22.30 hodin – Génius podle Stephena Hawkinga (od 21. 10. – 22.05 hodin)

Příběh Stephena Hawkinga (opakování středa 10. 10. v 13.25 hodin)

Stephen Hawking byl jednou z nejznámějších osobností naší planety. Mezi vědci měl pověst superhvězdy. Ale koho ve skutečnosti skrývala dobře známá image absolutní ikony? V tomto jedinečném celovečerním filmu nahlédneme do osobního života Stephena Hawkinga. Poznejte muže, jehož mysl dalece přesahovala vše, co je běžné, ale který byl zároveň uvězněný v těle takřka neschopném pohybu. Nenechte si ujít kompletní příběh jednoho z nejpozoruhodnějších mozků moderní doby.

Hawking_High-Res_IMG02

Génius podle Stephena Hawkinga (6 dílů, reprízy ve středu po 13 hodině)

Stephen Hawking si v prvním dílu pro své dobrovolníky připravil úkol. Dal jim tři číselné údaje: 48, 11, 16 a pozval je na oslavu. Trojice ale dorazila pozdě, protože nedostali čtvrtý údaj, a to o čase. Pak ten čtvrtý rozměr znázorňují pomocí mapek New Yorku a figurek. Hawking chce, aby si uvědomili něco, co kdysi popsal Albert Einstein – vše se odehrává ve čtyřech rozměrech a čas a prostor neexistují samostatně. Kvůli dalšímu úkolu se pak dobrovolníci přesouvají do pouště v Arizoně, kde na ně čeká stroj času DeLorean, kterým budou projíždět tam a zpět po parkovišti, jako by cestovali časem tam a zase zpět. Chce, aby si představili, co uvidí, kdyby cestovali zpět v čase. Viděli by sami sebe, jak jedou pozpátku. Všechno musí probíhat souběžně a zdá se, že cestování do minulosti není možné. Dobrovolníci budou také v kampusu Arizonské univerzity zkoumat, jestli je možné cestovat do budoucnosti. Dostávají obrovský balon s hodinami, které běží různou rychlostí. Balon totiž symbolizuje černou díru. Ta má tak silnou gravitaci, že z ní nedokáže uniknout ani její vlastní světlo. Gravitaci tvoří deformovaný časoprostor. V blízkosti černé díry plyne čas pomaleji, takže lze teoreticky s pomocí černých děr cestovat do budoucnosti. Svou tezi dobrovolníci ověřují experimentálně na Zemi. A co odhalí fenomenální vědec se svými dobrovolníky v dalších dílech? Nechte se překvapit a žasněte nad zákoutími vědy.

14. 10. – Můžeme cestovat v čase?

21. 10. – Jsme sami?

28. 10. – Proč tu jsme?

4. 11. – Kde vznikl vesmír?

11. 11. – Kdo jsem?

18. 11. – Kde se nacházíme?

Hawking_High-Res_IMG80

Foto: TV Prima