Prima ukáže největší nemocnici v Česku bez příkras

Ordinace bez růžových brýlí! Syrová realita největšího zdravotnického zařízení v Česku! Skuteční pacienti, opravdoví lékaři, odhalení i těch nejtěžších diagnóz, včetně unikátních záběrů z operačních sálů. Obrovské nasazení zdravotníků, nemocných i jejich blízkých, jejichž osudy jsou vzájemně navždy spojeny. Takový pohled pod pokličku Fakultní nemocnice v Motole nabídne nový cyklus FTV Prima.

Petra Bohunicka_operace
Fungování nemocnic známé ze seriálů vystřídá v novém cyklu Nemocnice Motol pohled na místa, kde se bojuje o skutečný život a zdraví. V každé epizodě nového osmnáctidílného cyklu uvidí diváci skutečné příběhy pacientů s různými diagnózami, doplněné příběhy lékařů i akčními zážitky z urgentního příjmu největší nemocnice u nás. Nebudou chybět pacienti z chirurgie, interny, ortopedie, spondylochirurgie, kardiologie, kardiochirurgie, pediatrické kliniky, kliniky dětské hematologie a onkologie, porodnice, dětské i dospělé neurologie nebo traumatologie. Závažné případy, ve kterých jde často o život, budou střídat ty méně závažné. Ve všech je však v hlavní roli osud pacienta – od novorozenců přes děti různého věku, dospělých v produktivním věku až po seniory.

Petra Bohunicka_po operaci
„Jsme si vědomi, že přinášíme divákům úplnou novinku. Ale prostředí takové špičkové nemocnice, jakou Fakultní nemocnice v Motole bezpochyby je, je prostředí velmi atraktivní, a možnost nahlédnout pod jeho pokličku diváci, jak pevně věříme, jistě ocení. Navíc příběhy, které se v našem pořadu odehrávají, nejsou nikterak přibarvené a zobrazují realitu, se kterou se pacienti a zdravotníci každodenně setkávají. Chtěl bych celé motolské nemocnici poděkovat, že s námi do tohoto projektu šla,“ říká Roman Mrázek, programový ředitel FTV Prima.

Natalie Hejlova_po operaci_b
Příběhy Nemocnice Motol se odehrávají v různých časových úsecích, někdy jde o desítky minut, většinou ale o týdny, v některých případech dokonce i měsíce. Diváci tak uvidí cestu pacienta od momentu, kdy se do nemocnice dostane s nějakým problémem, který se lékaři snaží řešit, přes hospitalizaci, absolvování různých vyšetření a zákroků napomáhajících zlepšení jeho stavu až ke konečnému propuštění z nemocnice.

Natalie Hejlova_po operaci
„Velmi si cením toho, že byl poprvé natočen seriál z nemocničního prostředí, díky kterému může divák získat pohled na medicínu v reálném světle. Není to žádné přehnané americké drama nebo mýdlová opera. Seriál zachycuje opravdové příběhy lidí a jejich lékařů, kteří je provázejí na jejich cestě k uzdravení. Děkuji proto nejen našim lékařům a zdravotníkům, ale především všem pacientům, kteří byli ochotni podělit se o svou životní zkušenost, i když pro ně v danou chvíli nebyla zrovna nejlehčí. Již nyní jsou pro mě nesmírnými hrdiny. Nejen za odvahu a sílu, kterou museli kvůli nemoci podstoupit, ale i pro to, že jsou nadějí, inspirací a povzbuzením pro ostatní nemocné,“ uvádí k novému projektu Miloslav Ludvík, ředitel FN Motol.
Skutečný život, skutečné případy, skuteční lékaři, skutečná nemocnice. Boj o život a o zdraví, který nikdo nehodlá vzdát. První díl nového cyklu Nemocnice Motol uvidí diváci již ve čtvrtek 3. března ve 20.15 na Primě.

Natalie Hejlova_operace

Nemocnice Motol – příběhy pacientů
Petra Bohunická – prof. Robert Lischke, III. chirurgická klinika
Mladá žena (v době natáčení jí bylo 38), která se při cyklistickém výletu zadýchala a nestačila ostatním, kteří si z ní dělali legraci. Šla na vyšetření, které odhalilo obrovský nádor na plicích, který tlačil i na srdce. Nádor byl velký asi jako míč na házenou. Žádný chirurg ji nechtěl operovat, protože by to bylo příliš riskantní, až se dostala na III. chirurgii FN Motol. Profesor Lischke se rozhodl pro operaci, i když ani on si nebyl jistý, jestli nádor půjde vyndat. Operace trvala skoro 4 hodiny, výkon byl velice radikální. Kromě toho se průběh operace značně zdramatizoval. Nakonec ale vše dobře dopadlo. Paní Bohunická se rychle zotavovala a během necelých dvou týdnu odešla z nemocnice. Dnes se jí daří velmi dobře.

 

Natálie Hejlová – prof. Jan Štulík, Klinika spondylochirurgie
Mladá dívenka s výraznou skoliózou páteře, kterou bylo nutné léčit operačně. Léčba byla komplikovaná, nejdřív operace v předním přístupu, kdy již došlo – jak ukázaly rentgenové snímky – k určitému zlepšení. Potom následovala druhá, rozsáhlejší operace v zadním přístupu. Operace byla komplikovaná a nesnadná, nicméně vše se podařilo podle plánu. Následovala delší pooperační péče, a především náročná rehabilitace, Natálie dostala speciální korzet a musela si zvyknout se v něm pohybovat. Pravidelně s rehabilitační sestrou cvičila, až mohla odejít domů.

Linda Bošková – MUDr. Lucie Šrámková, Klinika dětské hematologie a onkologie
Dnes již mladá žena, v době natáčení mladá slečna, prodělala nesmírně náročnou léčbu akutní leukémie. Seriál ji zachycuje v průběhu téměř jednoho roku, který strávila Linda, jen s malými přestávkami, v motolské nemocnici. Nejdřív podstoupila léčbu chemoterapií, která ji připravovala na transplantaci kostní dřeně. Léčba probíhala s různými peripetiemi, musela být několikrát přerušena kvůli různým zdravotním komplikacím. Lindě bylo často během léčby velice špatně, jak fyzicky, tak samozřejmě psychicky. Velkou oporou jí byla její maminka, která s ní byla v nemocnici, později přibyl i tatínek. Po všech problémech dospěla Linda k transplantaci kostní dřeně. Příběh sleduje podrobně průběh transplantace, a zejména obrovskou zátěž, kterou znamenala pro její oslabený organismus. Přes nejrůznější problémy a bolesti Linda ale vše překonala a odešla domů. Poslední záběry zachycují Lindu na kontrole, kdy jí již začínají růst vlasy a vše vypadá velice nadějně. Dnes se jí daří výborně.

Marek Putniorz – prof. Pavel Kršek, Klinika dětské neurologie
Mladý kluk trpící epilepsií, na kterou nezabírala žádná léčba. Nakonec se lékaři Kliniky dětské neurologie a neurochirurgické kliniky dětí a dospělých rozhodli zařadit Marka do programu chirurgické léčby epilepsie. Jeho příběh sleduje mimořádnou, velice sofistikovanou a náročnou léčbu, kdy je nejdříve třeba v mozku lokalizovat místo, ze kterého vycházejí záchvaty. Už to je samo o sobě obtížné. U Marka byla situace ještě složitější v tom, že centrum záchvatů se nacházelo velice blízko centra řeči. Stačilo by tedy velice málo, aby přestal mluvit. Po přesném zaměření přistoupili lékaři k operaci. Operace trvala celý den, během kterého rodiče netrpělivě čekali na výsledek. Vzhledem k riziku poškození centra řeči byl Marek během části operace při vědomí a mluvil s lékaři, aby se vyloučilo poškození centra řeči. Vše dopadlo nad očekávání dobře, Marek hned po skončení operace plně komunikoval s lékaři. Dnes již nemá žádné záchvaty a daří se mu výborně.

Nemocnice Motol – fakta a zajímavosti

natáčení Nemocnice Motol probíhalo od října 2012 do poloviny roku 2014
celkem bylo natočeno zhruba 170 hodin hrubého materiálu
natočeno bylo přes 200 různých lékařských zákroků
na natáčení se dohromady podílelo téměř 350 lékařů a zhruba stejně tolik sester a zdravotnického personálu
nejdelší operací byla operace mozku mladého chlapce – trvala od 8.00 do 19.30
druhou nejdelší operací byla transplantace plic – trvala od 21.30 do 6.00 druhého dne

Psychicky nejnáročnější bylo pro tvůrce natáčení s dětmi s onkologickým onemocněním, jako je například leukémie. Fyzicky náročné bylo natáčení na urgentním příjmu, které vyžadovalo značnou pohotovost štábu.

Nezapomenutelnou byla pro tvůrce pořadu operace mozku, uprostřed které byl pacient probuzen a komunikoval s lékaři, zatímco oni se dotýkali různých částí jeho mozku. Stejně tak nelze zapomenout ani na transplantaci plic.

Foto: TV Prima, FN Motol

1920x1080px_osudy_hvezd