Přežít s ostře barvitou show

Přežít se pokusí v hraném seriálu BBC skupina lidí, kteří unikli nebezpečnému chřipkovému viru. Od 15. července začne Prima Cool tuto postapokalyptickou sérii uvádět každou neděli po 22. hodině. Přežít doplní o nedělním ránu ještě jedna premiéra týdne – třetí série animovaného seriálu Cleveland show.


Seriál Přežít (Survivors) uvádí diváky do situace, kdy virová pandemie takzvané evropské chřipky vyhladila většinu lidstva. Na Zemi zůstalo jen několik jedinců, osamocených, bez přátel a rodin. Co bývalo bezpečné, se stává hrozbou. Přeživší se musejí protloukat pokrouceným světem s novými pravidly. Jak se obejdou bez elektřiny, nezávadné vody a technologií, na které jsme v 21. století zvyklí? Ve dvanáctidílném britském seriálu se několik osamocených duší spojí do skupiny, kterou vede Abby Grantová. Musejí si pomáhat, aby přežili, a probíjet se světem bez zákonů. Ohrožují je gauneři vedení Dexterem. V laboratoři se mezitím vědci snaží nalézt protilátku.


Předlohou nebyl ani tak stejnojmenný seriál ze 70. let, ale spíše román Survivors od Terryho Nationa, napsaný až po odvysílání původního seriálu. Producentka Sue Hoggová přišla s nápadem recyklovat Survivors po nedávných epidemiích ptačí chřipky a vlnách globálního strachu z nemocí, jako je například SARS. Městské scény pro první sérii se natáčely v Manchesteru, pro druhou v Birminghamu. Aby v záběrech nebyli lidé, některé se točily po nedělích v časných ranních hodinách. Například sekvence, v níž Al Sadiq řídí auto centrem. Pomohlo to snížit rozpočet a omezit počítačově upravované záběry. Uspořené prostředky se investovaly velkých scén, například do záplav a požárů. Natáčelo se na pětatřicetimilimetrový film, kterému dali producenti přednost před digitálními kamerami s vysokým rozlišením. Je totiž mnohem citlivější, takže mu stačí méně světla.


Od 15. července se diváci Prima Cool mohou těšit ještě na jednu premiéru. Pokud vstávají brzo nebo bývají po sobotní noci doposud vzhůru, mohou se každou neděli od 7.30 hodin pobavit u politicky nekorektního animáku Cleveland show. Kníratý Cleveland Brown a jeho rodinka a přátelé se ve třetí sérii vracejí s novými dobrodružstvími. Cleveland, dříve soused Petera Griffina v seriálu Griffinovi, se po rozvodu přiženil ke své lásce ze střední Donně a vrátil se do rodného města ve Virginii. Dvě dysfunkční rodiny se tak spojily. Zbytek domácnosti tvoří Donnina pubertální dcera Roberta, která je posedlá kluky, pětiletý syn Rallo a Cleveland mladší, který příliš rozumu nepobral. Klan doplňují přátelé a sousedi, například ukřičený buran Lester, jeho macatá žena Kendra a Tim a Arianna, manželský pár mluvících medvědů. (Pozor, špatně snášejí, když je někdo upozorňuje, že jsou medvědi.) Ansámbl doplňují malinký Holt a jeho nejlepší teplý kamarád Terry.
V nové sérii se přistěhuje další soused a Donna se shledá s dávno ztracenou matkou. Cleveland mladší se přidá ke kostelnímu pěveckému sboru a objeví náboženství, přítelkyni a možná i potenciální manželku. Cleveland odkryje spiknutí v zákulisí populární hudby a jeho nejtrapnější tajemství se vyjeví celému světu. Navíc se v jedné z epizod objeví nezapomenutelná pocta jednomu z nejlegendárnějších vánočních příběhů všech dob – Smrtonosné pasti.

Foto: TV Prima