Policie v akci – 8. cyklus

Čtyři případy, čtyři lidské osudy. Reální policisté, případy ukazující skutečný život a volání o pomoc. Televize Prima přináší na obrazovky novou sérii příběhů z každodenní policejní praxe. Další příběhy uvidíte už od pondělí 27. listopadu v 16.50 hodin.

PVA_Soukromé oƒko_b

Život nám přináší různé situace a jsou i takové, které nedokážeme vyřešit sami a potřebujeme pomoc mužů a žen zákona. Policisté v novém pořadu Policie v akci řeší drobné delikty a přestupky, ale i konflikty mezi manželi a podezření z trestných činů. Některé případy mohou sloužit jako varování, jak se nenechat podvést a okrást. Jiné příběhy vyvolávají úsměv, končí dobře či nápravou. A jsou i případy, kde není jiná možnost než pachatele zatknout a odvést na služebnu.

PONDĚLÍ
Falešný vnuk
Starší žena (51) volá na policii s podezřením, že se někdo snaží podvést jejího otce a okrást ho o peníze. Telefonátem své dceři se chtěl ujistit, že je její syn již na cestě pro peníze, které si od něj chtěl půjčit. Vnuk je však doma a matce tvrdí, že nic takového po dědovi nechtěl. Policisté se ihned vydávají na místo a opravdu najdou seniora hovořícího s mladým mužem. Ten přesvědčivě vysvětluje, že jej vnuk starého pána požádal, aby se s ním sešel, kamarádovi chtěl jen pomoct. Vnuk dědovi prý volal ráno s prosbou o peníze, senior se proto vydal pro úspory do banky, aby je pak prostřednictvím kamaráda poslal. S vnukem prý dokonce právě telefonuje. Jaké je seniorovo překvapení, když na místo záhy přijíždí i jeho dcera s vnukem, který rozhodně s dědou netelefonuje, bezpečně však v mladíkovi poznává svého známého z fotbalu. Duchapřítomností seniorovy dcery tak senior nepřišel o 380 tisíc korun, které chtěl předat neznámému mladíkovi a jeho společníkovi, jenž se po telefonu vydával za jeho vnuka. Oběma pachatelům teď hrozí až 8 let odnětí svobody.

Holčička v autě
Policie přijme telefonát muže, který tvrdí, že z balkónu viděl neznámého muže táhnoucího malou holčičku do auta. Situace prý vypadá, že blonďatá dívenka k němu nepatří. Protože mu neznámý zmizel z dohledu, vydal se jej pronásledovat. Jakmile neznámý zaparkoval a od auta se vzdálil, využil muž příležitosti do auta nahlédnout. A holčičku tam skutečně viděl. Na místo mezitím přijíždí i policie, než jim svědek stačí znovu celou situaci objasnit, zahlédne neznámého muže, který si ale hlídky stačil už všimnout, a tak předstírá, že k zaparkovanému autu vůbec nemíří. Policisté je zastaví, jde však o cizince, který jim prý nerozumí a nelíbí se mu, že jej zdržují, když on má naspěch. Svědek si je však jistý, že jde o podezřelého muže. Policisté musí použít donucovacích prostředků a zmocní se také klíčů od zaparkovaného auta. Vyplašená holčička není schopná komunikace. Muž, který se ji snažil unést, patří zřejmě k organizované skupině únosců, policisté proto již zahájili vyšetřování.

ÚTERÝ

Agresivní dcera

Krátce po poledni vyjíždějí policisté do rodinného domu, kde mělo dojít k napadení matky (71) její čtyřicetiletou dcerou. Dcera na svou matku velmi agresivně zaútočila, protože jí nechtěla dát peníze. Dcera k útoku použila také slzotvorný sprej. A i když se matka pokusila utéct, dohonila ji, povalila na zem a začala škrtit. Několikrát ji dokonce měla hlavou udeřit o kovové zárubně dveří. Nakonec matku přivázala k topení a vyhrožovala, že do ní naleje víno a nacpe ji léky, aby to vypadalo, že si zranění způsobila seniorka sama. Zraněnou matku pak takto opustila. Žena ale usilovně křičela o pomoc, což neuniklo svědkovi, který přivolal policii. Ti v domě skutečně seniorku najdou, z nedobrovolného připoutání vysvobodí a přivolají záchrannou službu. Mezitím se domů vrátí i agresivní dcera, která se vrátila splnit své výhružky. Hlídka ji okamžitě zatýká. Vyšetřováním pak bylo zjištěno, že soužití matky a dcery bylo velmi problematické a k napadání docházelo opakovaně. Agresorka se potýkala se závislostí na drogách a alkoholu a často se chovala agresivně.

Ukradený pes

Ve víkendovém odpoledne bere teenegerka (17) jako každý den svou milovanou fenku na procházku. Pes vždy poslechne na slovo, nechodí tak na vodítku, ale vždy pár kroků před paničkou. Najednou nedaleko mladé dívky zastaví dodávka, ze které vystoupí muž, a aniž by stačila dívka zareagovat, odtáhne psa do auta a ujede. I přesto, že se jej majitelka psa snaží pronásledovat, brzy se jí vozidlo ztratí z dohledu. Rozhodne se proto zavolat policii. Netrvá dlouho a dva strážníci už prošetřují, co se stalo. K jejich rozhovoru se připojí dívčina sousedka, který prý viděla další sousedku vléct nějakého velkého psa k sobě. Podobného psa tam nikdy neviděla, tak jí to přišlo divné. Když dívka popíše, jak její fenka vypadá, je si sousedka téměř jistá, že se jedná o toho, kterého před chvílí viděla. Policisté jedou proto na udanou adresu, kde jim otevře žena, jenž tvrdí, že žádné psy nechová, dokonce je nesnáší, obvinění z únosu psa tak zcela odmítá. Panička unesené fenky ale záhy uslyší štěkot a pozná v něm svého psa. Policie proto vchází na pozemek a v kumbále psa skutečně najde. Pachatelka je poté odvezena na policejní stanici, kde vyjde najevo, že chtěla zvíře prodat, protože věděla, že má několikatisícovou hodnotu.

STŘEDA

Zbitý vydřiduch

Policisté přijíždějí k potyčce na recepci firmy, kam vtrhl muž a napadl jejího zástupce. Hlídka potyčku ukončí a zjišťuje, že muže dohnala firma k zoufalství. Telefonicky mu nabízeli inzerci v jejich katalogu, což odmítl, operátorka mu proto nabídla katalog zdarma. S tím už souhlasil, zároveň s katalogem mu ale přišla také složenka na 2500 korun za první rok inzerce. Firma má totiž na svých stránkách uvedeno, že se zasláním prvního katalogu je rovněž vyjádřen souhlas s předplatným inzerce na první rok v právě uvedené hodnotě. Muž však složenku ignoroval, a teď po něm vymahači chtějí už i penále v hodnotě 20 tisíc korun. Muž si tak ze zoufalství přišel na podvodníky došlápnout sám…

Muži se zbraněmi

Náhodný kolemjdoucí je svědkem, jak v Praze na Pankráci běhají muži se zbraněmi. Policejní hlídka jede oznam proto okamžitě prověřit. Poblíž čerpací stanice opravdu zahlídne muže se zbraněmi v rukou. Okamžitě je proto přivolaná zásahová jednotka a hlídka celou situaci jen zpovzdáli monitoruje. Jeden muž se zbraní v ruce míří na dalšího, který s ním stojí na trávníku před obytným domem. Policisté se po chvilce shodnou, že v ozbrojeném muži snad poznávají Jiřího Kajínka, známého, prezidentem omilostněného muže, odsouzeného na doživotí za dvojnásobnou vraždu. Podle pokynu zásahové jednotky ale policisté do situace nezasahují. Zásahová jednotka ozbrojené muže překvapí. Zakuklení muži během chvilky pošlou podezřelé muže k zemi a nasadí jim pouta. Jeden z mužů je opravdu Jiří Kajínek. V současnosti nejznámější český vězeň se okamžitě brání, že jde o velký omyl. Na místě je prý jen kvůli natáčení dokudrama Já, Kajínek a zbraně jsou makety. To opravdu velitel zásahovky potvrdí, během chvilky přiběhne navíc také produkční natáčeného dokumentu a ukáže policistům všechny potřebné dokumenty, které natáčení scén se zbraněmi povolují. Policisté následně konstatují, že je skutečně vše v pořádku, filmovému štábu ale doporučí příště mít nejen správně vyřízená všechna povolení, ale také před natáčením takových scén kontaktovat linku 158 a úmysl užití maket zbraní pro filmové účely jim oznámit. Předejde se tak vyděšení náhodně kolemjdoucích a obyvatel klidné pražské čtvrti.

ČTVRTEK

Opilá lékařka
Na tísňovou linku zavolá muž, jehož manželka navštívila s dcerou pediatrickou ordinaci. Lékařka údajně dívce s kožní vyrážkou předepsala kapky do nosu a byl z ní cítit alkohol. Otec rodiny čeká na příjezd policejní hlídky v čekárně, kde jim celou situaci popíše. Policisté oznámení prověří a lékařce (55) orientační dechovou zkouškou naměří takřka jedno promile alkoholu. Zdravotní sestra v ordinaci navíc policisty upozorní na několik lahví alkoholu, které má lékařka v ordinaci schované. Hlídka proto lékařku zadrží a při následném prověřování zjistí, že byla již v minulosti za obdobný skutek podmíněně odsouzena.

Přepadení lékárny
Ve všední den dopoledne volá na tísňovou linku muž, že do nedaleké lékárny vešla podivně vypadající žena a vytahovala střelnou zbraň. Vypadá to na přepadení. Na místo okamžitě vyráží policejní hlídka. V lékárně vidí mladou vyděšenou lékárnici stojící za přepážkou se zvednutýma rukama. Žena v péřové bundě dává mezitím něco z pultu do tašky. Pachatelka se otočí směrem k policistům, kteří tak mohou vidět její úlek. Evidentně nečekala, že policie dorazí tak rychle. Vyděšeně vykřikne, upustí tašku a odhodí zbraň. Je zřejmé, že nejde o profesionální zlodějku. Žena se ale překvapivě pokusí o útěk. Je ale rychle zadržena. Přitom se ukáže, že má na hlavě paruku. Vysvětluje, že je jí to moc líto, ale peníze nutně potřebuje pro exekutora, jinak skončí kvůli manželovým dluhům i s třemi dětmi na ulici. Propukne v pláč a snaží se policisty přesvědčit, aby ji pustili, že zbraň není opravdová, je to prý jen synova hračka. A skutečně je tomu tak – jde o obyčejnou dětskou plastovou pistolku. Pachatelka si ale od policistů vyslechne, že i přepadení s maketou je přepadením, a musí ji tak zadržet.

PÁTEK
Výběr nejzajímavějších případů pořadu Policie v akci
Policisté se zaměří na případ mrtvého psa, pátrat budou i po prodejci padělaných hodinek, došlápnou si na šmejdy nebo pedantského souseda.

Sledujte pořad Policie v akci od pondělí 27. listopadu v 16.50 hodin každý všední den na Primě.

Foto: TV Prima