Orfeus bratří Bubeníčků i opera Woodyho Allena… Startuje Zlatá Praha

Festival Zlatá Praha, jehož třiapadesátý ročník startuje ve středu 28. září, nabídne letos dosud nejpestřejší program. Kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího, co se ve světě natočilo o hudbě, tanci a letos poprvé i divadlu, příležitosti být u posledního představení bratří Bubeníčků a možnosti vidět výstavu fotografií primabaleríny Darii Klimentové, mohou návštěvníci zažít Den s hvězdami StarDance nebo protančit večery na Nákladovém nádraží Žižkov.

ZlatáPraha 2015
ZlatáPraha 2015

„Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha se i letos dostal do hledáčku světových producentů, vysílatelů a televizí. Nikde jinde totiž není možné vidět takto pohromadě a v takovém množství ty nejlepší světové filmy z oblasti klasiky, současné hudby, jazzu a world music, televizní zpracovaní oper, divadelních či baletních představení. Mnohé z nich navíc před jejich televizní premiérou,“ vysvětluje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje. „Letos se do soutěže přihlásilo 84 snímků z18 zemí a jsou mezi nimi skutečné skvosty i rarity. Vedle tradičních portrétů např. Leonarda Bernsteina či Zubina Mehty je to třeba silný příběh syrsko-palestinského pianisty, který hraje na klavír přímo na ulici v ruinách zničeného Damašku, nebo balet natáčený v CERNu, v největším urychlovači částic na světě. A pro spoustu lidí bude jistě unikátní třeba spojení dvou žijících legend, kdy inscenaci Pucciniho opery Gianni Schicchi s Plácidem Domingem v hlavní roli režíroval v losangeleském operním domě překvapivě Woody Allen.“
Festival Zlatá Praha hostí od středy 28. září do soboty 1. října Nová scéna Národního divadla. Diváci mohou festivalové snímky zhlédnout každý den od 10 do 18 hodin.

Zlatá Praha
Zlatá Praha

Výstava fotografií, recitály i noc v rytmu swingu
Vedle sledování soutěžních snímků si budou moci návštěvníci Zlaté Prahy užít i velmi bohatý doprovodný program, který nabídne četná setkání s významnými osobnostmi uměleckého světa. „Jméno Daria Klimentová je synonymem špičkové primabaleríny a poslední dobou také umělecké fotografky, jejíž fotografie byly k vidění v mnoha prestižních novinách, knihách a časopisech, v oficiálním kalendáři Anglického národního baletu a třeba také v londýnské Photographers Gallery či v Royal Albert Hall. Daria Klimentová se v pátek 30. září divákům osobně, při předpremiéře nového cyklu Příběhy Darii Klimentové, představí jako zasvěcená průvodkyně po nejznámějších baletních dílech světové historie, a zároveň právě jako autorka skvělých fotek. Výstava jejích snímků bude, po celou dobu festivalu, zdarma k vidění ve foyer Národního divadla,“ avizuje Tomáš Motl.
S aktivní kariérou se Daria Klimentová již rozloučila, nyní se s ní loučí i bratři Bubeníčkové. Jejich poslední projekt Orfeus, v režii tandemu SKUTR, zahájí letošní ročník festivalu. Představení, které se stane úplně tím posledním před českým publikem, uvidí nejen návštěvníci v sále Nové scény Národního divadla, ale prostřednictvím přímého přenosu také diváci ČT art. Jiří a Otto Bubeníčkové budou rovněž hosty čtvrtečního večerního programu festivalu, jenž nabídne projekci a zároveň českou premiéru nového koprodukčního dokumentu o světoznámých tanečnících spojenou s autogramiádou a diskuzí. Návštěvníkům v pátek živě zahraje také jeden z našich nejlepších klavíristů současnosti Ivo Kahánek, který zároveň uvede i předpremiéru druhé řady původního televizního cyklu o klasické hudbě Můj pokus o mistrovský opus.

bratri-bubenickovi
Čtyři festivalové dny lze strávit i velmi aktivně. První festivalový den roztanči piazzetu Národního divadla hvězdy tanečního pořadu StarDance, v sobotu pak bubenická a akrobatická vystoupení, koncerty různých žánrů, od klasické hudby přes jazz až po uvolněný styl ska-rock či ukázky repertoáru profesionálních baletních souborů. Slavnostní tečku zajistí šálová akrobacie a ohnivá show.
Festivalové dění se letos točí nejen kolem Národního divadla, jehož hlavní budovu si mohou návštěvníci dopodrobna projít při speciálních prohlídkách, ale přesune se také do areálu Nákladového nádraží Žižkov. To bude po dva večery a dvě noci dějištěm tančíren. Soul of Latin představí současnou tvář populárních tanečních stylů salsy, bachaty či argentinského tanga, a to včetně výuky základních kroků. Druhý z večerů bude zasvěcen rodině tanců nazývaných swing.

pocta-jirimu-suchemu

Tipy na festivalové filmy aneb trochu jiný pohled na hudbu
Gianni Schicchi
V senzačním zahájení sezóny spojili své síly dva legendární umělci: Plácido Domingo září jako Gianni Schicchi v Pucciniho mistrovském komickém díle v barvitém zpracování Woodyho Allena.

Ayam Ahmad- klavírista z Jarmúku
Ayham Ahmad zpívá v ruinách syrského Damašku za doprovodu rozladěného klavíru o migraci, hladu a smrti. Ohrožuje ho Asadův režim a Islámský stát, je umlčen a musí uprchnout. Film „Klavírista z Jarmúku“ vypráví příběh syrského uprchlického hudebníka. Sledujeme život člověka, který zpíval na protest proti utrpení ve své zemi až do chvíle, než byl jeho klavír zničen.

Útěk: Hudba
Hlavním tématem filmu je antisemitismus v hudebním průmyslu za doby nacistického režimu a zneužívání německé hudby pro propagandistické účely Třetí říší.

Zázrak z Goza
Velká opera v prostředí, v němž byste ji nečekali. Malý ostrov Gozo vedle Malty má 30.000 obyvatel a hned dva operní domy. To znamená, že tu najdete více opery na jednu čtvereční míli než na jakémkoliv jiném místě světa. Většinu pěveckých partů zde mají na starosti amatéři. Jediný problém je, že se tyto dva operní domy nemají příliš v lásce. Blíží se však jejich každoroční konfrontace a přijíždí hvězdný tenor Joseph Calleja, aby zafungoval coby mediátor.

Přežívající umělci
Žijí dva životy. Pracují, aby přežili, ale jejich pravou vášní je hudba. Po nocích vystupují ve vyprodaných koncertních sálech a ráno poté čistí toalety. Hrají na klavír, a pak hned třídí odpadky. Interpretují Beethovena, a pak opravují výfuková potrubí. Jsou to přežívající umělci.

Symetrie
Tanečně operní film, který byl natočen CERNu, největší experimentální organizaci světa, jež se zabývá částicovou fyzikou. V majestátním Velkém srážeči hadronů hledá moderní fyzik nejmenší prapůvodní částice a objevuje nekonečnou lásku…

Nový shakespearovský slovník
Projekt Nový Shakespearovský zpěvník sdružil umělce z Rakouska, Francie, Norska, Slovinska, Švýcarska a Velké Británie, aby si připomněli proslulého anglického básníka a dramatika. Několik známých evropských hudebníků dostalo za úkol zhudebnit Shakespearovy texty. Mezi nimi je například francouzský rapper Oxmo Puccin, norská písničkářka a textařka Ane Brunová či britský hudebník Matthew Herbert.

Foto: Česká televize