Categories: Televize

Odhalte tajemství keporkaků

Keporkaci patří k nejoblíbenějším velrybám na světě, o jejich přirozeném chování nebo biologii se přitom ví překvapivě málo. Odhalte tajemství obestírající tato záhadná zvířata. Jak keporkaci vyluzují typické tajuplné zvuky, jakou mají stavbu těla a co o nich tvrdí nejrůznější teorie. Díky senzačním podvodním záběrům se podíváte do jejich světa a na vlastní oči uvidíte, jak se v něm chovají. Nejoblíbenější velrybu uvidíte v premiéře v pátek 17. ledna ve 20 hodině na Prima Zoom.


Do teplých vod Tichého oceánu kolem Havaje připlouvají každoročně tisíce keporkaků, pravděpodobně aby se tu pářili a vyvedli svá mláďata. Cestují sem 4 tisíce kilometrů, aby tu čtyři měsíce pobyli. O životě keporkaků víme jen velmi málo. Dorůstají délky třináct metrů, váží třicet tun a dožívají se padesáti let života. Pod mořskou hladinou tráví devadesát procent života. Jejich plíce jsou pětkrát efektivnější než plíce lidské – na jeden nádech vydrží pod vodou čtyřicet minut. Rozmnožují se jednou za dva až tři roky. Mláďata keporkaků tráví první rok jen s matkami a je mezi nimi silné pouto. Kojící samice denně vyprodukuje asi 200 litrů mléka. Pohlavní dospělosti dosahují keporkaci ve čtyřech až šesti letech. Samci se ale páří až v pozdějším věku. Každý z keporkaků má jinou ocasní ploutev, podle které jde rozpoznat. Keporkaci projevují známky inteligence a možná mají i svůj jazyk, jímž se dorozumívají. V mozku keporkaků existují neurony, které mají lidoopi i lidé. Tyto neurony pravděpodobně řídí složité sociální funkce. Keporkaci spolupracují a snad spolu i komunikují. K samici s mládětem se často připojuje takzvaný eskort, který nejspíš slouží jako její ochrana před dalšími samci. Pokud se přiblíží, odhání je, a dokonce s nimi i bojuje.


Záhadou je zpěv keporkaků. Zpívají jen samci a zpěv obsahuje celou škálu zvuků – od sopránového cvrlikání až po dunivé basy. Zpěv má svá pravidla a strukturu. Skládá se ze slok a sloky z opakujících se vět. Písně se mění a toulající se osamělí samci je rozšiřují, až je nakonec zpívá celá populace. Vědci usuzovali, že jím samci vábí samice. Když se však k velrybě přidá společník, keporkakův zpěv ustane. Společníkem ale bývá převážně samec. Zpěv není formou jazyka, ale keporkaci ještě vyluzují jiný soubor sociálních zvuků, které by mohly být dorozumívacím prostředkem.

Reprízy:
20. 1. v 15.50 h.
23. 1. ve 23.55 h.
26. 1. ve 12.00 h.
30. 1. ve 3.10 h.
1. 2. v 7.55 h.

Foto: TV Prima

Marcel Vašák

Recent Posts

Jazz open Ostrava vzdá hold legendárnímu umělci

Bývalí členové kapely legendárního Prince, jedenáctinásobný držitel Grammy Phil Lassiter a Ida Nielsen, jedna z nejlepších…

14 minutami ago

Nestarnúce hity Mariky Gombitovej vychádzajú na LP a CD reedíciách

Minulý rok vydavateľstvo Opus začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby…

4 dny ago

Tajemství Ivety Bartošové odhaleno

TV Nova uvede už tuto neděli 5. května od 21.35 hodin třídílný dokument Málo mě znáš, který přinese nový…

4 dny ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí na DUBEN

Působí na vás hrozivě bohyně Kálí? S o to větší zvědavostí lze nahlížet na karty, které…

6 dny ago

Dílo Milana Kundery postupně vychází v audioknižní podobě – nyní Unesený Západ

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky…

1 týdnem ago

Petr Kolář vydal akustické album Tajný místa

Zpěvák Petr Kolář inspirován úspěchem turné Tajný místa vydává stejnojmenné album. V loňském roce Petr Kolář…

2 týdny ago