Od tatíčka Masaryka až po definitivní konec haléřů

Od tatíčka Masaryka přes perestrojku až po kaplického blob, definitivní konec haléřů nebo Sobotkovu vládu. Roky 1918 až 2018 se zásadním způsobem podepsaly na současné podobě střední Evropy. Při příležitosti kulatého výročí vzniku Československa připravila Česká televize webový projekt TOTO100LETÍ. Skrze archivní pořady, články, výpovědi pamětníků i videa připomene známé i opomíjené tváře našich dějin.

TOTO100LETÍ

Zatímco Pražené sjížděli horskou dráhu v zábavním parku Eden, novináři ze skautského stanu v Kbelích odvysílali první rozhlasové Haló haló, Josef Fanta nakreslil plány Ministerstva průmyslu a obchodu a české ženy poprvé hodily svůj hlas do volebních uren. Tak vypadaly první roky československého státu. Kulturní, společenské, sportovní, hospodářské i politické události od roku 1918 až do roku 2018 mapuje nový vzdělávací projekt České televize totostoleti.cz.

Celé století je rozděleno do osmi období, přičemž v každém z nich se nachází desítky krátkých úryvků z archivních pořadů České televize, které dále doplňují články ze zdrojů zpravodajské čtyřiadvacítky či vzpomínky pamětníků ze sbírky Paměti národa. Jednotlivá období jsou představena autorskou úvodní znělkou, jež působivě kombinuje archivní materiály,“ komentuje web kreativní producentka Centra dramaturgie nových médií Štěpánka Sunková.

TV program 1968

Obsah webu bude průběžně doplňován dalšími materiály, infografikami, texty a videi. Již během ledna přibydou také výukové lekce pro každé z osmi období, jež byly vyvinuty ve spolupráci s Oddělením vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů. Zájemci, nejen z řad studentů, se díky nim netradiční formou seznámí s fenoménem železné opony, výstavbou během normalizace nebo například s problematikou zemědělských družstev.

TOTO100LETÍ je propojeno s unikátním projektem TV program 1968 z dílny archivu České televize, v němž je den po dni věrně zrekonstruován program televizního vysílání přelomového roku 1968. „Mnohá z archivních videí jsou dostupná k přehrání, jinde titul doplňují fotografie, dobové články a recenze. Jedná se o ucelený pohled na produkci a vysílání ČST v průběhu celého roku 1968, což potěší nejen pamětníky,“ doplňuje vedoucí Správy programových fondů České televize Iva Syslová.

Více infa: http://totostoleti.cz/#/

Foto: Česká televize