Od největší bronzové sochy na světě po české revivalové kapely

Dvě třetiny programu ČT art tvořily v posledních třech letech původní pořady České televize. Stanice s nejvyšší diváckou spokojeností bude v reflexi české kultury pokračovat i v následující podzimní sezoně, kdy nabídne portréty výrazných osobností domácí umělecké scény i studie takových fenoménů, jako jsou revivalové kapely, český pop, amatérský film nebo Studio Ypsilon.

Odvaha
„Před vznikem ČT art měla kultura ve vysílání České televize omezený prostor. V posledních třech letech se proto snažíme intenzivně zaměřovat na domácí umělecké dění a zaplňovat postupně bílá místa na mapě české kultury. Původní tvorba tedy programu ČT art zcela dominuje, čtvrtinu vysílání tvoří premiéry. Vedle portrétů výrazných osobností, začínajících i renomovaných tvůrců, tak bude jedním ze zásadních projektů, které se na ČT art v nové sezoně objeví, i Rok regionálních divadel, série vybraných divadelních představení, jež v poslední době vznikala na regionálních scénách v celé České republice,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Unikátní projekt Rok regionálních divadel nabídne po třináct večerů výjimečná představení, která vznikala na mimopražských scénách, a doplní je dokumentárními portréty jednotlivých divadel. „Projekt se vyvíjel téměř tři roky. Vybírali jsme to nejzajímavější ze současné divadelní produkce, inscenace, které širokou i odbornou veřejnost zaujaly ať už neotřelou režií, konceptem, silnými hereckými výkony, nebo takové, které v daném regionu rezonují svým tématem. Hledali jsme inscenace reprezentativní a zajímavé. Vlajkové lodi regionálních divadel…,“ popisuje cyklus jeho dramaturgyněNora Obrtelová. V projektu se tak objeví například Romeo a Julie v podání jihlavského souboru, slavná adaptace románu Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch brněnského HaDivadla nebo drama Vojcek v nastudování režisérského tandemu SKUTR a plzeňského Divadla J. K. Tyla.
Nové pořady podzimní sezony na ČT art budou reflektovat i další fenomény současné kultury. Druhá řada série dokumentů Můj pokus o mistrovský opus se v režii Alice Nellis, Olgy Špátové, Eriky Hníkové a dalších zaměří na špičkové české hudebníky a jejich zápasy s partiturou. Mezi portrétovanými se tak objeví například kontratenorista Jan Mikušek, klavírista Ivo Kahánek nebo harfistka Jana Boušková. „Vedle klasické hudby se ale Art zaměří i na tu populární, a to z několika úhlů. Česká republika má například na počet obyvatel zřejmě největší počet revivalových kapel, navíc, velmi unikátně, i revivaly ještě naplno fungujících kapel či interpretů. Doposud je však nikdo nezmapoval, až nyní režisér Šimon Šafránek v dokumentu Země revivalů,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Naší hudební scéně se věnují i čtyři díly PopStory, které shrnou historii české a československé popmusic od padesátých let do současnosti. Nikoli však encyklopedicky, ale neotřelým pohledem na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači.“ Hudbě věnované pořady na ČT art doplní desetidílný cyklus Olympic – procházka historií, který připomene známé i pozapomenuté skladby jedné z nejvýraznějších českých skupin, nebo dvojdílný koncert k jubilejnímu výročí festivalu Porta 50 či trojdílný dokument o historii Zlaté lýry.
Dokumentární film režisérky Jany Chytilové Cesty Josefa Pleskota se na Artu stane prvním v zamýšlené řadě dokumentů o současné špičce české architektury. Autorka se s architektem vydává na místa, která ovlivnila jeho život a tvorbu. Dalším portrétem se stane Odvaha, sběrný dokument o realizaci jedné z největších bronzových soch na světě, alegorie Odvahy Jaroslava Róny, jež byla odhalena v centru Brna v říjnu loňského roku. V dalším dokumentu, který se objeví na ČT art, se Zuzana Zemanová pokusí přiblížit divákům tvorbu a osobnost svého otce, Bořivoje Zemana.

Zeme revivalu _Kabat revival
Historii filmu se bude věnovat i dokumentární série Arzenál, která v osmi dílech představí originální tvorbu, často špičkových, amatérských filmařů. Poskytne divákům návod na to, jak si vyrobit vývojku, nebo pohled na proces, kdy Jiří Menzel s Jaromírem Šofrem restaurovali oscarové Ostře sledované vlaky.
V devíti dílech se ke kultům české umělecké scény vrací i Legenda Studio Ypsilon, v níž režisér Aleš Kisil zachycuje historii scény, včetně zásadních impulzů a inovací, které přinesla českému divadlu.
Na podzim se na Artu objeví i novinky ze zahraniční tvorby. Oceňované filmy věnované například Freudovi, Jungovi nebo Valentinovi. Novými řadami budou pokračovat Šílenci z Manhattanu. Poprvé se na obrazovkách České televize objeví i největší dánský televizní projekt v historii, seriál 1864. K výrazným premiérám zahraniční produkce se řadí i dvojdílný portrét George Harrisona v režii filmového klasika Martina Scorseseho či čtyřdílný cyklus o Waltu Disneyovi, nejrozsáhlejší dokumentární projekt, který kdy o králi kresleného filmu vznikl.

ČT art v číslech
Kulturní kanál České televize začal vysílat 31. 8. 2013.
Za tři roky bylo odvysíláno celkem 10 950 hodin, z nichž 68 % tvořila vlastní výroba, téměř čtvrtina vysílání patřila premiérám.
Průměrný podíl Artu na sledovanosti se ve vysílacím čase od 20:00 do 6:00 hodin pohybuje na hodnotě 0,92 %.
Pořady ČT art nejvíce sledují vysokoškolsky vzdělaní diváci, lidé ve věkové skupině starší 45 let a nepatrně více ženy divačky.
Kvalitativní parametry ČT art (spokojenost, originalita a zaujetí) převyšují průměr všech televizních stanic na českém trhu, koeficient spokojenosti diváků s nabídkou ČT art dosahuje hodnoty 8,4.

Foto: Česká televize