Nový film o Antonínu Dvořákovi Americké dopisy

Hynek Čermák v hlavní roli filmu, který zpracovává klíčovou epizodu ze života slavného hudebního skladatele Antonína Dvořáka. A nejen tu, diváci nahlédnou také do jeho rodiny a poznají jeho celoživotní múzu, hraběnku a herečku Josefínu Kounicovou. Právě ona byla Dvořákovou tajnou a celoživotní láskou. Její nemoc ale tvrdě zasáhla do zvláštního a celoživotně ustáleného trojúhelníku, který tvořila spolu s Dvořákem i jeho manželka Anna. Americké dopisy v neděli 4. ledna od 20 hodin na ČT1.


Scénář snímku, volně inspirovaného skutečnými životními osudy hudebního velikána, napsal Petr Zikmund, režíroval Jaroslav Brabec. Ten do hlavní role Antonína Dvořáka obsadil Hynka Čermáka, role jeho ženy Anny se zhostila Petra Špalková, hraběnku Josefínu Kounicovou představuje Soňa Norisová. Ve filmu se dále objeví Igor Bareš, Jan Novotný či Vladimír Javorský v roli básníka Josefa Václava Sládka. Americké dopisy se natáčely v autentických lokacích, mimo jiné na zámečku Vysoká u Příbrami či na zámku Lužany.


„Naším záměrem bylo postihnout originálním způsobem nejskrytější niterné procesy, kterými procházel největší český muzikant ve svých třiapadesáti letech, v době své vrcholné zralosti, v době Novosvětské, Humoresek a violoncellového koncertu. V době, kdy i ty nejobtížnější otázky jeho života vyplouvaly na povrch. Hlavně ta první, která zněla, kdo vlastně jsem,“ říká scenárista Amerických dopisů Petr Zikmund.

Americké dopisy
Režie: Jaroslav Brabec
Scénář: Petr Zikmund
Hrají: Hynek Čermák, Vladimír Javorský, Petra Špalková, Soňa Norisová, Petra Špalková, Igor Bareš, Jan Novotný, Filip Kaňkovský, Sabina Rojková
Hudba: Jan Jirásek
Kamera: Tomáš Sysel
Vedoucí výroby: Martin Lubomírský
Kreativní producent ČT: Jan Lekeš

Foto: Česká televize