Nové vraždy, nový Barnaby a starý známý Midsomer

Televize Prima family začne o pátečních večerech od 13. dubna vysílat od 20 hodin nové epizody premiérové 14. řady seriálu Vraždy v Midsomeru. Herce Johna Nettlese (Tom Barnaby) vystřídá v ústřední roli vyšetřujícího kriminalisty Neil Dudgeon alias John Barnaby. Porovnat nové příběhy se staršími mohou diváci každou neděli odpoledne, kdy Prima family vysílá reprízy starších řad seriálu Vraždy v Midsomeru.


Na malebném anglickém venkově s tak značnou frekvencí vražd, že děsí i britskou královnu, začíná nová éra. Slavný inspektor Tom Barnaby se rozhodl odejít do zaslouženého důchodu. Nahradil jej kompetentní nástupce, jeho mladší bratranec John Barnaby, který je zkušený inspektor s doktorátem z psychologie. Právě se s krásnou manželkou Sarah, která se stane ředitelkou školy v Coustonu, přistěhoval z Brightonu. Rád řeší záhady tak, že se zaměřuje na motivace zločinců. Nástup na nové místo mu trochu znepříjemní neporozumění s jeho zástupcem Benem Jonesem, který doufal v povýšení.
John Barnaby si myslí, že je venkov pohodový a poklidný, ale hned první případ mu ukáže, že se v Midsomeru určitě nebude nudit. Při závodech autoveteránů někdo přejede místního dýdžeje a Barnaby zjistí, že vražda a přetvářka jsou i zde na denním pořádku. Jak počet obětí roste, první případ se málem stane jeho posledním. V druhém případu se musí po vraždě sociálního pracovníka ponořit do rodinných tajemství samotářského páru a identitu vraha pomůže odhalit studium astronomických tabulek.


Mladá žena oblečená jako nevěsta je nalezena utopená ve vaně a není to první místní vražda se svatební tematikou. V jednom díle musejí Barnaby s Jonesem v utajení vyšetřovat náboženskou sektu. V další epizodě řeší vykuchanou mrtvolu farmáře, nalezenou uprostřed kruhu stojících kamenů. Podezření padne na druidy, kteří nesouhlasili se zoráním posvátného pole. Barnaby musí vyhledat pomoc místního historika. Tělo utonulého pracovníka potravinové inspekce se najde v sudu plném oblíbeného alkoholického nápoje cideru. Ani midsomerskému převorství se smrt nevyhýbá. Kdosi uškrtí jeptišku. V poslední epizodě je po hádce mezi ornitology zavražděn předseda místního spolku a Barnaby musí vypátrat, zda je za vraždou vzácný pták.


Herec Neil Dudgeon (John Barnaby) se narodil v Doncasteru a vystudoval herectví na univerzitě v Bristolu. V roce 1988 se objevil jako válečný pilot v seriálu A Piece of Cake a je známý také díky mnoha dalším televizním rolím. Objevoval se hlavně v detektivních příbězích. Sám je dlouholetým fanouškem Vražd v Midsomeru. Nejlépe si je vychutná u plápolajícího krbu se sklenkou vína. Dlouho nedoufal, že by mohl dostat hlavní roli. Uvěřil až v momentě, kdy byla jeho postava ve třinácté sérii uvedena do děje. Nebyla to ale jeho první zkušenost s tímto seriálem. O deset let dříve si zahrál zahradníka.


I přes výraznou změnu v obsazení si Vraždy v Midsomeru zachovávají tradiční atmosféru, detektivové neztratili typický britský humor a dál odkrývají temná tajemství na první pohled idylické venkovské komunity.

Foto: TV Prima