Mýty a fakta historie – dokument Alexandr Veliký

Teprve šestadvacetiletý makedonský vojevůdce Alexandr byl přes své mládí vynikajícím stratégem a obávaným imperátorem. Jeho válečnické umění triumfuje v kanadském dokumentu Alexandr Veliký, který uvede ČT2 v sobotu 7. ledna od 20 hodin. Dokumentární snímek Waterloo, který líčí porážku Napoleona v bitvě, jež rozhodovala o osudu Evropy, uvede Dvojka v sobotu 14. ledna od 20 hodin.

ČT2 | sobota 7. ledna | 20 h. | Alexandr Veliký (premiéra)
V roce 331 před Kristem svedla u městečka Gaugamély, které leží v dnešním severním Iráku, památnou bitvu vojska Alexandra Velikého a perského vládce Dáreia III. Na první pohled se vše zdálo být rozhodnuto předem, protože Peršané převyšovali svým počtem pětkrát armádu Makedonců. Jejich vládce Alexandr však nebyl žádným nováčkem a v bitvě u Issu před dvěma roky dokázal už jednou sebevědomého Dáreia porazit. Od té doby stál makedonský panovník v cestě nezměrným perským ambicím. Ovládl totiž celé východní pobřeží Středozemního moře a Egypt. Odtud se pak vydal zpět do Sýrie a dále na severovýchod do srdce perské říše. V létě roku 331 před Kristem Alexandrovo vojsko bez odporu překročilo řeky Eufrat a Tigris a stanulo na planině poblíž vesnice Gaugamelá, kde se mu do cesty postavila obrovská perská armáda. Tam byla v největším střetu, jaký zažil starověk, vybojována rozhodující bitva celé války.

ČT2 | sobota 14. ledna | 20 h. | Waterloo (premiéra)
V červnu 1815 se utkali dva geniální válečníci Napoleon Bonaparte a vévoda z Wellingtonu na jednom nenápadném belgickém poli, na místě zvaném Waterloo. Bitva, která patří k nejslavnějším v lidských dějinách, udělala z anglického vévody hrdinu a zároveň ukončila éru Napoleonova stodenního císařství. Proslulý francouzský dobyvatel, který pobýval v letech 1814–1815 ve vyhnanství na ostrově Elba, totiž znovu zatoužil po bývalé slávě. Bitva u Waterloo Napoleona definitivně srazila na kolena.

Foto: Česká televize