Máte slovo – Škrty v Policii ČR

Tento týden budou tématem diskuzního pořadu Michaely Jílkové Máte slovo škrty v Policii ČR. Ve čtvrtek 19. ledna od 20.50 hodin na Jedničce. V živě vysílané debatě se bude řešit tato otázka: Jak bude moci policie zajistit bezpečnost obyvatel ČR, když bude mít stále nižší rozpočet a budou se snižovat stavy policistů?


Do studia přijdou policejní prezident plk. Mgr. Petr Lessy, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR pplk. JUDr. Milan Štěpánek, starosta města Nový Bor Mgr. Jaromír Dvořák a další.
Policejní prezident P. Lessy se zásadně staví proti osekávání rozpočtu policie. Podle těchto úsporných řešení, které navrhuje vláda, by muselo do roku 2014 odejít skoro deset tisíc policistů. Více škrtů už podle něj policie neunese. Lessy navrhuje, aby si policie za některé své úkony nechávala platit. Např. za střežení některých objektů, za asistenci při přepravě nadměrného nákladu či za výjezdy k objektům, které jsou napojeny na pulty centralizované ochrany. Bohužel tomu brání zákon. Jenže policejní prezident je na svém místě od toho, aby tuto situaci se snížením množství peněz uměl řešit. Občané chtějí podle zákona, aby byla jejich bezpečnost chráněna a nezajímá je, jakým způsobem to bude provedeno.


Vláda například slíbila posílení policejních složek v regionu Šluknovska, když zde hrozily nepokoje mezi majoritní a minoritní částí společnosti. Jestliže někam přijde víc policistů, odjinud musí logicky odejít. Není to jen vytloukání klínu klínem? Navíc zmíněná akce stála policii miliony korun navíc. Jaké je tedy řešení, když zkrátka peníze nejsou? Je nutné, aby na vysokých místech u policie byly vypláceny vysoké odměny?

Foto: Česká televize