Máte slovo – Napjatá bezpečnostní situace na Šluknovsku a nutná sebeobrana

Tento týden budou tématy diskuzního pořadu Michaely Jílkové Máte slovo napjatá bezpečnostní situace na Šluknovsku a nutná sebeobrana. S ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem ve čtvrtek 2. února od 20.55 hodin na Jedničce České televize.


V přímém přenosu bude moderátorka Michaela Jílková společně se svými hosty diskutovat na téma, zda budou vandalové, zloději a výtržníci konečně potrestáni, zda centrální registr přestupků uklidní situaci na severu Čech.
Do studia přijdou diskutovat: ministr spravedlnosti JUDr. Jiří Pospíšil, předseda Česko-romského občanského sdružení Štefan Gorol, náměstek primátora města Karviná Mgr. Petr Bičej a další.
Ministr Pospíšil chce přísněji potrestat lidi, kteří se opakovaně dopouštějí drobné kriminality. U některých majetkových deliktů by mohlo jít o trestný čin. Mnoho měst a obcí po této změně zákona touží již velmi dlouho, hlavně v místech, kde se kumulují nepřizpůsobiví občané. Vláda se možností evidence začala zabývat hlavně v návaznosti na situaci v severních Čechách, kde panuje velmi napjatá situace mezi majoritními starousedlíky a minoritní romskou menšinou. Pokud registr projde, mohl by fungovat od poloviny roku 2013.


Úřady totiž jen těžko mohou zjistit, zda se člověk nějakého přestupku nedopustil už vícekrát, aby mohl platit princip »třikrát a dost«. Registr by zamezil tomu, aby se nenapravitelnému zlodějíčkovi při přestěhování v podstatě »očistil štít«.
A když už nás nějaký ten zlodějíček chce okrást, nebo dokonce napadne, máme se bránit nebo ne? Jak to je s nutnou obranou? Možná se budeme bránit sice účinně, ale podle zákona neadekvátně a můžeme nakonec skončit ve vězení za ublížení na zdraví či zabití…

Máte slovo | ČT1 | čtvrtek 2. 2. | 20.55 hodin

Foto: Česká televize