Máte slovo – Daňová reforma

Ve čtvrtek 21. dubna v přímém přenosu na Jedničce od 21:25 Máte slovo s moderátorkou Michaelou Jílkovou, Miroslavem Kalouskem, Josefem Středulou, Bedřichem Dandou, živnostníky a zaměstnanci tváří v tvář problému: Budou chudí ještě chudší? Jaké dopady bude mít navrhovaná daňová reforma na zaměstnance, zaměstnavatele a osoby samostatně výdělečně činné? Nejenom o tom bude Michaela Jílková diskutovat s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, předsedou Odborového svazu KOVO Josefem Středulou, náměstkem ministra obchodu a průmyslu Bedřichem Dandou, živnostníky, zaměstnanci a diváky.


Daňová reforma navrhovaná ministrem Kalouskem by měla platit od 1. ledna 2013. Jejím hlavním cílem je co největší zjednodušení celého systému. Mělo by přinést nižší náklady státu i poplatníkům. Usiluje také o zrušení daňových výjimek a konceptu superhrubé mzdy. Zaměstnavatelé budou odvody na pojistné svých zaměstnanců platit jednotnou 32 procentní daní z úhrnu mezd. Zjednoduší se proces podání daňového přiznání – bude jen jeden formulář jak pro daňové přiznání, tak pro přehledy zdravotních pojišťoven a správu sociálního zabezpečení.
Odbory varují, že dopady této reformy budou velmi nebezpečné. Vláda slibuje, že úlevy budou mít podnikatelé a OSVČ. Tím pádem ale vzroste zdanění zaměstnanců. Dojde k němu v důsledku zvýšeného zdravotního pojištění o 2 procenta a zatížení tzv. benefitů pojistným.
Máte slovo s Michaelou Jílkovou – diskusní pořad, kde můžete vyjádřit svůj názor a kde řešíme problémy a témata, která působí starosti občanům! Každý divák může poslat svůj názor formou SMS nebo prostřednictvím webu České televize. Ve studiu, v němž povede moderátorka debatu, budou připraveni zastánci různých názorů na vybrané aktuální téma: zástupci odborné i laické veřejnosti. Nejde o to, aby se jeden host dostal do pozice »otloukánka«, na kterého by útočili ostatní, každý bude mít šanci říct svůj názor na daný problém a obhájit ho.


Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma příštího diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 28. dubna na ČT1 od 21.25 hodin. Debatovat může přijít každý, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 13 77 66 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ceskatelevize.cz. Své názory můžete posílat také formou SMS ve tvaru: MS mezera TEXT ZPRÁVY na telefonní číslo: 906 06 09.

Foto: Česká televize