Martina Hudečková a Jana Janěková – seriálové role a skutečnost

Martina Hudečková a Jana Janěková jsou kamarádky nejen v primáckém seriálu Cesty domů, ale i ve skutečnosti. Občas se smějí tomu, že v tomto seriálu jsou obsazeny dost proti svému naturelu.


Martina hraje Hedviku, toho času hospodyni v rodině Bernátových. Ženu, která vychovala dva vlastní syny i dceru své nejlepší přítelkyně Blanky, jíž hraje právě Jana Janěková. V posledních dílech, které se vysílaly před pár týdny, Martina coby Hedvika pečovala o další malé miminko. V seriálu je nejen zkušená matka, ale také skvělá kuchařka.


Martina Hudečková uvádí na pravou míru: „Spíš než pečlivá hospodyňka jsem vášnivá chalupářka. Co už by jiní lidé dávno vyhodili, já s chutí natřu a dál využiju. Jsem od pohledu mateřský typ, proto mi režiséři dávají role zkušených matek. Já ale děti nemám a jen zdálky jsem se podílela na výchově synovce a neteře, kteří jsou už dávno dospělí. Ale asi klamu tělem, nejen, že jsem hrála role matek, ale odjakživa se za mnou stahovaly děti všech kolegů z divadla. V Cestách domů jsou mi přikládány málem nadpozemské kuchařské schopnosti, ve skutečnosti vařím občas a spíš jako chlap, nejraději minutky nebo ostrá jídla. Ale peču vánoční cukroví. Dřív jsem pekla i devět druhů, poslední tři roky jen dva tři. Nesmí chybět jeden speciální druh – Masarykovo cukroví. Jsou to nenápadné placičky s lískovými oříšky, které nevypadají příliš hezky, ale jsou vynikající. Každý rok si recept na ně vyžádá několik kolegyň,“ říká Martina Hudečková.


Oproti tomu Blanka, kterou hraje Jana Janěková, je v seriálu vytížená lékařka, která na domácnost nemá moc čas. „Blanka je vedená trochu v náznacích feminismu. Ale myslím, že není typ ženské, která neumí uvařit ani čaj, jen zkrátka musí věnovat svůj čas především práci. Já osobně jsem nikdy nedávala přednost práci před rodinou a umím leccos – péct, vařit, starat se o děti, kydat hnůj. Život mi to tak zkrátka nastavil. Takže ve skutečnosti jsem dost jiná, než je má seriálová role. Na Blanku mám krásné ohlasy od diváků, nedávno mě potkala jedna paní a říkala mi, jak moc mé postavě fandí, prý se jí líbí, že jsem ženská, která umí docenta Bernáta (Alois Švehlík) srovnat. Cesty domů jsem točila až do soboty a teprve teď mám čas chystat Vánoce, ale dárky a stromeček mám už koupené. Dřív, když byly děti malé, pekla jsem hodně druhů cukroví, letos se pokusím upéct alespoň jedno naše tradiční, na něž mám recept od své babičky. Jsou to Medové řezy (nikoliv známý Medovník), které jsou nesmírně pracné, ale neznám nikoho, koho by po ochutnání nenadchly. Doufám, že je zvládnu upéct, i když bohužel nebude čas na to, aby se správně uležely,“ říká Jana Janěková.

Foto: TV Prima