Marka Ebena vyzpovídal evangelický farář

Hostem evangelického faráře Pavla Klineckého bude v pořadu Uchem jehly, který uvede ČT 2 v neděli 5. června od 17.45 hodin, herec a moderátor Marek Eben. Setkání to bude výjimečné, neboť oba dávní přátelé si nebudou povídat pouze o moderátorském řemesle, ale také o soukromém životě a vztahu Marka Ebena k Bohu.


Už příprava tohoto dílu seriálu Uchem jehly byla tak trochu netradiční, protože šlo o setkání dvou moderátorů. Jeden je považován za mistra svého oboru a ten druhý je spíš začátečníkem. Marek Eben se navíc zná s Pavlem Klineckým i s paní režisérkou Janou Semschovou už od dětství. Pavel Klinecký byl tehdy kamarádem Markova staršího bratra Kryštofa. Oba chlapci navštěvovali tajný skautský oddíl, protože skauting byl za minulého režimu zakázaný. Dalším jejich společným zájmem byla hudba. Oba chodili na hodiny klavíru ke stejné paní profesorce, kde se občas objevil i malý Marek, u něhož se už tenkrát začal projevovat komediální talent. Pavel vedl s Kryštofem také dlouhé debaty o náboženství. Řešili celou řadu sporných otázek, protože Kryštof je katolík a Pavel evangelík.


Pavel Klinecký vzpomínal i na skladatele Petra Ebena – tatínka obou bratrů – s nímž dokonce hrával čtyřručně na klavír. Marek Eben přiznal, že talent moderátora určitě zdědil právě po svém otci, který byl nejen vynikajícím hudebníkem a skladatelem, ale i zábavným moderátorem. Marek Eben a Pavel Klinecký mají ale ještě jedno společné téma. Oba žijí už dlouhá léta se svojí první ženou a neměnili by, což není v dnešní době příliš obvyklé. Rozhovor Pavla Klineckého s Markem Ebenem se významně dotýká právě lásky, ale i překonávání obtíží a také otázek náboženské víry.

Foto: Česká televize