Lovci mamutů zajistili Eduardu Štorchovi nesmrtelnost

Vášeň pro archeologii mu byla inspirací pro napsaní celé řady knih, od Osady Havranů a Minehavy až po Lovce mamutů. Znalosti, které svým bádáním získal, si Eduard Štorch zkoušel na vlastní kůži, a tak nějakou dobu žil i v jeskyni, aby lépe pochopil pravěké lidi. Jako pedagog podporoval učení praxí a založil Dětskou farmu, kterou navštívil i T. G. Masaryk. Zemřel v roce 1956, jeho odkaz v knihách žije dál a nově i v premiérovém dokumentu Eduard Štorch, lovec mamutů. Diváci Artu jej uvidí 5. dubna od 20:15 hodin.

„Veřejnost vnímá Eduarda Štorcha primárně jako spisovatele, byl ale i pedagogem a archeologem. Oslovil mne hlavně v přístupu k dětem v projektu Dětská farma na Libeňském ostrově. Tím, jak předběhl dobu a pořádal ve dvacátých letech minulého století venkovní dětské tábory a výuku v přírodě pro děti z vyloučených lokalit. Bohužel nenašel na svoji metodu odezvu a tím pádem se ji nepodařilo rozšířit dále,“ vysvětluje kreativní producenta České televize Martina Šantavá.

Eduard Štorch byl jedním z prvních spisovatelů na světě, kdo zasadil své příběhy do pravěku. Jeho nejslavnější dílo Lovci mamutů poprvé vyšli v roce 1918. Současná podoba kultovní knihy i s kresbami Zdeňka Buriana byla vydána v roce 1937. Lovci mamutů se dočkali více než dvaceti vydání a nákladu přes půl milionu výtisků. V němčině kniha vyšla nejméně desetkrát a byla přeložena i do japonštiny.

Je přitom paradoxní, že sám spisovatel své knihy z doby kamenné a bronzové považoval jen za doplněk ke svému hlavnímu celoživotnímu poslání, kterým mu bylo právě povolání učitele. „Na jeho náhrobku je jeho odkaz charakterizován třemi profesemi: učitel, spisovatel a archeolog. Epitaf přesně vystihuje jeho vlastní hodnotovou hierarchii i strukturu našeho filmu,“ doplňuje Martina Šantavá.

 

Foto: Česká televize