Když vaří táta – Víkendové grilování se vším, co k němu patří

Vejce z trouby, portobello na víně, bruschetta s rajčatovou salsou, rib eye steak, salát Caesar ve wrapu, avokádové máslo a jablečný koláč s ostružinami… Martin Polačko se živí jako privátní kuchař. Lidé si ho najímají na různé oslavy, svatby a grilovačky. Ty nás dnes zajímají nejvíce.


Martin chce vyzkoušet nové ohňové recepty a kamarádi v rolích pokusných králíčků posoudí, jak se mu povedly. Ale protože je víkend, měl by začít pořádnou snídaní, se kterou pomůže šikovný Jakub. Kluci a táta si dají vejce z trouby. Martina pak čeká nákup vysoké roštěné. Podívá se rovnou do bourárny, aby si vybral nejlepší kousek.


Pro chuť uvaří něco z obřích žampionů. Portobello na víně mu zabere jen deset minut, jde o jednoduchý recept. Naučíme se bruschettu, ideální přílohu k masu, k němuž také chutná dip z avokádového másla. Na houby, rajčata a opečený bílý chléb Martin spotřebuje trochu víc olivového oleje, hodně hladkolisté zelené petržele a česneku.


Opékat budeme i krutony k salátu Caesar, který doprovodí zlatý hřeb nedělního vaření – rib eye steak. Chlapi si dají maso a cukrářka Iveta upeče ostružinový koláč s jablky, na který se už těší Mates. Táta Martin si libuje, jaký je to krásný pocit, když nemusí všechno vařit sám.


Na zapečená vajíčka se šunkou a bazalkou potřebujeme tolik vajec, kolik lidí bude snídat. Ale i zapékací misky vymazané máslem, předpečená pokrájená rajčata, třicetiprocentní smetanu, šunku, sýr a bazalku. Dobrá a pohledná snídaně si rovněž žádá křupavé pečivo.


Co s obřími žampiony, které je škoda krájet? Martin vás naučí nevšední recept – portobello na víně (bílém a polosuchém). Předvede, jak houbu očistit. Klobouček neloupe, zato ho prošpikuje česnekem. Poté hlavičky orestuje na olivovém oleji, krátce podusí na víně, zasype nasekanou zelenou petrželí a dobrou šťávu vytře čerstvou bagetou. Možná by k žampionům dobře chutnala i bruschetta, kterou udělá vzápětí. Bruschetta je výraz pro opečený chleba – podobné jsou naše topinky nebo tousty –, který se potřený česnekem a nazdobený předpečenými rajčaty a zelenou petrželkou také hodí ke grilovanému masu.


Na steaky, které marinoval přes noc, umíchá marinádu s kořením a olejem Jakub. Pokračuje s přípravou avokádového másla, na které potřebuje ještě 120 g normálního povoleného másla, hodně zralé avokádo a pro větší říz červenou cibuli. Přílohou ke steaku bude rovněž salát Caesar.


S pomocníkem Jakubem se naučíme původní majonézovou zálivku tohoto oblíbeného římského zázraku. Nevšední v něm budou sušená rajčata a způsob servírování ve wrapu z tortilly. Sladkou tečkou bude Ivetin moučník s ovocem, jež nám zahrada na vrcholu sezony nabízí. Na koláč s dušenými jablky a ostružinami budeme kromě ovoce, mouky, másla, vajec, moučkového a třtinového cukru potřebovat med a skořici na posypání. Na další díl pořadu Když vaří táta se můžete těšit v neděli 23. září od 18 hodin na Prima family.

Tipy a triky
* Rajčata na bruschettu nakrájíme na silnější plátky – žádná tenká kolečka. Stačí opéct po každé straně dvě minuty. Když se začne okraj barvit a kroutit, je čas rajče otočit.
* Do správné salsy patří olej, sůl, pepř a něco kyselého: vyzrálý balsamikový ocet nebo šťáva z limety.
* Bruschettu potřeme česnekem a lehce promíchanou salsou. Pokud možno bez šťávy, aby se opečený chleba nerozmočil. Zakápneme olivovým olejem.
* Když nechceme, aby nám do salátové zálivky napadala citronová semínka, mačkáme citron přes dlaň.
* U křehkého těsta na koláč musíme pracovat velmi rychle, aby máslo příliš nezměklo, protože by koláč ztvrdl. * Uhnětené těsto zabalíme do fólie a necháme třicet minut v lednici odležet.
* Když strouháme citronovou nebo pomerančovou kůru, dáváme pozor, abychom strouhali jen barevnou část, protože bílá slupka je hořká. Plodem tedy často otáčíme.

Foto: TV Prima