Když vaří táta – Táta a kluci se už těší na Vánoce

Na Vánoce se v Martinově rodině hledá poklad, který prý kdysi zakopal v lese jeho tatínek jako kluk. Dnes ho hledají s dědou kluci a Martin zatím uvaří jídla, která mu připomenou dětství. U táty Martina nesmí na svátečním stole chybět pravá slovenská kapustnica. Předznamenává ji vůně uzeného masa, které do ní určitě patří, a protože Martin má rád zelňačku kyselejší, naložené zelí ani neoplachuje. Jedno tradiční jídlo už je na stole. „Co by to ale bylo za Vánoce, kdybychom si neuvařili houbového kubu?“ ptá se táta kluků. A u přípravy kuby nesmí ten živý Kuba chybět. „Seznamte se,“ přeje si Martin, protože ví, že to bude dobrota. A k Vánocům také patří krůta, kterou přinese Víťa. Jak mu ji kamarád upeče? S kaštanovou nádivkou s játry. Krůta se peče tři hodiny a je hotová právě včas, protože Iveta se rozhodla upéct roládu s čokoládovým krémem, která bude s hlavním chodem chuťově ladit. Víťa a kluci přinesou kapra, a když táta splní klukům přání, tak ryba skončí zase zpátky ve vodě v přírodě. Šťastné a pohodové Vánoce plné dobrot přeje Martin Polačko všem divákům Prima family, kteří se možná o víkendu inspirují a na svátky si uvaří něco z tátovy sváteční nabídky. Nenechte si ujít další díl pořadu Když vaří táta již tuto neděli 23. prosince od 18 hodin na Prima family.


Zapečená jablíčka s drobenkou Martin nejprve pokrájí a pocukruje a okoření voňavou skořicí. Matýsek to všechno promíchá a Jakub uhněte drobenku, kterou navrší na jablíčka v ohnivzdorných miskách – a šup s nimi do rozpálené trouby. Po chvilce je zdravá sladká svačinka na stole.


Kapustnica mého dětství je Martinův rodinný recept na slovenskou sváteční zelňačku. Je třeba si připravit silný uzený vývar a udělat si základ z cibule a slaniny Pak se ve vývaru uvaří kysané zelí, sušené houby, čabajka a nakrájené uzené maso, které má Martin rád i s kůží. Kdo chce, může si nakonec polévku zjemnit lžící zakysané smetany.


Houbový kuba začíná namočením menších krup. Při jeho přípravě se neobejdeme bez sádla a samozřejmě i povařených sušených hub, orestované cibule a česneku. Jakub vytře sádlem pekáček, v němž se bude tradiční lidové jídlo zapékat.


Nadívaná krůta má nádivku z kůrek pokrájeného bílé toustového chleba, krutonky krátce opečeme na másle. Součástí nádivky také bude na másle podušená pokrájená šalotka, pórek, drůbeží játra a předvařené kaštany. Krůtí maso jde s játry a kaštany báječně dohromady, vůni a další chuťový rozměr dodají bylinky a brandy. Teprve pak vše smícháme s houskou a vajíčkem. Krůtu naplníme nádivkou nejen v břišní dutině, ale i pod kůží, a když nám zbude, dáme ji ještě kolem. Pečeme pomalu, zakryté alobalem zprvu zprudka, potom volněji.


Roláda s pomerančovým krémem chce trochu trpělivosti i času, potřebujeme pomerančovým likér, 14 vajec a téměř dvě balení krému mascarpone, takže si dáme záležet. Takový sváteční moučník přeci neděláme každý den.

Tipy a triky:
Polévku, kam přidáme česnek, už dlouho nevaříme, chuť česneku by se vytratila. Proto ho přidáváme až nakonec.
Krůtu neplníme jen do břišní dutiny, ale začneme vzadu pod kůží.
Aby krůta nebyla suchá, potřeme ji před pečením pořádně máslem a poklademe plátky anglické slaniny.
Když přešleháme bílky, pomůžeme si tím, že volně zašleháme další bílek.
Když rozbíjíme vajíčka o sebe jako Iveta, rozbije se vždy jen jedno, nemusíme se bát.

Foto: TV Prima