Jarní novinky v ČT: Sbohem soudruzi, Chodníky slávy, Kennedyové a Den D

Sbohem soudruzi, Chodníky slávy, Kennedyové a Den D jsou nové cykly, které Česká televize zařazuje v příštích týdnech do vysílání programů ČT1 a ČT2. Už 11. dubna od 20 hodin uvedla Dvojka první ze šesti dílů dokumentárního cyklu o rozpadu komunismu Sbohem soudruzi, který vznikl v koprodukci České televize.

Sbohem soudruzi – od 11. dubna na ČT2 vždy ve středu od 20 hodin
Sbohem soudruzi je šestidílná dokumentární evropská sága, která mapuje situaci před rozpadem celosvětového socialistického režimu. První film cyklu je příznačně nazván Vítězství. Každý díl cyklu začíná stejně – fiktivním rozhovorem otce, kterému bylo v roce rozpadu SSSR (1991) třiatřicet let, a dcery Gagariny, studentky historie, která vyrůstala s matkou v cizině. Otec nostalgicky vzpomíná na ideologii socialismu, zatímco dcera touží uvádět věci na pravou míru, aby se nezapomnělo. Zároveň chce vědět, jak je možné, že největší světové impérium všech dob – se všemi svými satelity, armádami a bezpečnostními složkami – se vzdalo bez jediného výstřelu. Proč a jak k tomu došlo?
První díl rekapituluje období od začátku 70. let, připomíná významné události světové politiky, rivalitu dvou světových velmocí, ale zabývá se i margináliemi osobních lidských osudů. Dobu dále, kromě osobních výpovědí a filmových archivů, připomínají přímí aktéři dějinných procesů, například Anatolij Sergejevič Černajev, bývalý autor projevů sovětského vůdce Leonida Brežněva, Andrej Gračev, bývalý předseda Mezinárodního odboru Ústředního výboru strany, ruský spisovatel a laureát Nobelovy ceny za literaturu Alexandr Solženicyn aj. V pátrání po minulosti se Gagarina dostává i k událostem starším – okupaci Československa v roce 1968, k povstání v Polsku začátkem 70. let a podobně. Všechny politické symptomy a události se snaží skloubit do úvahy, pátrající po příčinách pomalu se rozpadajících vazeb mezi SSSR a jeho satelity.
Cyklus Sbohem soudruzi (Vítězství, Hrozba, Naděje, Šok, Vzpoura, Kolaps) vznikal v mezinárodní koprodukci několika evropských televizí a nezávislých produkcí. Režisérem byl Andrej Někrasov.

Chodníky slávy – od 16. dubna vždy na ČT2 každé úterý a neděli kolem 22 hodin
Chodníky slávy budou každé úterý a neděli na ČT2 nabízet vždy dva filmy s nejvýznamnějšími světovými a českými hereckými legendami. Cyklus navazuje na Velikány filmu, ve kterém Dvojka od ledna 2012 přináší každý týden vždy dva filmy jednoho slavného režiséra. Chodníky slávy rozšíří filmové poznání a přinesou další umělecký zážitek v prime time programu ČT2. Cyklus začne s hercem Linem Venturou a jeho filmy Poslední adresa a Rumový bulvár. Následovat budou Peter O´Toole (Murphyho válka a Můj oblíbený rok) a James Dean (Rebel bez příčiny a Na východ od ráje). Letos ještě diváci uvidí v cyklu dva filmy s Genem Hackmenem, Jackem Nicholsonem, Omarem Sharifem, Alainem Delonem, Sophií Lorenovou, Michaelem Cainem, Russelem Crowem, Nicholasem Cagem, Danielem Day-Lewisem, Bridget Bardotovou, Spencerem Tracym a dalšími. Z českých herců se setkají například s Petrem Čepkem, Rudolfem Hrušínským, Janou Brejchovou nebo Radoslavem Brzobohatým.

Kennedyové – od 2. května vždy ve středu na ČT1 kolem 22 hodin
Výpravný americko-kanadský historický seriál z roku 2011, ověnčený čtyřmi cenami EMI, zachycuje v osmi epizodách osudy známé americké rodiny, která se dostala na společenský a mocenský vrchol v USA v druhé polovině 20. století. Za svou angažovanost v politice však zaplatila příliš velkou daň. Jednotlivé díly ukazují zákulisí politiky, rodinné vztahy, účast členů rodiny Kennedyových na událostech novodobé historie, jako byla invaze v Zátoce sviní či kubánská krize, kdy v náporu tehdejší reality příliš zapomínali na své vlastní životy. Silnou stránkou seriálu je skvělá výprava a výborně zvolené herecké typy – Greg Kinnear v úloze prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho či Katie Holmesová jako Jackie Kennedyová. Další role si pod režijním vedením Jona Cassara zahráli Barry Pepper, Tom Wilkinson, Kristin Boothová a Chris Diamantopoulos.

Den D – od 9. května vždy ve středu na ČT1 kolem 21 hodin
Česká televize na programu ČT1 odvysílá už čtvrtou řadu třináctidílného populárního vzdělávacího pořadu s prvky reality show Den D, v níž se podnikatelé snaží přesvědčit pětici investorů o svém projektu a získat pro něj peníze. Ve čtvrté řadě posoudí pětice investorů dohromady 63 projektů. Uchazeč musí předem definovat, o jaký objem investice se uchází – podle základního pravidla totiž musí získat alespoň tuto částku, jinak odchází definitivně s prázdnou a v pořadu neuspěl. V průběhu prezentace před televizními kamerami tedy uchazeči mohou investory přesvědčovat o potenciálu svého projektu, mohou smlouvat o výši obchodního podílu či o tom, s kterým nebo se kterými investory, nabízejícími investici, reálně chtějí spolupracovat. Často však investoři odhalují slabá místa prezentovaných projektů a ostrá obchodní debata před kamerami tak televiznímu divákovi odkrývá reálná úskalí světa obchodu či výroby. Jedna epizoda české verze zahrnuje cca 4 delší příběhy (uchazeči získali investici, průběh diskuze byl dramatický atp.) a dále sestřih cca 6 krátkých příběhů (investoři projekt smetli, šlo o absurdní a nerealizovatelný nápad atd.). Investory čtvrté řady Dne D se stali Margareta Křížová (Central Eurapean Advisory Group), Jan Vaňhara (Shipito.cz, INC Paradise, podnikanivusa.com), Michal Hanus (Chenen, usetreno.cz), Petra Rychnovská (ASB Prague) a Michael Rostock Poplar (Venture investors corporate finance) jako jediný pokračuje z předchozí řady.

Foto: Česká televize