Designéry čeká zanedbaný starý dům 4+1 v Hudlicích a v něm máma se synem, kterým život na růžích zrovna neustlal. Tahle proměna by mohla být designérský ráj. Nač se totiž v domě podíváte, po zlepšení přímo volá. Jaká bude další proměna? Premiéru dalšího dílu nové série Jak se staví sen uvidíte v sobotu 16. května v 17.35 hodin na Primě.
I když Stáně nebylo v životě často zrovna do skoku, chuť radovat se neztratila. Střechu nad hlavou před lety našla i se synem ve svém rodném domě u svého otce. Šestnáctiletý syn tráví veškerý volný čas u dobrovolných hasičů a aktuálně se rozhodl přerušit školu, kde se učil zednické profesi, a podal si přihlášku na obor automechanik. Stáňa se nikdy práce nebála, donedávna pracovala jako prodavačka a nyní montuje čalounění do aut. Ale peníze navíc na rekonstrukci zanedbaného starého domu nejsou. Stáňa se však nevzdává snu o lepším bydlení. Co hoří, je koupelna, která je v dezolátním stavu, kuchyň, o které se dá říct, že je to jen sporák, a jídelna, kterou Stáňa s Jakubem neumějí využít. Na koho se Stáňa může obrátit vždy, je její sestra, která jí také dodala odvahu zkusit štěstí v pořadu Jak se staví sen. A dobře udělala. Pomůžou jí naši designéři?
A jak se na proměnu dívají designéři Kamila Douděrová a František Kobližka?
Kamila: „Chtěli jsme kuchyni rozšířit, ale dokud jsme nezjistili, zda je, či není příčka mezi kuchyní a jídelnou nosná, nevěděli jsme, jestli bude náš záměr reálný. Nebyly k dispozici pořádné výkresy, dům byl stavěn svépomocí, potýkali jsme se s »kutilskými vychytávkami«, dokud jsme nekopli, nevěděli jsme, co nás čeká. Největší výzvou bylo stihnout kromě kuchyně s jídelnou nad rámec časových možností i koupelnu. Styl jsme zvolili moderní, použili jsme moderní materiály a prvky. Například grafosklo, benátský štuk na stěnách nebo skrytou zárubeň. Zvolili jsme motiv vlčího máku, který připomíná zahradu, v níž svůj volný čas Stáňa tráví nejraději, a zároveň jinak obyčejnou bílou kuchyň velmi oživí. Ještě bych určitě doporučila změnit pokoj syna, který ničím nepřipomíná pokoj pro mladého kluka.“
František: „Proměna to byla seriózní, ukázněná, ale s tajemstvím. Nebyla příliš tradicionalistická, předvídatelná. Právě proto mě bavila. Vyzkoušeli jsme si nový tvar kuchyně do písmene ,Z‘, ukryli dveře do teenagerského pokoje do skryté zárubně, prostor propojili různě zpracovaným motivem akvarelových vlčích máků nanesených na různé povrchy, a co nejvíc vnímám jako přínos, stihli jsme koupelnu, kterou potřebovali ze všeho nejvíc. Nová kuchyně, koupelna a vstupní dveře, které nahradily nevyhovující dřevěné. To jsou tři hlavní mezníky proměny. Pomohlo i sjednocení kontrastů materiálů a povrchů, které ač poměrně rozdílné (benátský štuk, grafosklo, lamino, černé sklo, vinil…), působí jako celek zajímavě a harmonicky. Proměna je ve výsledku průnikem moderního pojetí do kulis staršího, dušného, dlouho neoživovaného venkovského interiéru. Cením si praktičnosti a jednoduchosti, kterou proměna jako celek má, a zároveň jsem vděčen za barvy a detaily, které přináší motivy grafoskla a štuku, jež přináší šmrnc a novou chuť prostory obývat, užívat je a žít v nich.“
Těšte se na další proměnu – pomůže i vám?
Příště čeká na designéry garsonka opuštěného muže. Vladimír přenechal velký byt bývalé přítelkyni především kvůli dceři. Sám si našel garsonku v novostavbě. Peníze na koupi neměl, a tak si vzal hypotéku. Důležité pro něj bylo, že je garsonka kousek od bydliště dcery, takže to nemá daleko do školy. Garsonka je malá, ale Vladimír tady má vše, co k životu potřebuje. Sám náročný není. Co ho ale trápí, je, že stav, ve kterém se garsonka nachází, přestává vyhovovat soužití s dcerou, které je teď deset let.
Foto: TV Prima