Hospoda U druhé šance

Hospoda U Druhé šance je historicky první reality show České televize. V průběhu několika měsíců v ní budou moci diváci sledovat skupinu soutěžících, jimž se sice život různými způsoby zkomplikoval, ale kteří právě dostali svou »druhou šanci«. V rámci pořadu se budou učit vařit a fungovat v provozu restaurace, získají novou kvalifikaci a také budou mít šanci najít stálé zaměstnání. Ten nejlepší z nich bude zaměstnán jako kuchař v nově otevřené restauraci. Záležet bude pouze na každém z nich, na jejich snaze, pracovitosti a vůli změnit svůj život k lepšímu.


Moderní televizní formát reflektuje zábavnou a divácky atraktivní formou aktuální složitou situaci na trhu práce i specifické problémy ostravského regionu prostřednictvím osudů jednotlivých protagonistů – soutěžících, kteří usilují o pozitivní změnu ve svém životě a snaží se získat zaměstnání.


„Jsem velice rád, že se Česká televize začíná systematicky věnovat žánru, kterému se ve světě říká »společensky prospěšná reality«, nebo ještě přesněji anglickým termínem »reality with a purpose«, a který je běžnou součástí programu veřejnoprávních televizí po celém světě. A jsem ještě radši, že začínáme vlastním, originálním formátem Hospoda U Druhé šance, protože je to projekt, který ukazuje lidem, jejichž osudy se neubíraly zrovna správnou cestou, že zde vždycky je druhá šance, která může navždy změnit jejich život. Není totiž náhodou, že projekt vznikl v ostravském televizním studiu, tedy v regionu, který se dlouhodobě potýká s nezaměstnaností a dalšími sociálními problémy. Cílem pořadu samozřejmě není voyeursky předvádět divákům různorodé karikatury a exhibicionisty, ale nastolit reálný problém a ukázat jeho možné řešení – prostě ukázat, že nikdy není pozdě na změnu, pokud na ni má člověk odvahu. Hospoda U Druhé šance na obrazovku České televize rozhodně patří. Tento typ projektů, které integrují zábavu, dokumentární přístup s postupy »klasických« reality shows a určitou sociální sondáž, budeme i nadále rozvíjet a podporovat,“ říká ředitel vývoje pořadů a programových formátů Jan Maxa.


Hospoda U Druhé šance není pouze televizním pořadem, ale širším sociálním projektem, na kterém s Českou televizí spolupracovaly jak neziskové organizace, tak státní instituce a úřady. Hledání vhodných účastníků probíhalo na třech frontách – prostřednictvím neziskových a charitativních organizací, přes Úřad práce a zároveň veřejnou výzvou. Tvůrci pořadu oslovili vybrané neziskové a charitativní organizace s nabídkou možné účasti v projektu pro jejich vhodné klienty.
Příběhy soutěžících zároveň reprezentují významnou skupinu typických sociálních a společenských problémů nejenom daného regionu. Mezi zájemci o účast v pořadu a následně i mezi soutěžícími se objevili klienti azylových domů a ubytoven pro lidi bez domova (díky spolupráci s Charitas Ostrava), účastníci abstinující po závislosti na drogách (díky spolupráci s Renarkonem Ostrava), lidé snažící se o návrat do společnosti po výkonu trestu (ve spolupráci s občanským sdružením Nová šance), dlouhodobě nezaměstnaní různého věku a s různým sociálním postavením, oběti domácího násilí, matky samoživitelky, rodiče, kteří se nejsou ze sociálních důvodů schopni starat o své děti, lidé v dluhové pasti apod.


„Velmi cenná byla spolupráce s Úřadem práce Ostrava, který projektu vyšel vstříc. Vedení úřadu i pracovníci jednotlivých středisek projekt všestranně podporovali. Podíleli se na cíleném vyhledávání vhodných kandidátů a nabídku České televize doručovali vhodným uchazečům o práci, které měli ve své evidenci. Zásadním přínosem Úřadu práce bylo zařazení všech deseti soutěžících do oficiální rekvalifikace v oboru kuchař hrazené právě Úřadem práce. Všichni finalisté pořadu získali novou kvalifikaci a někteří z nich i stálé zaměstnání, a to bez ohledu na to, ve kterém kole byli vyřazeni,“ přibližuje Kateřina Ondřejková, kreativní producentka TPS multižánrové tvorby České televize. „Důkazem správnosti úzkého propojení pořadu Hospoda U Druhé šance a oficiální rekvalifikace i kvalitního výběru účinkujících je skutečnost, že rekvalifikaci dokončilo a osvědčení o rekvalifikaci získalo všech deset soutěžících,“ doplňuje.
Podmínky k využití druhé šance mají soutěžící téměř ideální. Kuchařskému řemeslu je učí mistr kuchař Dalibor Navrátil, držitel francouzského řádu za gastronomii. Jak to chodí ve skutečné restauraci, se soutěžící dozvídají od svého potenciálního zaměstnavatele – podnikatele, hudebníka a majitele několika restaurací Marcela Lesníka Woodmana. Soutěžící plní rozmanité úkoly, překonávají nelehké překážky, často ve velice inspirativním prostředí a zdokonalují se jak v kuchařském umění, tak ve schopnostech obstát v prostředí reálného provozu restaurace. Někteří selžou, jiní přestávají stačit kladeným nárokům, až se nakonec v přímém souboji o vysněné místo kuchaře v nové restauraci utkají dva finalisté.


„Na pořadu Hospoda U Druhé šance je lákavá jeho dvojakost. Na jedné straně je to zábavná televizní show nabízející vtipné situace, divácky přitažlivá prostředí, reálné děje a vztahy i konflikty mezi soutěžícími. Na straně druhé projekt ukazuje konkrétní nelehké lidské osudy, přitahuje pozornost diváků k závažným problémům dnešní doby a v neposlední řadě chce pomoci. Snažili jsme se, a diváci budou brzy mít možnost výsledek našeho snažení sami posoudit, aby obě polohy dohromady tvořily jeden atraktivní a zajímavý celek, který si diváci oblíbí. Chtěli jsme zkrátka vytvořit pořad, u jehož sledování se budete dobře bavit, a následně vám trochu vrtal v hlavě. Největší obavy jsme měli z toho, zda najdeme soutěžící se zajímavými osudy, kteří budou dostatečně motivovaní, aby zvládli strasti delšího natáčení. Když jsme na castingu viděli budoucí soutěžící a cítili jejich snahu a nadšení, obavy zmizely,“ říká autor a dramaturg pořadu Petr Soukup.
Od 4. září budou mít diváci příležitost po osm týdnů spoluprožívat se svými hrdiny krok za krokem jejich nelehkou cestu k vysněnému cíli, obdivovat i nenávidět dva odborníky Dalibora a Marcela či se společně se soutěžícími zdokonalovat ve vaření. Mohou sledovat nepřikrášlený pohled na práci v restauraci i nahlédnutí pod pokličku kuchařské profese. Důležitým hrdinou celého pořadu pak bude i město Ostrava a jeho okolí, kde se celá zábavná show odehrává.

O pořadu / tvůrčí tým
Hospoda U Druhé šance je původní formát, který vznikl ve spolupráci TPS Kateřiny Ondřejkové v Televizním studiu Ostrava a společnosti NOW Productions. Jedná se o moderní formát kombinující divácky vděčnou a oblíbenou formu reality show s dokumentárním přístupem k jednotlivým hrdinům a společensky aktuálními tématy.

Gordon Lovitt – autor námětu a vedoucí projektu
V minulosti produkoval různé televizní formáty a kromě práce pro televizní stanice získal i cenné zkušenosti v oblasti firemní komunikace a PR. Je lektorem Evropské vysílací unie (EBU) pro problematiku televizního programování.

Petr Soukup – autor námětu a dramaturg
Producent, dramaturg a scenárista s bohatými zkušenostmi s vývojem a výrobou nových pořadů v rámci nezávislých produkčních společností i televizí. Během své kariéry vytvořil několik nových formátů a produkoval zejména pořady v oblasti reality show, zábavy a životního stylu.

Jan Bělohlavý – režie
Režisér s bohatými zkušenostmi s různými formáty reality show, který se zároveň profiluje i jako dokumentarista. Pro Českou televizi v minulosti natočil několik celovečerních dokumentárních snímků (Postřehy odjinud – Východní pobřeží USA očima Jana Šmída, několik epizod pořadu Ta naše povaha česká).

Petr Kožušník – hlavní kameraman
Respektovaný a vyhledávaný kameraman podílející se na mnoha televizních pořadech ať už z oblasti dramatické tvorby, hraných filmů, dokumentů i zábavných pořadů. V minulosti spolupracoval s předními českými režiséry, např. Petr Nikolaevem Dušanem Kleinem, Janem Hřebejkem Václavem Křístek, Jiřím Svobodou a dalšími.

Jana Urbášková (Tomášková) – vedoucí produkce
Absolventka Univerzity Palackého v Olomouci. Jako vedoucí produkce pro Českou televizi realizovala také pořad Filmkompas.

Porotci
Marcel Lesník Woodman

Zakladatel hudební skupiny Rock&Roll Band Marcela Woodmana, je aktuálně provozovatelem čtyř restaurací, showmanem a moderátorem vlastní rozhlasové talk show. Po Sametové revoluci začal podnikat, několik jím vybudovaných firem na trhu úspěšně působí již 20 let. Postupem času se stala jeho hlavním oborem restaurační, cateringová a produkční činnost. Po prodeji úspěšné firmy na výrobu interiérů odkoupil v roce 2005 bývalou závodní jídelnu se společenským sálem, ze které postupně vybudoval restauraci se sálem, klubem, studiem a hudební školou – vše fungující pod názvem Rock and Roll Garage. Marcel je důležitým hybatelem projektu Hospoda U Druhé šance, on jako budoucí zaměstnavatel je ve výsledku tím, kdo rozhoduje, jak bude restaurace fungovat, jak se budou věci odehrávat, kdo v soutěži zůstane a kdo ji musí opustit a kdo pro něj nakonec bude pracovat.

Dalibor Navrátil
Špičkový kuchař a gastronomický školitel, držitel francouzského řádu za gastronomii, milovník jednoduchosti, bylinek a kvalitních surovin, odborný poradce při budování nových restaurací a vylepšování stávajících a v neposlední řadě severomoravský patriot – pochází z Frenštátu pod Radhoštěm. Po absolvování Střední školy společného stravování (obor kuchař a cukrář) odešel do Francie, kde pracoval se špičkovými francouzskými kuchaři (například pod kuchařskou legendou Joëlem Robuchonem). Ve Francii se utvářely základy jeho přístupu vaření, gastronomii i životu, které dále rozvíjel a uplatňoval na kuchařských i šéf kuchařských postech v tuzemských prestižních restauracích (např. Francouzská ambasáda v Praze pod šéfkuchaře Yannem Guinem, hotel Alta, Villa Voyta) i v jeho vlastní gastronomické firmě která pomáhá majitelům při vzniku nových restaurací i při rozvoji, revitalizaci a záchraně stávajících podniků. Jeho role v pořadu není rolí dalšího televizního kuchaře, který pořádá gastronomické kursy na obrazovce, jeho úkolem je vyškolit a připravit nejlepšího kuchaře pro Lesníkovu restauraci, dohlédnout na kuchařské vzdělávání všech soutěžících, naučit je i diváky kuchařský základ – základní techniky a dovednosti, důležité zásady a postupy správného vaření, praktické kuchařské techniky a ukázat divákům i soutěžícím jak vypadá a jakými úskalími je obklopena nelehká cesta ke kuchařské zručnosti, správnému řemeslu a pak později i k umění vařit.

Foto: Česká televize