Herci ze seriálu Cesty domů se proměnili v barmany a číšníky

Herci z Cest domů Igor Bareš, Lenka Vlasáková a Klára Jandová si uvázali barmanské zástěry a vyzkoušeli si novou profesi. Roznášet jídlo a pití pomáhali ve speciální kavárně Vesmírna.


Vesmírna je kavárna, v níž probíhá pracovně tréninkový program pro lidi s mentálním a kombinovaným postižením a duševním onemocněním, kteří tu pracují jako barmani a číšníci. Právě jim pomáhali známí herci obsluhovat hosty. Od pracovní trenérky si nejdřív nechali vysvětlit systém označení stolů a pak se pustili do práce.


Igor Bareš odnesl ze stolů použité skleničky a hned je začal mýt. Za barem si vedl, jako kdyby se pohyboval doma ve své kuchyni. „Doma běžně myju nádobí a rád vařím, i když ne pravidelně. Poměrně pozdě jsem začal odhalovat tajemství nakládaného masa, takže tudy asi povede má kuchařská cesta dál. Občas doma nakládám utopence nebo hermelín, ty miluje obzvlášť má manželka (herečka Antonie Talacková – pozn.red.) Bohužel neumím dělat omáčky, které strašně miluju. Kafe doma nevařím, na to máme speciální mašinku, já osobně dávám přednost čaji, ten si vychutnám, obzvlášť zelený. Když jsem na tácu nesl hostům polévku, měl jsem trochu trému a klepaly se mi ruce. Ale pak jsem si zvykl,“ říkal Igor Bareš.


Klára Jandová si uvědomila, že v kavárně ani v hospodě nikdy nepracovala. Za barem prý stála pouze před kamerou, a to v seriálu Rodinná pouta. „Doma mi říkají, že prý dělám dobré a silné kafe, takže to bych zvládla. Ale obsluhovat hosty nebylo tak jednoduché, jak jsem si myslela, hlavně manévrovat s tím tácem. Chce to trochu cviku, než si člověk zvykne,“ líčila Klára.


Zatímco Igor a Klára byli v kavárně poprvé, Lenka Vlasáková ji znala. „Dřív, než jsme se odstěhovali, jsem sem s dětmi občas chodívala. Líbí se mi, že je tu klid, nekouří se tu a kavárna je vybavená i pro maminky s dětmi. Dnes jsem tu po delší době. Musím říct, že jsem si při obsluhování hostů připadala dost nemotorně. Překvapilo mě, že s tácem plným lahví s vodou se nechodí tak jednoduše a že skleničky se na něm opravdu klepou. Ale naštěstí jsme ani já ani ostatní nic nerozbili,“ smála se Lenka.


Kavárna Vesmírna funguje už dvanáct let a provozuje ji občanské sdružení Máme otevřeno? o.s.. Klienti v kavárně pracují maximálně pět hodin a střídají se ve dvou směnách, s nimi je na place vždy pracovní trenér a dochází sem i profesionální barman. Klienti mohou v tomto tréninkovém programu pracovat maximálně rok, pak nastupují do zaměstnání.

Foto: TV Prima