Dramata ze Soudní síně

Soudní síně jsou plné lidských dramat. A televize doslova šílí a vysílají jeden pořad ze soudní síně za druhým. Nyní to poznají také diváci televize Prima v novém pořadu stejnojmenného názvu – Soudní síň. Inscenované procesy jsou inspirované skutečnými případy slovenské justice, zůstávají tak autentické a syrové. Ty nejzajímavější z nich mohou diváci sledovat vždy od pondělí do pátku v 16.40 na Primě.

02

Když ty, já také
Každý asi ví, co je to rovnoprávnost. Jenomže občas to nefunguje. Proč mají muži vyšší platy než ženy na stejné pozici? Proč se mužská nevěra chápe jako méně problematická než ženská? Možná to souvisí s tím, že někteří muži si ještě stále myslí, že jsou silnější, vytrvalejší a inteligentnější než ženy… A můžou si i víc dovolit.
Kristián je architekt, má vlastní firmu zaměřenou na projektování luxusních domů. Většinu klientely tvoří Rakušané, Němci a Maďaři. Kristián patří k největším boháčům na Slovensku. Žaluje vlastní manželku, protože ho podle jeho slov obelhala a podvedla. S takovými lidmi, jako je ona, prý nechce mít nic společného. Adéla je také vystudovaná projektantka a architektka. Nestihla si však vybudovat tak úspěšnou kariéru jako její manžel. Dala přednost rodině a dětem. Rozvádět se v žádném případě nechce.

06
Kristián a Adéla jsou manželé deset let a mají dva nezletilé syny. Kristián tvrdí, že Adéla navázala mimomanželský vztah s jiným mužem. Údajnou dlouhodobou aféru vnímá jako hrubou neúctu. A důkaz, že Adéle na rodině a dětech ve skutečnosti nezáleží. Je vzteklý, protože pro Adélu a rodinu udělal a koupil všechno. Manželka oponuje, že se vzorně starala o děti i domácnost, ale ze strany manžela zažívala jen ponižování. Manžela peníze změnily, znevažoval její zásluhy i vlastní osobu. Přiznává ale, že ve slabé chvíli na mimomanželský poměr skutečně došlo. Ale Kristián ji prý podváděl celý život.
Rozhádaní manželé se neshodnou ani v Soudní síni. Rozčilený manžel dokonce vyhrožuje fackami. Ovlivní to rozhodnutí soudkyně, které se takové výhrůžky očividně vůbec nelíbí?
Ukradla mi kocoura
Rozchody mívají v Soudní síni dramatický rozměr. Bouřlivé hádky, nechutné výčitky, někdy dojde i na fyzické konflikty. Bývalí partneři si dělají naschvály, píšou si nenávistné dopisy. Svévolně si berou věci, které patřily tomu druhému: nábytek, šperky nebo peníze.

01
Totéž se stalo i Petrovi, kterému jeho bývalá snoubenka ukradla dokonce domácího mazlíčka. Navenek banální záležitost se rozvinula do absurdní podoby a odkryla skutečnou povahu jednoho z bývalých partnerů. Petr je starý mládenec, profesor biologie na gymnáziu. Okolí ho vnímá jako samotáře, který uvíznul v pasti vlastních návyků. Do Soudní síně vešel s tím, že bývalá přítelkyně už mu nadělala dost problémů. Doufá, že konečně dostane rozum, nechce se rozcházet ve zlém. Soňa pracuje jako ekonomka v prosperující zahraniční firmě a procestovala už skoro celý svět. Po návratu z Austrálie se rozhodla usadit a založit si rodinu.
Partneři spolu byli čtyři roky, nakonec ale Soňa od Petra odešla. Když se odstěhovala z Petrova bytu, odnesla si s sebou i jeho perského kocoura s rodokmenem. Odmítá ho vrátit s tím, že jí je ho líto. Tvrdí, že by Petr terorizoval zvíře stejně jako ji. Navíc se brání tím, že kocour byl darem, který od Petra dostala jako „přípravu na dítě“. Jak ale postupně vyjde najevo, Soňa na zvíře ve skutečnosti žárlí. Vadí jí, že Petr věnoval kocourovi více času, pozornosti a lásky než jí.
Kdo je autorem křivého tvrzení, že kocour trpí toxoplazmózou? A kde teď vůbec kocour je?

10

Bývalá byla magor
Vztahy mezi bývalými manželi či partnery bývají někdy pořádně komplikované. Pokud se navíc jeden z bývalých partnerů nedokáže přenést přes rozpad vztahu, může druhému udělat ze života peklo.
Manželé s velkým věkovým rozdílem se rozvádí kvůli mužově bývalé manželce. Je skutečně tak bláznivá, jak tvrdí bývalý manžel? Anebo se jen snaží shodit vinu na ženu, která je v tom nevinně? Liliana je mladá učitelka, matka šestileté dcery. Je přesvědčená, že se její starší manžel před ní přetvařoval. Až v poslední době ukázal svou pravou tvář. Cítí se zanedbávaná, nemilovaná. Je přesvědčená, že je jí manžel notoricky nevěrný. Petr je učitel, který nevěřil, že se po nevydařeném manželství ještě zamiluje a ožení. Povedlo se, ale teď se děsí toho, že o druhou rodinu přijde. Myslí si, že jeho manželství s Lilianou je šťastné a spokojené.
Rozrušená Liliana se sotva drží, aby se v Soudní síni nerozplakala. Myslí si, že manželovi šlo celou dobu jen o její mladé tělo. Když ho dostal a nabažil se ho, ztratil zájem. Už mezi nimi nedochází k vůbec žádným intimnostem. Petr nevěří svým uším, ani tomu, že to má Liliana ze své vlastní hlavy. Manželku prý miluje a udělal by pro ni všechno na světě. Příčinu všech problémů v jejich vztahu vidí v bývalé manželce. Ta ho prý nesnáší a snaží se rozvrátit jeho současnou rodinu.
Liliana a Petrova bývalá žena spolu kamarádí. Je pravda, že místo práce Petr na počítači sleduje porno? Nejde jen o promyšlenou pomstu, kterou bývalá manželka kdysi slibovala u rozvodu, když Petra proklínala?
Sousedé na nože
Sousedy si většinou nevybíráme. Někdy se ale přece jen povede bydlet vedle někoho, ke komu máme blízko. Když se však něco pokazí, rázem jsou ze sousedů nepřátelé, kteří se tahají po soudech.
Zničil Jan svému sousedovi Ladislavovi jeho exkluzivní japonské třešně schválně? Co skutečně stojí za sousedskou rivalitou a neustálými spory? Obojí postupně vychází najevo v kauze, která je plná osobních vztahů, lásky, ale i závisti a žárlivosti.
Ladislav pěstuje japonské třešně a má opravdu výbušnou povahu. Hlavně pokud jde o jeho nejbližšího souseda. Jan prodává zahradní techniku a vlastní pohostinství. Považuje se za šťastného člověka. A právě proto prý leží Ladislavovi v žaludku. Obvinění považuje za absolutní nesmysl. Jejich sousedský spor probíhá už dlouho. Ladislav je přesvědčený, že „jeliman“ Jan se ho snaží zničit. Obviní jej, že bez svolení vstoupil na jeho pozemek a svévolně ořezal koruny stromů vzácných japonských třešní. Tím mu způsobil škodu 300 tisíc korun. Naschválů je ale prý víc. Jan prý schválně kouří grilem na zahradu, večer seká trávník, takže není možné spát… Desetimetrové japonské třešně ale zase ničí fasádu i střechu Janova sousedního domu. Jan navíc tvrdí, že stromy ořezal po dohodě s Ladislavovou manželkou.
Kdysi bývali Jan a Ladislav přátelé. Obrat nastal, když se Jan dal dohromady s Ladislavovou bývalou přítelkyní. Ladislav si na oplátku vzal Janovu bývalou. Od té doby došlo k celé řadě zákeřných schválností i fyzickému násilí. Ladislav žaluje Jana už potřetí. Drama v Soudní síni se stupňuje. Intenzita nadávek roste.

08
Má, nebo nemá milence?
Sociální sítě zničily už mnoho vztahů. Když člověk propadne chatování přes internet, virtuální svět ho úplně pohltí. Lehko se tak může stát, že pak zapomene na opravdový život. Dokonce i na to, že má doma manžela nebo manželku.
Vztahem zklamaný Ladislav tvrdí, že je jeho žena Renata závislá na počítači a zahýbá mu. I když jenom na internetu. Nedohnal ale manželku k počítači nezájem jejího muže? Co když toužila po pěkných slovech aspoň v psané podobě? Do středu ošklivých manželských hádek se však tentokrát dostalo i nevinné dítě.
Ladislav je majitel autodílny. Na ženy nikdy neměl štěstí. Neshody s manželkou ho v tomto přesvědčení jedině utvrdily. Renata pracuje jako prodavačka na poloviční úvazek. Po svatbě se přestěhovala z města na vesnici, kde se trápí. V internetové komunikaci prý hledá to, co jí v manželství chybí. S manželem jsou spolu tři roky, a i když společné dítě nemají, vychovávají Ladislavova nemanželského syna. Manželství jim přesto, že se brali po krátké známosti, klapalo. Ovšem jen do chvíle, než Ladislav koupil počítač, o který se manželka začala přetahovat s malým synem. Rozvod chtějí oba, prý už spolu nemohou žít. Ladislav si navíc myslí, že kvůli sezení u počítače se Renata nestará o rodinu. Ona ale za manželskými problémy vidí Ladislavovu extrémní žárlivost a despotickou povahu. Považuje to za psychické týrání. Kvůli tomu dokonce žádá Ladislavova syna do své péče.
Kompromis není možný. Zvlášť potom, co Ladislav doma vzteky počítač už rozmlátil. Soud přesto musí zvážit, že vina nutně nemusí být na straně muže, který se rozvádí už podruhé.
Nejzajímavější soudní procesy plné lidských dramat sledujte na Primě každý všední den před pořadem Prostřeno!
Soudní síň
Inscenované soudní procesy jsou inspirované skutečnými případy slovenské justice. Soudní síň nabízí divákům jedinečnou příležitost vyslechnout argumenty obou stran a po vynesení rozsudku zvážit, jestli by došli ke stejnému rozhodnutí jako soudce. Na televizní obrazovku si mimo jiné našly cestu sousedské spory, dopravní nehody, rozvody, boje o děti, pracovně-právní spory a trestné činy. V sázce je vždy mnoho, a emoce jsou tak vypjaté. Většinou není jednoduché rozhodnout, která ze stran sporu je v právu.

Foto: TV Prima