Dokument Od višní do višní

Příběh ženy, která se po svém vyrovnává se smrtí manžela. Působivá sonda do života rodiny. Dcera natáčela o své mámě. Premiéra netradičního dokumentu režisérky Jany Borškové Od višní do višní ve čtvrtek 21. července na Dvojce od 20 hodin.


„Vždycky jsem chtěla natočit film o mém otci, protože se mně strašně líbilo, jakej žije jednoduchej a krásnej život, ale dlouho jsem otálela. Otec umřel, a tak jsem začala točit mámu. Měla jsem dojem, že to, co po otci zůstalo, je v ní,“ říká v úvodu dokumentu jeho autorka, režisérka Jana Boršková. Otcův příběh je ve filmu úběžníkem, k němuž se vyprávění matky neustále vztahuje. Ta ale při tom rozkrývá důležité věci vlastního života: komplikovaný vztah k mužům nebo důvěrný vztah k Bohu.


Režisérka ukazuje, jak se matka vyrovnává se smrtí svého manžela, ale sama do filmu svými komentářovými vstupy vnáší další linii vyprávění: hodnotí svět rodičů z perspektivy dcery. Výsledkem její práce je působivá sonda do života celé rodiny. Kromě Jany Borškové a její matky Jarmily Borškové ve filmu vystupuje také režisérčin dědeček Rudolf Ševčík (otec Jarmily).


Repríza dokumentu, který se natáčel v Přerově a okolí je ve čtvrtek 28. července na ČT2 od 11 hodin.

Foto: Česká televize