Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren na ČT art

ČT art od 29. dubna uvede nový třídílný cyklus divadla sklep Böhmen und Mähren. Jedná se o sérii skečů, výstupů a písní souboru, který letos oslaví 45 let od svého založení. Základním stavebním kamenem jsou vybraná nejvydařenější »čísla« a písně z divadelních sklepáckých Besídek za zhruba poslední dekádu v podání Tomáše Hanáka, Davida Vávry, Milana Šteindlera, Jiřího Macháčka, Terezy Kučerové, Václava Marhoula, Lenky Vychodilové a dalších hvězd dnes již kultovního divadla. Typicky poeticko-štiplavý sklepácký humor, který si bere na paškál bizarní společenské fenomény v reálných kulisách nejmenovaného městečka kdesi na území Čech a Moravy režíroval Ondřej Trojan.

Divadlo Sklep: Böhmen und Mähren
„Mým velkým profesním učitelem byl Čestmír Kopecký a tem mi říkával: ‚Káčo, mnohdy stačí nepřekážet.‘ Myslím, že v případě Sklepa toto rozhodně platí a dramaturgie je zde více taktikou v hledání toho nejlepšího kompromisu v záplavě skvělých a kreativních nápadů mnoha velkých individualit,“ říká kreativní producentka Kateřina Ondřejková, v jejíž tvůrčí producentské skupině cyklus Böhmen und Mähren vznikl. „Byl to nápad Ondřeje Trojana, který za mnou přišel s nápadem natočit hodinu nejlepších sklepáckých scének za posledních deset let. Vymyslel celý rámec a hlavně úžasnou znělku. Vzájemným kreativním procesem se Sklepem a Ondřejem vznikly nakonec tři díly svěžího humoru tohoto zasloužilého souboru,“ dodává Ondřejková.
„Já mám nejraději to und mezi. Půjde o výlov z nejhlubšího sklepáckého rybníka za patnáct let. Má postava je chartista, který podepsal chartu v prosinci 1989,“ říká o cyklu David Vávra, přičemž Tomáš Hanák dodává: „Nejradši mám vznik té slovně-vokální hříčky: vrazil jsem do šatny a místo pozdravu jsme ovčím hlasem zaböčel ,Böhmen!‘ A Fero Burda okamžitě odpověděl kozím hlasem a zamäčel ,Mähren!‘. To se stává párkrát za život. A o životě to celé taky bude. Ostatně, jak se říká v Mazaném Filipovi: ,Život je jeden z nejtěžších. A tak je to se vším.‘“

Foto: Česká televize

1920x1080px_osudy_hvezd