Deset let 13. komnaty. Ve speciálních dílech se vrátí k nejzajímavějším osudům

Dokumentární cyklus České televize 13. komnata slaví desetileté výročí na obrazovce. U příležitosti tohoto jubilea vznikly nové díly, mapující další osudy osobností, které už svou 13. komnatu odhalily. Od 29. ledna se tak mohou diváci seznámit s novými životními příběhy Terezy Pergnerové, Veroniky Žilkové, Michala Viewegha a dalších.

Tváře České televize
První díl 13. komnaty se na obrazovkách České televize poprvé objevil 3. ledna 2006. Byl věnovaný Tereze Pergnerové a způsobil tehdy velký ohlas – nenechalo si jej ujít celých 1,61 milionu diváků. Celkem se na obrazovkách objevilo 382 premiérových dílů odkrývajících třináctou komnatu 382 osobností. Vůbec nejsledovanějším dílem byla 13. komnata Jiřího Krampola, kterou v říjnu roku 2008 sledovalo 1,63 milionu diváků. Pořad má standardně vysoké hodnocení spokojenosti a v jeho publiku převládají středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní diváci.
„S nápadem a názvem 13. komnata přišla Iveta Toušlová. Já jsem byla ta, která pochopila, že je to dobrá idea,“ vzpomíná dramaturgyně a kreativní producentka Alena Müllerová a dodává: „Pak jsme přizvaly režiséra Juraje Šajmoviče a další kreativní lidi a dotvořili s nimi televizní formát. Iveta původně uvažovala o talk show, což se pak na můj návrh změnilo a zvolili jsme formu dokumentu, ale hlavní myšlenku měla v hlavě ona včetně základního výtvarného návrhu znělky s klíčovými dírkami.“

Tváře České televize
V letošním, jubilejním, roce se 13. komnata vrátí ve speciálních dílech k těm osobnostem, jejichž osudy v minulosti rezonovaly českou společností. „Jde vlastně o takové čtrnácté komnaty již portrétovaných »třináctkářů«. Tedy lidí, kteří se v cyklu už objevili, ale prošli či právě procházejí dalšími zlomovými momenty svého života a opět cítí potřebu o nich vyprávět. Ne proto, aby se zviditelnili, všichni už dostatečně známí jsou, ale proto, že pochopili sílu sdílené bolesti a také proto, že chtějí druhým na vlastním příkladu ukázat cestu z potíží. Uvěřili v léčivou sílu příběhů,“ říká autorka a vedoucí projektu Iveta Toušlová. V nových dílech tak svou třináctou komnatu znovu »odemknou« Tereza Pergnerová, Veronika Žilková, Michal Viewegh, Kamila Magálová, Vendula Svobodová, Chantal Poullain, Wabi Daněk, Věra Martinová nebo Radek Jaroš.
Za deset let se na režii 13. komnaty vystřídalo velké množství režisérů a režisérek. Byli mezi nimi například Olga Sommerová, Juraj Šajmovič, Alena Činčerová, Zuzana Zemanová, Kamila Vondrová, Zdeněk Gawlik, Pavel Křemen, Oskar Reif, Petr Slavík, Alena Derzsiová, Simona Oktábcová, Vlastimil Šimůnek, Jiří Střecha, Hana Pinkavová, Veronika Stehlíková, Dagmar Smržová, Yvonne Vavrová, Adéla Sirotková, Jan Mudra, Jan Sládek, Monika Le Fay, David Bonaventura a další.
U příležitosti výročí vyjde v rámci Edice ČT také kniha s názvem Z 13. do 14. komnaty s podtitulem »Další rány osudu«, která by se trhu měla objevit v květnu tohoto roku. Ke knize bude uspořádána autogramiáda na veletrhu Svět knihy (13. – 15. května). Kniha připomene osudy některých známých osobností, které se již objevily v cyklu 13. komnata a kterým život bohužel nadělil další traumata.

Dopis z opavské psychiatrické léčebny
„Nezaměnitelné, osobní, autentické sdělení prožitků známých osobností velice pomáhá našim klientům zvládat těžké úkoly, vedoucí k pochopení a smíření se s nemocí a jejím dopadem na život. Psychotické onemocnění dokáže velmi změnit hodnotový systém, sebevědomí a také pohled na budoucnost a její plánování. Klienti se často během produkce sami poznávají a ztotožňují s osudem hlavních protagonistů. Prožívají s nimi jejich snahy, zklamání, vítězství a prohry. Podstatné je i uvědomění, že nemoc či traumatické situace potkávají všechny bez rozdílů. Mnohé díly 13. komnaty jsou nabité motivací k aktivnímu postoji k životu. Ve skupinové psychoterapii pak rozebíráme a zpracováváme emoční rovinu sdělení a přirozenou cestou se nám tak daří otevřít některá témata, která by jinak zůstala skryta a je důležité si je zpracovat. Za pořad 13. komnata jsme velice vděčni, oceňujeme jeho vysokou profesionalitu, která nechce z lidské bolesti něco vytěžit či netouží zviditelnit to černé z nás, ale pouze pojmenovává a ukazuje přirozené lidské prožívání, hodnoty a myšlenky, které jsou v této době spíše potlačované, nechtěné.
Touto cestou děkujeme tvůrcům pořadu 13. komnaty za zpracování těchto obtížných témat, která pomáhají v léčebném procesu našich pacientů.“

Rozhovor s Alenou Müllerovou a Ivetou Toušlovou čtěte na TopVIP.cz již v sobotu.

Foto: Česká televize