Cyklus televizních filmů Nevinné lži je dotočen

Pět režisérů natočilo celkem osm celovečerních snímků, ve kterých se diváci mohou těšit na více než padesát známých hereckých osobností. Poslední klapka padla v Liběchově v neděli 27. ledna 2013, kdy producentka a režisérka Tereza Vrabelová dotočila poslední z filmů nazvaný Byl lásky čas.


Natáčení celého cyklu odstartovalo filmem Pod hladinou režisérky a scénáristky Alice Nellis příznačně v nádrži hlubočepského bazénu. „Nevinné lži jsou z principu cyklus komorních filmů, takže není třeba žádných mimořádně velkolepých, produkčně náročných a složitých scén,“ říká Tereza Vrabelová a dodává: „Produkčně nejnáročnější bylo stíhat současně přípravu několika natáčení, zatímco se teprve chystaly a schvalovaly scénáře, protože všech osm celovečerních filmů jsme museli stihnout napsat a natočit za osm měsíců. Pro tento žánr televizních filmů jsou nejatraktivnější ty scény, kdy se podaří ztvárnit silný text dokonalým hereckým výkonem.“


Producenti Nevinných lží (cyklus pro ČT připravuje a vyrábí společnost Salon Vrabel) měli jeden hlavní tvůrčí cíl – ukázat jak málo může stačit k tomu, aby si člověk sám obrátil život vzhůru nohama. A kolik úsilí, poznání nebo ztrát je třeba k tomu, aby jej opět narovnal.


Sází při tom na silné autorské, režijní i herecké osobnosti. Tvůrci se v jednotlivých filmech zaměřili nejen na osobní problémy, které musí řešit každý z nás, ambicí projektu bylo také zachytit aktuální společenské fenomény.


Filmy se natáčely výhradně v reálných prostředích a převážně v Praze a okolí – až na výjimky, které scénáře vyžadovaly. Mladí horolezci z filmu Klukovina lezou po skalách v krásné krajině Srbska i na vysokohorské štíty Tater, Dagmar Havlová s Veronikou Freimanovou a Ivou Janžurovou na invalidním vozíku se neplánovaně brodily sněhem okolo Máchova jezera, Michal Suchánek zase šplhal po obřím billboardu na pražské periferii.

Každý má někdy důvod neříct pravdu
Hrdinové osmi filmů série Nevinné lži mají své různé osobní důvody neříct pravdu. A přitom jim pokaždé rozumíme, chápeme je a hlavně jim věříme. Jsme to totiž my. Ale co když i taková malá, intimní a zdánlivě nevinná lež nabobtná do nepředvídatelných rozměrů a chopí se příležitosti obrátit život úplně naruby?

Poslední z filmů, Byl lásky čas, podle scénáře Terezy Dusové, jehož poslední klapka padla 27. ledna 2013 v rezidenci Liběchov poblíž středočeského Mělníka, ukazuje, jak lze mezi znesvářenými sestrami překonat nepřekonatelné. Navíc, když jsou sestry součástí milostného trojúhelníku, jedna zvítězí a druhá zůstane žít s matkou a obě si nesou životem své křivdy, je na problém zaděláno. Kromě Dagmar Havlové a Veroniky Freimanové v roli sester se diváci mohou těšit na Ivu Janžurovou v úloze matky.


Jednotlivé filmy z cyklu Nevinné lži pak budou pojednávat například o ženě (Aňa Geislerová), která váhá mít dítě a bojí se to přiznat (scénář a režie Allice Nellis); stvoření falešné mediální hvězdy (Michal Suchánek, Tereza Voříšková, Tereza Brodská,) podle scénáře Martina Dolenského a Jana Hlaváče v režii prvně jmenovaného; dětské mstě ze strachu, ve které figurují Marek Taclík a Pavel Liška (scénář Tereza Dusová, režie Petr Zahrádka); mladém muži, kterému je pro seznámení dobrý každý trik (Vojta Dyk, Táňa Vilhelmová) podle scénáře Petra Kolečka a v režii Vojty Kotka; příběhu o ženách, které chtějí mít děti bez otců (Tereza Brodská, Hynek Čermák, Bára Kodetová); dramatu o manažerovi, který se musí opět postavit na vlastní nohy (Jiří Langmajer, Petra Hřebíčková) podle scénáře Mirky Zlatníkové a v režii Petra Zahrádky nebo příběhu o poctivosti a spolehlivosti, jež stejně neochrání před pastí půjček a nesolidnosti podle scénáře a v režii Jana Prušinovského.
„S překvapením jsme si uvědomili, jak nevinné lži prostupují i naše životy. Přesto to byl krásný rok práce, která měla smysl,“ uzavírá producent Jan Vrabel.

Časový průběh projektu Nevinné lži:
* 17. leden 2012 – rozhodnutí ČT pro cyklus osmi dramatických filmů Nevinné lži
* 1. květen 2012 – první natáčení den (celkem 112 natáčecích dní celého cyklu)
* 27. leden 2013 – poslední natáčecí den
* 24. únor 2013 – nasazení do vysílání České televize

Foto: Česká televize