Čtyřicet dva atentátů na Hitlera

Nenáviděného i obdivovaného vůdce Třetí říše Adolfa Hitlera se opakovaně pokoušeli zabít. Nikdy se to nepodařilo. Dokument Čtyřicet dva atentátů na Hitlera přináší rekonstrukci některých pokusů o atentát na ikonu nacistického hnutí. Premiéru uvede ČT2 a ve vysokém rozlišení ČT HD v pondělí 19. září od 20 hodin.


Na otázku, kolik bylo spácháno atentátů na Hitlera, odpovídají zpravidla i lidé jinak dobře informovaní, že jeden, nebo dva. Ve skutečnosti jich bylo rovných dvaačtyřicet! Každý obvykle ví o nezdařeném důstojnickém spiknutí z 20. července 1944. Někdo také o výbuchu v mnichovské pivnici 8. listopadu 1939, před nímž Hitler unikl předčasným odchodem ze sálu. A tady vědomosti obvykle končí. Když před několika lety rakouský autor Wili Berthold doložil 42 atentátů, překvapilo to i německé historiky.


Od doby, kdy v lednu 1933 získal Adolf Hitler v Německu post říšského kancléře, až do dubna 1945, kdy spáchal sebevraždu spolu se svou životní družkou Evou Braunovou, se ho pokusili odstranit násilnou cestou jednotlivci, skupiny i cizí zpravodajské služby. Nepodařilo se to. Nacistický vůdce každý takový neúspěšný pokus chápal jako zásah vyšší moci a neklamné znamení prozřetelnosti. V tomto duchu působil na německý národ rovněž říšský ministr propagandy Joseph Goebbels. Snažil se národ udržet v slepé poslušnosti, ve víře v Hitlerovu historickou roli a v neposlední řadě v konečné vítězství nad nepřáteli říše – komunisty a plutokraty.


Američtí dokumentaristé se rozhodli rekonstruovat některé z méně známých pokusů i dva historicky nejvýznamnější spojené se jmény von Tresckow a von Stauffenberg. Angažovali proto odborníky z různých oblastí kriminalistiky, kteří se pokusili analyzovat nejen průběh jednotlivých akcí, ale i šance atentátníků na úspěch.


Reprízy dokumentu Čtyřicet dva atentátů na Hitlera na ČT2 a ČT HD v sobotu 24. září od 6 hodin ráno a v pondělí 26. září od 16.55 hodin.

Foto: Česká televize