Čtyři v tom III

Třetí řada dokumentárního seriálu o těhotenství, porodu a šestinedělí se s humorem i něhou zaměří na proměnu života nastávajících rodičů. V nové sérii se tvůrci soustředí na ty, kteří stojí před odlišnými výzvami než většina párů v předchozích dvou řadách divácky úspěšného docusoapu. Nová řada seriálu Čtyři v tom se na obrazovkách České televize objeví od středy 2. září ve 21.45 hodin. Oproti předchozím řadám bude seriál vysílán na ČT1.

Markéta Ekrt Válková a Irena Hejdová
„Premiérová třetí série zavede diváky za matkami žijícími nejen v Česku, ale i ve Velké Británii. A mírně se promění i atmosféra – nastávající rodiče jsou dospělejší, vážnější a potýkají se s jinými problémy než o něco mladší páry, které převažovaly v minulých sériích,“ říká kreativní producentka Alena Müllerová, v jejíž tvůrčí producentské skupině vznikly i předchozí řady seriálu.
Na jižní Moravě se na svůj první porod pod lékařským dozorem chystá pediatrička a zastánkyně porodů Kateřina, podporovaná manželem Radovanem. V průběhu těhotenství tak sledujeme nejen klasicky přepečlivé přípravy dvaatřicetileté prvorodičky, ale navíc i finišující stavbu nového domu. Radovan je aktivní myslivec, na lov vyráží téměř denně. Kateřina je zaměstnaná v německé nemocnici, poslední měsíce před porodem ale tráví na Moravě.
Diváci zavítají do malé chatky ve středních Čechách, kterou víceméně z nouze obývá s manželem Václavem osmatřicetiletá Eva na mateřské dovolené. Ten si k nárazové práci osvětlovače u filmu musí i ve svých devětapadesáti letech občas přivydělávat jako taxikář. Přes nesnadnou situaci si ale oba udržují optimismus a i v rámci stísněných podmínek věnují maximum pozornosti i Evině dvouleté dceři a sedmiletému synovi.
Na Vysočině, v rodině osmadvacetileté Veroniky a padesátiletého Miloše diváci poznají, jaké je to starat se během těhotenství o tři další děti, z nichž jedno se potýká s ADHD a druhé trpí autismem. Miloš navíc tráví pracovní týden mimo domov a s rodinou tedy bývá jen o víkendech, takže zodpovědnost za chod domácnosti často leží na Veronice, která je už deset let na mateřské dovolené.
Veronika neměla ani jeden dosavadní porod bez komplikací, a tak i ten současný celá rodina sleduje s obavami.
S alternativně uvažujícím česko-britským párem Pavlou a Markem se staneme svědky domácího porodu, a tím pádem i některých, možná ne zcela obvyklých, rituálů s ním spojených. Partneři žijí s jedním synem Aryonem v Británii, třicetiletá Pavla se živí prodejem výrobků z volně rostoucích rostlin, a stejně jako čtyřicetiletý Mark se zajímá o permakulturu. Mark navrhuje energeticky soběstačné domky, první plánuje postavit v Čechách, kam se s Pavlou po porodu chystají natrvalo přestěhovat.
Kromě nových protagonistů, nových příběhů a samozřejmě i nových dětí se diváci mohou těšit i inovovaná ústřední píseň, tentokrát v podání zpěvačky a skladatelky Lenky Dusilové.

Režisérka Markéta Ekrt Válková v dvojrozhovoru se scenáristkou Irenou Hejdovou: Já sama jsem nikdy neměla potřebu rodit doma, ale považuji za svojí povinnost, přiblížit tuto možnost a ukázat divákům, že nic se nemá odsuzovat předem

Nová řada Čtyř v tom by měla divákům přiblížit nastávající rodiče, kteří jsou dospělejší a potýkají se s jinými problémy, než ti často o dekádu nebo dvě mladší. Co vás k takovému výběru vedlo?
Irena Hejdová: Dopředu si vždycky stanovíme, co nás vlastně zajímá, ale nakonec jsme vždy stejně zákonitě omezeni tím, kdo se do konkurzu daný rok přihlásí. Pro Markétu šlo o druhou sezonu a pro mne o třetí, takže některé typy hrdinek pro nás nebyly zajímavé třeba jen proto, že už jsme se s nimi setkali v předchozích sériích. Možná i proto, že nejsme samy úplně nejmladší a obě jsme už „zasloužilými matkami“, stály jsme tentokrát o to, aby ve výběru byly spíš větší rodiny, které se potýkají s přece jen trochu jinými problémy než třeba rodiny, které čekají své první dítě.
Markét Ekrt Válková: Je jasné, že třetí řada by měla nabídnout jiný typ příběhů, z této kategorie se nám přihlásily velmi zajímavé hrdinky.

Jak náročný byl tentokrát výběr jednotlivých aktérek a jak se vám podařilo najít a pro spolupráci získat pár, který se rozhodl pro domácí porod?
Markéta Ekrt Válková: Tentokrát jsme nad výběrem trochu »špekulovali«. Vzájemná kombinace jednotlivých linek je trochu alchymie a chvíli nám trvalo, než si výběr zcela sedl. Dlouho bylo ve hře asi sedm hrdinek.

Téma domácích vs. »klasických« porodů rezonuje českou společností. Můžete přiblížit, jak je tomu ve Velké Británii, kde se jedna z aktérek pro domácí porod rozhodla? A jak se na domácí porody díváte vy dvě?
Irena Hejdová: Sama bych doma rodit nechtěla, ale postoj »domarodiček« chápu a vlastně s ním i sympatizuju. I z vlastní zkušenosti si uvědomuju, jak moc je české porodnictví zkostnatělé a jak velké překážky často kladou ženám lékaři v jejich touze po přirozeném a nijak neovlivňovaném porodu.

Markéta Ekrt Válková: Domácí porod byl už dlouho naším cílem a teprve s párem, který vystupuje ve třetí řadě se natáčení povedlo realizovat.. Nemusíme je ke spolupráci nijak nutit. Přesně tak to bylo i s Pavlou. Ve Velké Británii je systém domácích porodů zcela rovnocenný s tím nemocničním. Jsou tudíž k němu vytvořeny takové podmínky, že žena porodem riskuje přibližně stejně jako v nemocnici… Je pak jen na povaze a odvaze žen, aby se rozhodly podle svého. Mají volbu. A možnost volby je něco, co považuji za základní stavební kámen svobody. Já sama jsem doma nikdy potřebu rodit neměla, ale považuji za svojí povinnost přiblížit tuto možnost a ukázat divákům, že nic se nemá odsuzovat předem, a že nic není tak jednoduché, jak to z tepla pohovky může vypadat.

Ve třetí řadě se seznámíme s rodinou, u které se jedno dítě potýká s ADHD, v minulé jsme se poznali s Amálkou, která trpěla Spinální muskulární atrofií. Jak obtížné pro vás je najít u těchto rodin hranici toho, co ještě zobrazit a co už příliš zasahuje do soukromí nebo by mělo zůstat skryto?
Markéta Ekrt Válková: U rodin, kde je nemocné dítě nemám problém natáčet. Pokud s hrdiny poctivě sdílíte jejich svět, vnímáte pak dítě stejně jako oni. Obyčejně, věcně. Jen ve vzácných chvílích dojetí nebo emoce se Vám dostane možnosti nahlédnout pod povrch a za to jste pak vděčni a snažíte se to divákovi zprostředkovat s veškerou pokorou, které jste schopni. Pokud se řídíte pravidlem, že nechcete zneužít, ale vyprávět, podělit se, obohatit, pevně věřím, že v takové chvíli nemůžete ublížit.

Jste vy samy osobně v kontaktu s aktérkami z předchozích sérií, stýkají se například i jednotlivé hrdinky mezi sebou?
Irena Hejdová: Co vím, tak jednou ročně se setkávají hrdinky první série, zrovna nedávno proběhlo takové setkání hrdinek a jejich dětí u Miky na statku.
Markéta Ekrt Válková: S hrdinkami druhé série všichni udržujeme kontakt, pokud vím, komunikují i mezi sebou.

Čtyři v tom si během dvou sezon vytvořilo silnou komunitu na sociální sítí Facebook, se kterou autoři cyklu čile komunikují. V čem vás nejvíce komentáře fanynek, ve velké míře čerstvých matek, inspirovaly?
Irena Hejdová: Určitě nás komentáře fanoušků inspirovaly už od počáteční fáze výběru hrdinek. Fanynky volaly třeba právě po tom, abychom do seriálu zařadili domácí porod, vícečetné těhotenství či větší rodiny – a jsme rádi, že jsme jim tato přání mohli v letošní sérii splnit. :o)
Markéta Ekrt Válková: Komunita facebookových fanynek je silná motivace. Možnost zpětné vazby je pro náš typ práce velmi důležitá. Pečlivě si ovšem vybírám s čím rezonuji a sama v sobě analyzuji proč s něčím nesouzním. Prostě zpětná vazba.

Jaké poznatky pro výchovu dětí jste si během natáčení Čtyř v tom odnesly vy samy? Změnil se nějak Váš pohled na tuzemské porodnictví?
Irena Hejdová: Můj pohled na tuzemské porodnictví je ovlivněný nejen tím, že jsem pracovala na třech sériích Čtyř v tom, ale i tím, že jsem během této práce absolvovala také dva vlastní porody. Rodila jsem císařem i přirozeně, dvojčata a pak jedno dítě, postupně ve dvou největších pražských porodnicích, z toho jednou s vlastní porodní asistentkou. K druhému porodu jsem přistupovala zodpovědněji a poučeněji než k tomu prvnímu, a určitě k tomu přispělo i všechno to, co jsem se dozvěděla při práci na seriálu. Pokud bude i našim divačkám náš seriál takhle užitečný a ony si uvědomí, že si v českých porodnicích nemusí nechat všechno líbit, bude to pro mne a asi i pro ostatní největší odměnou…
Markéta Ekrt Válková: Na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět. Je toho moc, s čím jsem se za více jak dva roky práce na tomto docusoapu měla možnost setkat a co všechno přitom promyslet… Každé setkání bylo inspirující. Co se týče českého porodnictví, považuji ho za velmi profesionální, kvalitní, ale do sebe zahleděný svět.

Anotace prvních třech dílů Čtyř v tom III
Nové životy (středa 2. září 21:45 na ČT1)
Čtyři nové hrdinky, čtyři nová těhotenství. Třicetiletá Češka Pavla s britským přítelem Markem a synem Aryonem žijí v malém městečku Frome. Chystají se na domácí porod, který je v Anglii zcela legální a státem podporovaný. Veronice z malé vesničky od Jihlavy je teprve dvacet osm let, ale čeká už své čtvrté dítě. Romana a Denise má ze dvou předchozích vztahů, tříletého Míšu pak z aktuálního vztahu s o něco starším Milošem. Kateřina je dětská lékařka se zkušeností z přítomnosti u mnoha porodů a s manželem Radkem právě čeká své vysněné první dítě. Společně zároveň staví dům ve valašské vesnici, v níž žijí i Radkovi rodiče a babička. Evě je třicet osm let a filmovému osvětlovači Vaškovi téměř šedesát. Ve středočeských Senohrabech spolu vychovávají sedmiletého syna Vítka a roční dceru Leontýnku a těší se na nečekaný přírůstek v podobě dvouvaječných dvojčat.

Čeho se bojíme? (středa 9. září 21:40 na ČT1)
Porod mají teprve před sebou a tak se všechny hrdinky v předvánočním čase věnují různým domácím a rodinným povinnostem. Pavla vyráží z Anglie na návštěvu domů do Brna, kde diskutuje s rodinou i kamarádkami o vysněném domácím porodu. Ukáže také domeček, do kterého se po porodu plánují s rodinou z Anglie přestěhovat. Veronika doprovází autistického syna Denise do specializovaného centra a spolu s Milošem pak absolvují nákup vánočních dárků pro všechny tři syny. Prvorodička Kačenka s pomocí sestry chystá výbavičku a užívá si spolu s Radkem zabydlování v novém domečku, na kterém je ještě spousta práce. Zatímco Vašek kvůli nedostatku práce v oboru začíná s taxikařením, Eva ještě stihne návštěvu u kamarádky i u matky. Pak už se ale s nečekanými komplikacemi ocitá předčasně v porodnici…

Děti v balíčku (středa 16. září na ČT1)
Předčasný porod dvojčat přinese Evě a Vaškovi spoustu radosti, ale i starostí. Novorozené holčičky špatně přibírají a tak s nimi Eva musí být v porodnici mnohem déle, než by si přála. Vašek zatím musí sám zvládat obě starší děti. Veronika se u gynekologa dozvídá, že by po dvou císařských řezech přece jen mohla rodit přirozeně. Zatímco Veronika čím dál víc odpočívá, její tři akční děti si užívají tatínka – s Milošem vyrážejí na výlet do jeho rodné Třebíče. Na výlety doma v Anglii vyráží navzdory poslední fázi těhotenství i Pavla s rodinou, setkává se během nich také s kamarádkou porodní asistentkou, která se chystá k jejímu porodu, a probírají poslední detaily celé domácí akce. Také Kačenka už má skoro po termínu, stihne předtím ještě exkurzi do porodnice, kde kdysi sama pracovala a pak už vypukne i její napjatě očekávaný porod.

Čtyři v tom III
Režie: Markéta Ekrt Válková
scénář: Markéta Ekrt Válková, Irena Hejdová
dramaturgie: Martin Mareček, Filip Novák
kamera: David Cysař
kreativní producentka: Alena Müllerová
hudba: Tomáš Procházka
zvuk: Petr Šoltys
vedoucí produkce: Ondřej Lácha

Foto: Česká televize

FB_post_chalupari