Cesty domů: Dramatická projížďka na lodičce

Režisér Jiří Adamec si pro herce z Cest domů připravil další „lahůdku“. Petr Konáš a Ladislav Hampl se museli v rámci natáčení vrhnout v pořádné zimě do ledové řeky. A nebyli sami, kdo si ten den zahráli na akční hrdiny.


V akční hrdiny se tak trochu proměnili i Jaroslava Brousková, která hraje Láďovu maminku – paní Venclovou, a pětiletý Rafael Lima (Mareček Janák). Ti ale měli štěstí, že se nemuseli namočit. Jim scénář předepisoval pouze sedět uprostřed řeky v neovladatelné loďce, která se nebezpečně rychle blíží k jezu. Zatímco Rafík měl oči navrch hlavy, paní Brousková byla v klidu. „Nebojím se, budou nás jistit kaskadéři,“ říkala s úsměvem. Ve scéně jde o to, že jednoho dne paní Venclová, která trpí Alzheimerovou chorobou, aniž komukoliv něco řekne, sebere Marečka a zmizí. Napadne ji vzít kluka na lodičky. Což samozřejmě vyděsí všechny, kteří znají její zdravotní stav. Když je konečně najdou na lodičce uprostřed řeky, vrhnou se za nimi Šimon a Vencl do vody. A protože Vencl neumí plavat, málem se při zachraňování utopí.


Tato scéna se sice točila v dubnu, ale počasí bylo spíš zimní než jarní, takže máchat se v ledové vodě nebylo pro Láďu Hampla a Petra Konáše nic příjemného. Kaskadéři jim půjčili takzvané mokré neopreny, které si herci navlékli pod oblečení. Ty je sice neochránily před vodou, ale díky nim jim alespoň nebyla zima. Oba věděli, co přesně je čeká, ale když postávali na břehu řeky a poslouchali pokyny režiséra, bylo vidět, že se jim do vody tak úplně nechce. O něco horší byla tato scéna pro Láďu Hampla. Musel vběhnout do vody, říct repliku, pak vylézt ven, chvíli počkat na další záběr a vzápětí se do vody vrhnout znovu a ještě dělat, jako že se topí. To znamenalo ponořit do ledové vody i hlavu.


„Myslel jsem, že to bude horší, ale šlo jen o prvních pár vteřin, než se voda pod oblečením ohřála na tělesnou teplotu, a už mi nebyla zima. A nebyla mi ani pak, když jsem vylezl a sundal mokré oblečení a neopren. Naopak – krásně se mi prokrvilo celé tělo. Vencl točí většinou v nemocnici, pokud neoperuje, tak něco řeší nebo se s někým dohaduje, což je už tak trochu rutina. Tohle akční natáčení pro mě bylo příjemné zpestření,“ říkal Láďa Hampl.


Jak už zmínila paní Brousková, u natáčení této scény samozřejmě byli kaskadéři. Nejenže hercům půjčili neopreny a neoprenové boty, ale dohlíželi, aby se nikomu nic nestalo. „Den před natáčením jsme sem jeli na obhlídku a kluci od nás bedlivě prozkoumali celé dno řeky v úseku, kde měli herci vběhnout do vody. Krok po kroku ho prošli. Ve vodě u lodičky pak byli dva kaskadéři. Táhli loďku směrem k jezu a zároveň dávali pozor na herce, obzvlášť na malého Rafaela. Přece jen je to dítě, které může zpanikařit. Ale byl v klidu, prožíval to jako velké dobrodružství a naštěstí se nebál vody. Další dva kaskadéři byli v pohotovosti, aby zasáhli, kdyby vznikl nějaký problém,“ vysvětloval kaskadér Jiří Kuba.


Na této scéně bylo trochu stresující, že musela vyjít hned napoprvé. Jinak by se muselo natáčení přerušit, aby se herci usušili. Naštěstí všechno vyšlo dokonale. Když Láďa Hampl a Petr Konáš lezli z vody, štáb jim po právu zatleskal a režisér Jiří Adamec poděkoval. „Chlapi, jste bojovníci, byli jste skvělí,“ pochválil je. Sledujte stý osmdesátý devátý díl seriálu Cesty domů ve středu 15. května ve 20.15 hodin na Prima family.

Foto: TV Prima