Český mír – dokument o americkém radaru

Ve čtvrtek 16. června uvidíte na Dvojce od 20.05 hodin dokumentární komedii Český mír Víta Klusáka a Filipa Remundy o plánované výstavbě amerického radaru v Brdech, k jejíž realizaci nakonec nedošlo. Koprodukční film České televize a Hypermarket filmu odhaluje s humornou nadsázkou zákulisí diplomatických manévrů a protestů veřejnosti, které vydávají ojedinělé svědectví o složitosti české národní povahy.


Vít Klusák a Filip Remunda se proslavili poněkud provokativním zpracováním společensky závažných témat, které však diváka vede k tomu, aby na daný problém nahlížel z několika možných úhlů a odvážil se i nekonvenční interpretace určitého tématu. Tento autorský rukopis je patrný i v dalších dokumentech této autorské dvojice, jakými jsou Český sen a Vše pro dobro světa a Nošovic. „…Všichni o radaru četli nebo slyšeli, ale my jsme u toho byli…“ podtrhují tvůrci autenticitu svého pojetí Českého míru.


Dokumentární komedie Český mír reaguje na skutečnost, že počátkem roku 2007 požádaly USA vládu České republiky o poskytnutí zázemí pro radarovou základnu. Ta se měla stát součástí projektu protiraketové obrany západních zemí před možným raketovým úderem ze strany Íránu. Zamýšlený plán však narazil na ostře odmítavý postoj Ruska i významné části českých občanů, kteří proti němu vystoupili prostřednictvím hnutí Ne základnám.


Zejména obyvatelé Brd, kde měl být radarový systém instalován, pořádali nejrůznější akce s cílem zamezit chystanému záměru. Prudké emoce, jejichž nositelé se často málo starali o fakta, nejrůznější herecké etudy protagonistů jednoho či druhého názoru (například Tomáš Töpfer versus Věra Chytilová), nepřesvědčivé působení vládního zmocněnce pro radar Tomáše Klvani, propagační remake gagarinovského songu v podání Jana Vyčítala a Vlasty Parkanové, ale i zájem zahraničních intelektuálních celebrit typu Noama Chomskyho, udělaly ze zamýšlené stavby radaru událost, která plnila masivně stránky novin. Filmaři se podívali na spor s nadhledem. Dokumentární kameře neušly komické situace ani výbuchy lidového hněvu, jimiž dvojice Klusák – Remunda dokázala oživit názorový střet. Rozuzlení příběhu plného vášní přinesla až administrativa nového amerického prezidenta Baracka Obamy, která původní záměr definitivně poslala k ledu.
Reprízu dokumentu Český mír uvede program ČT 2 ve čtvrtek 23. června od 10.35 hodin.

Foto: Česká televize