České nedělní televizní večery

Prima Zoom uvede pět nedělních večerů za sebou původní domácí dokumenty. Prostřednictvím českých filmů se vypravíme za dobrodružstvím do světa i u nás doma. Vydáme se na šest set kilometrů dlouhé svatojakubské pouti, kterou podnikl Jan Dušek na vozíku se svými přáteli a v doprovodu týmu zkušených filmařů. Navážeme jeho cestou do Černobylu a po Ukrajině včetně nejvyšší hory. Poznáme zlaté české ručičky při stavbě v mrazivých podmínkách dalekého severu. Vydáme se na motorce skrz Africký kontinent. Dáme si extrémní závod v českých horách. Prima Zoom ráda přináší českou tvorbu a reálné příběhy.

Česká stopa na Prima Zoom:

  1. 1. 20.00 h. – Camino na kolečkách
  2. 2. 20.00 h. – Černobyl na kolečkách
  3. 2. 20.00 h. – Češi na lososí stezce
  4. 2. 20.00 h. – Afrikou na Pionýru
  5. 2. 20.00 h. – Beskydská sedmička: 95 km, které ti změní život

 

Camino na kolečkách (repríza středa 1. 2. v 15.25)

Šestatřicetiletý Honza Dušek trpící roztroušenou sklerózou si plní sen: vykonat na vozíku 640 km dlouhou svatojakubskou cestu do Santiaga de Compostela. Jedno z jeho tří dětí – desetiletý Jenda – půjde s ním, stejně jako skupinka přátel, kteří mu budou pomáhat. Nejprve letí všichni do španělského města Logrono, a odtud už pokračují po svých. Autoimunitním onemocněním roztroušená skleróza trpí v Česku 15 až 17 000 lidí a jim všem chce Honza ukázat, že nikdy není třeba házet flintu do žita. Na cestě potkává skupina další poutníky, účastní se společné komunitní večeře a z důvodů zaplněných hostinců stráví i jednu noc pod širým nebem. Počasí není vždy ideální, přichází déšť a vítr a účastníci musí ze sebe vydat hodně sil. Honzovi nejvíce vadí kamenité úseky cesty, protože otřesy nedělají jeho tělu dobře. Přicházejí i drobné opravy vozíku, ale se vším si muži nakonec poradí. Honza má k dispozici nejen elektrický, ale i manuální vozík, který přijde vhod právě v obtížných úsecích. Poutníci se zastavují v historickém městě Burgos a obdivují katedrálu Panny Marie z 13. až 15. století. Další zastávkou je město León se 130 000 obyvateli. Cestovatele teď doprovází velké horko a připojuje se k nim německý poutník Dirk, povoláním fyzioterapeut, jehož manželka Sabine potřebuje ze zdravotních důvodů cestovat autem, které má Honzova skupina k dispozici. Dirk nejen pomáhá s vozíkem, ale stará se i o Honzovo tělo, které dostává pořádně zabrat. Konečně dospívají poutníci na místo zvané Cruz de Ferro, pověstné svým kopcem z kamínků, které sem navršily jednotlivé generace poutníků. I Honza umístí ten svůj. Ke skupině se přidávají jeho spolužáci ze základní školy Roman a Petr. I jejich pomoc bude velmi vítaná. Monte do Gozo je poslední zastávkou před Santiagem de Compostela, vzdáleném pět kilometrů východním směrem, odkud je poprvé vidět město i s jeho katedrálou. Ve městě samém pak všichni poutníci prožívají silné pocity, zejména Honza, jemuž se splnil životní sen. Autem a autobusem se pak ještě skupina přemístí na poloostrov Finisterre, v překladu »Konec světa«. I tam si Honza přál jednou stanout a jeho silná vůle a nezdolný optimismus mu k tomu dopomohly.

 

Černobyl na kolečkách (opakování středa 8. 2. v 9.05 h.)

Dokumentární film Černobyl na kolečkách byl natáčen v černobylské zóně, Kyjevě a Karpatech a výtěžek z kinoprodukce poputoval na pomoc Ukrajině. Filmaři z expedice Černobyl na kolečkách natočili dokument těsně před válkou, kdy ještě tamní země žila v míru. Před více než rokem se vydali do černobylské zóny natáčet pokračování úspěšného Camina na kolečkách (2017). V čele s vozíčkářem s roztroušenou sklerózou, Honzou Duškem, bylo hlavním smyslem snímku ukázat, že s handicapem život nekončí. Do černobylské zóny se vydal s prosbou o sebeuzdravení a poděkovat u památníku hasičů za jejich záchrannou akci. Expedice během čtrnácti dní navštívila kromě Černobylu i Kyjev a Karpaty s pokusem vylézt na nejvyšší horu Ukrajiny, Hoverlu (2061 m n. m.). Ke snímku namluvil průvodní hlas herec Jan Šťastný.

Češi na lososí stezce (repríza středa 15. 2. v 9.10 h.)

Češi dokončili v Norsku svou zatím nejrozsáhlejší stavbu – dva tunely a most přes fjord. První český most ve Skandinávii a nejdelší český tunel v Norsku, ražba pod jezery, zkratka na Lososí stezce, letecká mise během jarního lockdownu a také překvapivý poklad, který vydala sama Země. Tak by se dalo stručně shrnout dobrodružství, které prožili stavbaři na jedné z posledních zakázek, svým rozsahem dosud největší v Norsku. Technicky nejhodnotnější součástí stavby je 735 metrů dlouhý most přes Åstfjord, který kvůli proměnlivému podloží vyžadoval unikátní způsob založení na železobetonových studních s váhou 2200 tun a vnějším průměrem přes 18 metrů. Stavbaři je museli odlít na pontonu, zaplavit a potopit do hloubky cca 14 metrů. Stavební práce jim navíc komplikovaly drsné klimatické podmínky s rychlostí větru až 120 km/h.

 

Afrikou na Pionýru (opakování středa 22. 2. v 9.10 h.)

Cesta napříč africkým kontinentem na legendárních a hodně starých motorkách Jawa Pionýr. Celovečerní road movie Afrikou na Pionýru přináší ještě bláznivější a odvážnější výpravu, než jaké známe díky žlutým trabantům Dana Přibáně. Právě jedné z kultovních expedic žlutých Trabantů se vedoucí výpravy motorek do Afriky, dobrodruh a režisér Marek Slobodník, sám na své Jawě 250 účastnil. Podobně jako výrazné postavy filmových komiksových vesmírů dostávají vlastní filmy, tak i jeho samostatné dobrodružství Afrikou na Pionýru mohou brát diváci jako takzvaný »spin-off «. Cestovatelský dokument Afrikou na Pionýru ukáže dobrodružství, které nezná hranice a které žene možnosti vlastního těla i svobodu ducha až do nejvyšších otáček. A zároveň přinese úchvatné záběry a pohled na přírodu a život Afriky, jaký nemá obdoby. Pět jezdců strávilo v sedle Jawy Pionýr pět měsíců, ze střední Evropy ke Kapskému Městu ujelo přes 15 000 kilometrů. Na tom nejméně pohodlném dopravním prostředku projeli pouští, pralesem i savanou, protnuli rovník a profrčeli kolem Kilimandžára a dorazili až na nejjižnější místo afrického kontinentu, na Střelkový mys, kde se setkává Indický oceán s Atlantickým. Během cesty spotřebovali 2500 litrů benzínu, natočili 360 hodin záběrů, provedli snad milion drobných oprav a prožili si dvě malárie. „Afrika nám dala úplně jiný pohled na život. Zažili jsme na cestě takovou volnost, jakou si v dnešním uspěchaném světě dokáže představit jen málokdo. Uvědomili jsme si, že právě svoboda je to největší bohatství, které máme,“ říká cestovatel a dobrodruh Marek Slobodník. Z mnoha hodin natočeného materiálu sestavil tým dobrodruhů průřez toho nejzajímavějšího. Vedle opojného pocitu svobody zažili jezdci i řadu dramatických a nebezpečných situací. Kromě nádherných panenských pláží Mosambiku se museli vyrovnat s nekonečnou pouští Súdánu, v etiopském vězení se potkali s utečenci mířícími do Evropy, odvážili se do největšího městského slumu Kibera v Keni a dva z nich pak podstoupili vlastní boj s nebezpečnou a mnohdy smrtící malárií.

 

Beskydská sedmička: 95 km, které ti změní život (repríza středa 1. 3. v 9.10 h.)

»95 kilometrů, které ti změní život« – tak zní krédo nejextrémnějšího horského maratonu v České republice s názvem Beskydská sedmička. Je to jen fráze, nebo se za tím skrývá mnohem víc? Dokument o outdoorovém fenoménu zachycující nejen jeho vznik a současnost, ale hlavně jeho smysl pro člověka jako takového. Beskydská sedmička, často zkráceně jen B7, je extrémní závod, horský ultramaraton a horský dálkový pochod, v Moravskoslezských Beskydech. Jedná se také o mistrovství ČR v horském maratonu dvojic. Vydejte se z Třince do Frenštátu po svých přes celé Beskydy!

 

Foto: TV Prima