Česká televize slaví 60 let svého vysílání

Rok 2013 bude výjimečný nejenom historicky první přímou volbou prezidenta ČR. Významné jubileum si budeme připomínat i v oblasti televizního vysílání. První květnový den to bude totiž přesně šedesát let, kdy své pravidelné vysílání spustila Československá televize, a zahájila tak v českých zemích éru audiovizuálního světa přímo v domácnostech. Česká televize proto vybrala ze svého zlatého fondu to nejlepší, co od doby zahájení televizního vysílání vzniklo v oblasti seriálové a původní dramatické tvorby, filmových adaptací divadelních her či animovaných pohádek pro nejmenší před spaním s názvem Večerníček. Vše pak poskládala do pravidelných časových oken, v nichž si diváci budou moci připomínat mimořádné bohatství československé televizní tvorby.

Ikonické seriály
Cirkus Humberto
Cirkus Humberto, jeden z našich nejvýpravnějších televizních seriálů, vznikl podle románu Eduarda Basse v koprodukci s německou televizí. Děj románu i seriálu obsáhne téměř sto let, od poloviny devatenáctého století do roku 1924, a vypráví o šesti generacích cirkusového rodu. První díl začíná kdesi v malé vesničce na Šumavě, loučí se tu mládenec Vendelín se svou milovanou Aničkou, aby ve světě vydělal sto zlatých, které požaduje její otec, než svolí ke svatbě. Po cestě potká Vendelín Malina svůj osud: několik komediantských vozů a na jejich celtách nápis Cirkus Humberto. Vendelín opraví zlomené kolo u vozu, a protože umí pracovat se dřevem, připojí se
k cirkusu a najde tu i dobrý výdělek. Seznamuje se s profesí i lidmi, oblíbí si klauna Hanse, který miluje Humbertových sedmnáctiletou dceru Antoinettu. Když si po čase Vendelín našetří, aby se mohl vrátit domů, a najde tam Aničku provdanou, ani chvíli neváhá. Ví, kam se musí vrátit…
Hrají: J. Hanzlík, P. Haničinec, P. Mang, O. Vízner, K. Macháčková, V. Postránecký, J. Paulová, J. Laufer, P. Nárožný, I. Janžurová, J. Janatová, F. Němec, J. Bohdalová, O. Brousek, R. Hrušínský ml., R. Lukavský, M. Růžek, C. Costerová, D. Veškrnová, R. Brzobohatý, W. Possardt, K. Rupéová, J. Kemr, L. Lipský, H. Brejchová, S. Beneš, J. Adamová, L. Šafránková, J. Abrhám a mnoho dalších hereckých hvězd. Scénář O. Zelenka, spolupráce O. Lipský. Kamera A. Barla. Režie F. Filip.
Česká televize odvysílá seriál v HD kvalitě.

Panoptikum Města pražského
Na obrazovky České televize se vrací desetidílný seriál kriminálních příběhů spisovatele Jiřího Marka a režiséra Antonína Moskalyka Panoptikum Města pražského, který volně navazuje na oblíbené Hříšné lidi Města pražského. Opět se tedy budeme setkávat s pány detektivy ze »čtyřky«, jen pana radu Vacátka nahradil nový policejní rada Korejs (Jiří Adamíra).
Jeho muži, pánové Bouše a Brůžek (Josef Vinklář a Josef Bláha), budou s pomocí již penzionovaného detektiva Mrázka (František Filipovský) a snaživého policejního koncipisty dr. Součka (Ondřej Havelka) řešit kriminální případy, které přinesla doba hospodářské krize na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Jakkoli to byla těžká doba, lidé hřešili stále. S humorem a lidskou shovívavostí se podíváme na příběhy hříšných a nehříšných pražských občanů, nahlédneme s nimi do prostředí, která bychom v našem hlavním městě již těžko hledali, prožijeme situace, které se rovněž nemohou opakovat.
Hrají: J. Adamíra, J. Vinklář, J. Bláha, O. Havelka, B. Prokoš, F. Filipovský, K. Augusta, N. Konvalinková, J. Faltýnek, L. Mrkvička a další. Námět a scénář J. Marek. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk.
Česká televize odvysílá seriál v HD kvalitě.

Nemocnice na kraji města
Na televizní obrazovku se vrací nejoblíbenější seriál České televize. Poprvé se na obrazovce objevil 5. listopadu 1978 a vzápětí se stal legendou. Ve své době byl seriál autora Jaroslava Dietla a režiséra Jaroslava Dudka největším projektem a po úspěšné první sérii si divácký zájem (nejen u nás, ale i v dalších zemích Evropy, především v Německu) vynutil pokračování. Své oblíbené hrdiny, lékaře, sestry, pacienty a všechny kolem nich tak mohli diváci sledovat ve dvaceti dílech. Úspěšná byla i jeho volná pokračování – z roku 2003 »Nemocnice na kraji města po dvaceti letech« scenáristy Petra Zikmunda a režiséra Hynka Bočana a z roku 2006 »Nemocnice na kraji města – nové osudy« scenáristky Lucie Konášové a režiséra Viktora Polesného.
Hrají: L. Chudík, L. Frej, D. Kolářová, M. Motlová, M. Kopecký, E. Balzerová, J. Abrhám, J. Vinklář, J. Štěpánková a další. Kamera J. Novotný. Scénář: J. Dietl. Režie J. Dudek.

Černí baroni
Seriál České televize, napsaný podle populárních knih Miloslava Švandrlíka, se odehrává v neradostných padesátých letech minulého století. Úvodní díl nazvaný »Terazky přichází« seznamuje diváky s hlavními postavami, ať už z řad důstojníků, nebo s prostými vojíny pomocného technického praporu, jimž se přezdívalo pétépáci nebo také černí baroni. Zjistíme, proč se velitelem jednoho takového odloučeného praporu stal bývalý slovenský partyzán – kapitán Haluška, který byl vzápětí povýšen na majora – a proč mu vojáci začali říkat Terazky. Věrohodnou dobovou atmosféru 50. let 20. století vtiskl seriálu zkušený filmový režisér Juraj Herz, který ve spolupráci s kameramanem Jiřím Macháně umocnil humorný nadhled Miroslava Švandrlíka nad neradostným totalitním režimem v tehdejší československé
armádě.
Scenárista třináctidílného televizního seriálu Černí baroni Martin Bezouška využil minipříběhů ze Švandrlíkových knih (Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, Říkali mu Terazky, Pět sekyr poručíka Hamáčka, Lásky černého barona, Terazky na Hrad, Černý baron od Botiče, Kam kráčíš, Kefalíne?). Co nejcitlivěji zachoval ducha
a stavbu předlohy, a přitom vytvořil televizní seriál, který ilustračně neopakuje scény a situace známé z filmu Z. Sirového, ale naopak využívá všech divácky neznámých knižních motivů k vytvoření svébytného televizního tvaru, který skýtá záruku bezesporu úspěšné televizní zábavy.
Hrají: A. Hryc, B. Polívka, R. Holub, V. Jandák, K. Heřmánek, O. Kaiser, P. Liška, T. Töpfer, M. Dlouhý, V. Svoboda, B. Klepl a další. Scénář M. Bezouška. Kamera J. Macháně. Režie J. Herz.

F. L. Věk
Jeden z nejoblíbenějších českých seriálů vznikl podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska a týká se národního obrození. Historii pokořeného národa, který hledá a nalézá svou ztracenou tvář, vnímali diváci v časech po srpnu 1968 jako podobenství, z něhož svítá naděje. Při premiéře v roce 1971 nesměl být poslední díl uveden a seriál nebyl 18 let reprízován. První díl nás zavede do roku 1769, kdy se v rodině dobrušského kupce narodí vytoužený syn. František se už jako dítě seznámil s křivdou, která se stala sousedovi, tajnému evangelíkovi Žalmanovi, když mu vrchnost zabavila Kralickou bibli. Kmotr Havránek brzo rozeznal Františkův hudební talent a jeho přičiněním se desetiletý chlapec ocitá jako choralista v pražské benediktinské koleji. Před koncem školního roku probere údajně mrtvého pátera knihovníka k životu, leč o svůj po obrovském leknutí musí bojovat…
Hrají: R. Brzobohatý, A. Hegerlíková, J. Pivec, J. Marvan, V. Voska, B. Záhorský, V. Menšík, J. Štěpničková, E. Vosková, J. Beyvl, S. Zázvorková, J. Satoranský, B. Prokoš, M. Nedbal, F. Kovářík, J. Sovák, Z. Řehoř, F. Hanus, J. Zahajský, J. Somr a další. Kamera R. Stahl. Scénář O. Zelenka. Režie F. Filip.
Česká televize odvysílá seriál nově v HD kvalitě.

Nedělní dramatika
V nedělním cyklu Zlatého fondu uvedeme v rámci oslav 60. výročí vzniku televize výběr toho nejlepšího, co vzniklo v oblasti původní dramatické tvorby. V lednu zahájíme toto ohlédnutí komediální trilogií o trampotách dvou sourozenců – Podnájemníci, Otec nebo bratr a Dopis psaný španělsky. Uvedeme také hořkou komedii s Jiřinou Bohdalovou – Svědkyně, diváci se mohou těšit i na Josefa Abraháma a Ladislava Mrkvičku v dramatickém konfliktu řidiče autobusu s psychologem – Výsledek testu, Petra Haničince v dramatu vztahu otce a dvou synů – Mezičas, Petra Čepka v televizním dramatu o životním bilancování stárnoucího muže – Sokratův podzim nebo Vlastu Fabianovou a Bohuše Záhorského v příběhu stárnoucích manželů a jejich dospělých dětí – Tichý svědek. Květnové události připomeneme zařazením slavného českého seriálu o osudech obyvatel jednoho pražského domu od třicátých let do května 1945 – Byl jednou jeden dům.
Oslavy vyvrcholí uvedením následujících pořadů: slavné televizní komedie Láska jako trám s Janem Pivcem a Jiřinou Šejbalovou v hlavních rolích, televizního filmu o lásce, která překračuje hranice let – Romeo a Julie na konci listopadu – s Danou Medřickou a Karlem Högrem v hlavních rolích, klasického televizního filmu o bilanci na sklonku života – Nezralé maliny, komedie o rodině lidových muzikantů se Stellou Zázvorkovou a Zdeňkem Řehořem – Křídlovka pro Majoránka, televizní komedie o bývalém pedagogovi v okresním městě, o jednom soudním sporu a morálním vítězství – Případ Platfus.

Pořady s tematikou 60. výročí vysílání České televize
Úsměvy
Premiéra
Sobota dopoledne ČT1
Tradiční pořad České televize Úsměvy bude v roce 2013 slavit dvakrát. Po celý příští rok bude tematicky zaměřen k 60. výročí televize a kromě toho bude slavit i své vlastní, 20. narozeniny. Pořad Úsměvy – původně Úsměvy českého filmu – se totiž objevil na obrazovkách ČT již počátkem roku 1993. První léta jím provázel Zdeněk Svěrák, ale od roku 1997 antologii českého humoru moderuje až po dnešek Jaromír Hanzlík.

Chart show
Premiéra
Sobota 20.00 ČT1
Vše Nej ČT bude univerzálním zábavným prime-time pořadem zaměřeným na žebříčky. Nejlepší večerníček, nejlepší seriálová scénka, nejlepší filmová postava atp. O pořadí v žebříčcích rozhodují diváci na internetu. Pořad budou moderovat Aleš Háma a Jakub Wehrenberg, kteří budou kromě glosování žebříčku též zpovídat hosty pořadu. Jako první přijdou na řadu večerníčky.

Abeceda ČT
Premiéra
Pátek 17.30 ČT1
Abeceda Od A do Z představuje moderní a originální tvář ČT v kontextu její historie. Akcentuje profesionalitu a tradice. V každém z dvaceti vydání v přehledném »rodinném albu« nabídne tři reportáže o třech pořadech se stejnou iniciálou v jejich názvu. Abeceda vedle sebe v jednotlivých reportážích záměrně staví pořady, které reprezentují odlišné žánry a nálady s cílem získat co nejplastičtější a nejoriginálnější pohled na televizní tvorbu. Program je reportážní sérií z atraktivního televizního prostředí. Ukazuje zajímavosti zákulisí stejně jako přitažlivé exteriéry. Osloví populární a zajímavé osobnosti; vedle známých tváří také respektované profesionály, odborníky, tvůrce a manažery z televizní branže. Pořad nemá moderátora ani průvodce v obraze, jejich úkol přebírá komentář a atraktivní nová grafika, která vychází z aktuálního vizuálního stylu ČT.

3 plus 1 s Miroslavem Donutilem
Repríza
Úterý 20.00 ČT1
Komediální triptych na společné téma a s prémií, kterou vám ovšem prozradí až samotný herec a hlavní hvězda večera. Miroslav Donutil je autorem pořadu, jeho průvodcem a diváci také dostanou jedinečnou možnost poznat jeho herecké umění, neboť se v každém díle představí ve třech zcela odlišných rolích. Oblíbený cyklus
nabídne i řadu dalších populárních osobností, ale dá i prostor, pro televizní diváky, ne příliš známým tvářím, které najdou uplatnění v televizních povídkách ze života. Diváci se tak mohou těšit např. na tři povídky na téma: Silvestr, hory, zálety, sázky, náhoda, hypochondrie, smolaři, otcové a dcery či otcové a synové.

Slavná divadelní představení
Sobota 21.00 ČT2
Sluha dvou pánů
Záznam inscenace činohry Národního divadla. Miroslav Donutil v hlavní roli Goldoniho komedie o tom, že sloužit dvěma pánům je věc velmi ošidná a obtížná (2001).
Dále hrají: M. Šplechtová, A. Pyško, K. Pospíšil, J. Janěková ml., P. Pelzer, V. Udatný, J. Novotný, H. Ševčíková a další. Kamera V. Damborský. Režie I. Rajmont.

Hrdý Budžes
Záznam divadelní adaptace bestselleru Ireny Douskové s Bárou Hrzánovou v hlavní roli (2003). Husákovská normalizace očima Helenky Součkové, žákyně 2. třídy ZŠ v Ničíně. Divadelní režie J. Schmiedt. Kamera J. Lebeda.
Režie televizního záznamu J. Brichcín.

Posel z Liptákova
Výprava do kraje Cimrmanova stáří a nově objevených her Posel světla a Vizionář. Záznam inscenace Divadla Járy Cimrmana.
Hrají: J. Weigel, M. Čepelka L. Smoljak a P. Brukner. Divadelní a televizní režie: L. Smoljak

Naši furianti
Televizní záznam inscenace klasické hry L. Stroupežnického v nastudování činohry Národního divadla v Praze (1983).
Hrají: J. Somr, L. Munzar, J. Kemr, J. Vala, B. Holišová, I. Luťanský, B. Prokoš, N. Gajerová, P. Kostka, E. Konečný, J. Hlaváčová, V. Postránecký, T. Medvecká, E. Klenová a další. Divadelní úprava a režie M. Macháček. Kamera A. Nožička. Režie televizního záznamu F. Filip.

Slavné večerníčky
Denně 18.45 ČT2

O loupežníku Rumcajsovi
Tradiční český večerníček z dílny malíře Radka Pilaře a spisovatele Václava Čtvrtka. Příběhy loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a synka Cipíska, s nimiž prožívá nejrůznější dobrodružství, která se odehrávají v lese Řaholci už od roku 1967.

Pohádky z mechu a kapradí
Animovaná kreslená půvabná pohádka o dvou malých skřítcích Křemílkovi a Vochomůrkovi z pařezové chaloupky ukryté v mechu a kapradí od Václava Čtvrtka, kterou nakreslil Zdeněk Smetana, a nepřekonatelným způsobem namluvila Jiřina Bohdalová.

O vodníku Česílkovi
Animovaný seriál o vodníku Česílkovi, který bydlí v malém rybníčku v lukách pod Jičínem společně s kaprem Osmikiláčem z pera legendárního Václava Čtvrtka s hlasem Karla Högra.

Štaflík a Špagetka
Kreslený seriál o dvou kamarádských pejscích a jednom »podařeném« a zlomyslném havranu vytvořila dvojice mistrů animovaného filmu – režisér Václav Bedřich a režisér a výtvarník Zdeněk Smetana.

Pohádky ovčí babičky
Animovaný seriál, který vznikl již v roce 1966 s hlasem neopakovatelné Jiřiny Bohdalové. Laskavé pohádky, kde vše nakonec dobře dopadne, režíroval Václav Bedřich.

Slavné cykly
Vltava v obrazech
V rámci oblíbeného archivního pořadu filmového historika Karla Čáslavského Hledání ztraceného času si připomeneme jeden z divácky vůbec nejúspěšnějších cyklů – Vltava v obrazech.

Foto: Česká televize