Česká televize podporuje karlovarský filmový festival více než 15 let

České televize jako největší koproducent českých filmů je nerozlučně spjata s podporou filmového svátku v Karlových Varech již více než patnáct let. Česká televize se tak i letos stala hlavním mediálním partnerem 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, který začíná 29. června 2012.


„Navazovat na tradici dobré spolupráce České televize a karlovarského festivalu budu velmi rád. A ještě radši budu pracovat na jejím prohloubení. Především co se týče informování diváků, chystáme řadu vylepšení. Festivalové dění v Karlových Varech dostane na obrazovce České televize větší prostor, hlavně ve zpravodajství ČT24, a odrazí se také na našem sportovním programu. Chceme, aby ten letošní závěrečný večer byl divácky zajímavější, atraktivnější,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.
O průběhu 47. ročníku MFF Karlovy Vary 2012 bude Česká televize informovat ve známých a oblíbených Festivalových vteřinách. Atraktivní filmové události zachytí i další kulturní pořady. Velmi intenzivně se festivalu bude věnovat zpravodajství ČT24, především prostřednictvím živých vstupů a rozhovorů. Z bohatého doprovodného programu festivalu plánuje ČT4 přenos z dostihů na karlovarském závodišti. V programové nabídce ČT nebude chybět závěrečný slavnostní večer s předáváním cen tvůrcům vítězných filmů.


V soutěžní sekci Na východ od Západu (výběru nejlepších filmů ze zemí střední a východní Evropy a zemí bývalého sovětského bloku, které byly natočeny v průběhu uplynulého roku, od 1. ledna 2011) bude soutěžit i koprodukční film ČT Poupata debutujícího Zdeňka Jiráského. Sociální drama Poupata už získalo Ceny české filmové kritiky 2011 za nejlepší kameru Vladimíra Smutného a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli Vladimíra Javorského. Výroční Český lev 2011 mu Česká filmová a televizní akademie filmu udělila čtyři České lvy 2011 jako nejlepšímu filmu a za nejlepší režii, nejlepší kameru a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

V minulých letech získaly koprodukční snímky České televize na festivalu v Karlových Varech mnoho ocenění:
Ene bene (režie Alice Nellis) – Zvláštní cena FIPRESCI (2000)
V pasti – Katka z cyklu Ženy na přelomu tisíciletí (režie Helena Třeštíková) – Zvláštní uznání v kategorii Dokumenty (2001)
Rok ďábla (režie Petr Zelenka) – Hlavní cena festivalu Křišťálový globus (2002)
Obec B (režie Filip Remunda) – Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut (2002)
Smradi (režie Zdeněk Tyc) – Eurotel cena diváků (2002)
Ničeho nelituji (režie dokumentu Theodora Remundová) – Zvláštní uznání (2004)
Kráska v nesnázích (režie Jan Hřebejk – Zvláštní cena poroty (2006)
Ztracená dovolená (režie Lucie Králová – Cena za nejlepší dokumentární film nad 30 minut (2007)
Děti noci (režie Michaela Pavlátová) – Cena za nejlepší ženský herecký výkon: Martha Issová, Cena za nejlepší mužský herecký výkon: Jiří Mádl (2008)
Karamazovi (režie Petr Zelenka) – Zvláštní uznání, Cena mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI (2008)
Kuky se vrací (režie Jan Svěrák) – Zvláštní cena poroty (2010)
Cigán (režie Martin Šulík) – Zvláštní cena poroty, Zvláštní uznání za herecký výkon: Ján Mižigár, Cena Dona Quijota od Mezinárodní federace filmových klubů FICC, Cena Europa Cinemas Label pro nejlepší evropský film v soutěžní sekci a v sekci Na východ od Západu (2011)
Nickyho rodina (režie Matej Mináč) – Divácká cena deníku Právo (2011)

Foto: www.kviff.com