Česká televize nahlédne za oponu regionálních divadel

Nový projekt České televize Rok regionálních divadel, který vzniká ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel, se zaměří na to nejzajímavější,? co v současnosti nabízí divadla v českých a moravských regionech. Brněnské studio České televize začíná natáčet nový cyklus, který v krátkých dokumentech představí 13 divadel a nabídne záznam vybrané inscenace z každého z nich.

doktor-faustus-1424074864
„Česká televize se tuzemské divadelní tvorbě věnuje intenzivně a dlouhodobě a vznikem ČT art tento zájem ještě zesílil,“ říká výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a dodává: „Doposud však chyběl projekt, který by uceleně zmapoval aktuální dění na regionálních scénách, kde v současné době vznikají z hlediska režijního pojetí, hereckého zpracování i konkrétních titulů naprosto výjimečné inscenace.“
Natáčení začne v dubnu a potrvá do letošního července. „Vybírali jsme to nejzajímavější ze současné divadelní produkce, inscenace, které širokou i odbornou veřejnost zaujaly ať už neotřelou režií, konceptem, silnými hereckými výkony, nebo takové, které v daném regionu rezonují svým tématem,“ vysvětluje dramaturgyně projektu Nora Obrtelová. V cyklu se objeví například Vyhnání Gerty Schnirch z brněnského HaDivadla nebo Cejch Západočeského divadla v Chebu. Diváci se dočkají záznamu plzeňského Vojcka režisérského dua laureátů Ceny Alfreda Radoka SKUTR nebo „vlajkové lodi“ ústeckého Činoherního klubu Zkrocení zlé ženy a mnoha dalších. První ze záznamů pořídí štáb v Uherském Hradišti. Přenosové vozy tady zamíří ke Slováckému divadlu, kde v režii Břetislava Rychlíka zaznamenají jeho představení Cena facky aneb Gottwaldovy boty. Vedle záznamů představení vzniknou také dokumentární medailonky, které zmapují silné historické momenty daného divadla a připomenou výrazné tvůrčí osobnosti, které divadlem prošly.

Rok regionálních divadel – divadla a inscenace
Slovácké divadlo Uherské Hradiště – Cena facky
Západočeské divadlo Cheb – Cejch
Jihočeské divadlo České Budějovice – Kreutzerova sonáta
Činoherní studio Ústí nad Labem – Zkrocení zlé ženy
Divadlo J. K. Tyla Plzeň – Vojcek
Národní divadlo moravskoslezské Ostrava – Doktor Faust
Městské divadlo Kladno – Brémská svoboda
Moravské divadlo Olomouc – Hamlet
Horácké divadlo Jihlava – Romeo a Julie
Východočeské divadlo Pardubice – Hej, mistře
HaDivadlo Brno – Vyhnání Gerty Schnirch
Divadlo Drak Hradec Králové – Poslední trik G. Meliése
Divadlo F. X. Šaldy Liberec – Škola žen

Foto: Národní divadlo moravskoslezské Ostrava

1920x1080px_osudy_hvezd