Česká televize i letos podpoří AniFest 2012

Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest, který začíná dnes a potrvá do 1. května 2012, podpoří opět Česká televize jako tradiční hlavní mediální partner. Na obrazovkách nabídne zpravodajství Šupiny z AniFestu, Velký sál Krušnohorského divadla se promění v Sál České televize s programem pro děti. Česká televize také ocení nejlepší animované filmy vytvořené dětmi.


Česká televize je partnerem festivalu již od prvního ročníku, který proběhl v roce 2002, partnerem soutěžních kategorií dětských filmů je od roku 2009. „Spojení České televize a AniFestu považuji za naprosto přirozené, protože Česká televize je největším koproducentem české animované tvorby. V posledních letech se podílela na realizaci tak divácky zajímavých projektů, jako jsou Fimfárum 1 až 3, Kozí příběh – Pověsti staré Prahy, Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Nejnověji připravuje celovečerní filmy Hus i ti husiti a Kozí příběh se sýrem. Organizátorům AniFestu přeji hodně zdaru v jejich počínání a festivalu mnoho spokojených diváků,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.
Mezinárodní soutěže letošního 11. ročníku AniFestu se účastní i filmy z produkce České televize. V soutěžní kategorii TV film a seriál jsou to filmy Tarbíci (Tarbíci a marabu) a Žížaláci (Auto). Svého zástupce má Česká televize i v soutěžní kategorii Reklama a znělka, a to znělku cyklu ČT Animace na Dvojce, která je animovanou koláží, přibližující ve zkratce a pomocí ikon dějiny filmu a výtvarného umění. Jde o znělku programového okna ČT2, věnovaného artovým animovaným filmům.
Česká televize nabídne divákům zajímavosti z 11. mezinárodního festivalu animovaných filmů na programu ČT2 od pátku 27. 4. do středy 2. 5. 2012 pod názvem Šupiny z AniFestu. Kromě toho je ČT partnerem dvou soutěžních kategorií – filmů vytvořených dětmi do 12 let věku a dětmi od 10 do 12 let a jejich vítěze odmění tradičními cenami.
V Kino České televize s programem pro děti se promění jeden z promítacích sálů AniFestu, a to Velký sál Krušnohorského divadla. Malým divákům nabídne následující pásma krátkých filmů:
Loutkové večerníčky I. – Slovíčka (Image), Broučci, Žerykovo cvičení, Perly (Vodní růže), Příběhy včelích medvídků (Medový), Jája a Pája (Jak pěstovali kaktus), Dobrodružství na pasece (Jak Skok a Kuk zachránili mušku) – nostalgické pásmo již téměř kultovních loutkových večerníčků České televize zavede děti do světa klasické loutkové animace. Nejstarší pohádky ale vycházejí ještě z tradice loutkového divadla a využívají voděné loutky (Broučci či Na návštěvě u Spejbla a Hurvínka režisérky Libuše Koutné), následují snímky, v nichž jsou loutky už plně animované – například oblíbení uličníci Jája a Pája nebo Dobrodružství na pasece.
Na tento blok navazuje pásmo Loutkové večerníčky II., které představí současnou práci s loutkou v tvorbě pro děti. Představí se večerníčky Slovíčka (Manipulace), Mire Bala Kale Hin (Legenda o černé Sáře), Jak to chodí u hrochů F (Tlustá rybička), Hajadla (Sen pro Ježka), Chaloupka na vršku (Jak odletěly čarodějnice), Krysáci (Holub Emil), Karlík, zlatá rybka (Divoká dovolená), Žížaláci (Kominíci). Všechny navazují na tradici klasické české loutkové animace, reprezentovanou především tvorbou Jiřího Trnky, Břetislava Pojara či Stanislava Látala. Dvěma pohádkami je v této sekci zastoupen Jan Balej (Jak to chodí u hrochů a Karlík, zlatá rybka), plastelínovou animaci reprezentuje Jaromír Gál se svými Žížaláky. Českou tradici zpestřuje orientální pohádka Legenda o černé Sáře, kterou režírovala finsko-česká režisérka Katariina Lillqvist. Jako předfilm bude promítnut jeden díl z cyklu Slovíčka Marii Procházkové.
Dějiny udatného českého národa (41 – 60. díl) – seriál režiséra Pavla Koutského je již tradiční součástí dětského programu AniFestu. Tentokrát budou uvedeny závěrečné díly seriálu zachycující české moderní dějiny. Cyklus je určen všem, koho zajímá česká historie a kdo si ji rád osvěží za pomoci úsměvné podoby. Tu seriálu dodali jeho tvůrci: spoluautorka scénářů a výtvarnice Lucie Seifertová, spoluautor scénářů a režisér Pavel Koutský, hudební skladatel Petr Pancho Prchal a Jiří Lábus, který propůjčil hlas animovanému vypravěči seriálu – Českému lvu. Cyklus vychází ze stejnojmenné knihy Lucie Seifertové.
Nové české večerníčky – Králík Fiala (Do teplých krajin), Sedmives (Růžová holčička), Vosa Marcelka (Jak beruška Olinka konečně vypadala jako sluníčko), Tarbíci a želva, O Kanafáskovi (Jak jeli ve vlaku), Tři prasátka (Spadla klec) – Česká televize na AniFestu opět představí nejnovější večerníčky, které vytvořili známí režiséři-animátoři. Například Galina Miklínová, autorka Kanafáska a ilustrátorka českého vydání Harryho Pottera, Lucie Štamfestová, režisérka Sedmivsi či Bára Dlouhá, která letos uvádí svůj nový večerníček Tarbíci. Děti se ale mohou těšit i na Tři prasátka Michala Žabky, zpracovaná 3D počítačovou animací, či na neposednou Vosu Marcelku režiséra Jakuba Zicha. Jako předfilm bude promítnut absolventský snímek Jana Bohuslava z pražské FAMU Brumlik a Animuk, který se odehrává v zasněženém, ledem pokrytém Grónsku.
Tom Paleček (1 – 4. díl) – známý loutkový seriál režiséra a výtvarníka Jana Baleje natočený na motivy klasických anglických legend se na AniFestu představí kompletně všemi čtyřmi díly. Projekci zahájí první část Zrození, pak bude následovat epizoda Mořský obr Grumb, následně díl Král Artuš a nakonec Návrat. Na seriálu se podílel například Bedřich Glaser, dvorní animátor Jana Švankmajera. Hodinová projekce (každý díl je dlouhý patnáct minut) je ukázkou brilantně zvládnuté loutkové animace, která těží z »české školy animace«.

Foto: Česká televize