Ceny Neuron a Expedice s Prima Zoom

Včera byly v Profesním domě na Malostranském náměstí předány vědecké ceny Neuron pro rok 2014. Oceněn byl také Miroslav Zikmund a vyhlášen byl první ročník Expedice Neuron, jíž je Prima Zoom hlavním mediálním partnerem.


Výroční ceny nadačního fondu (NF) Neuron na podporu vědy byly uděleny za celoživotní dílo a mladým vědcům do 40 let v kategoriích matematika, medicína, společenské vědy, fyzika a chemie. Mladí vědci v rámci soutěže Neuron Impuls obdrželi na své projekty šek až na jeden milion korun. Asi nejznámější osobností z oceněných vědců se stal plastický chirurg Bohdan Pomahač, který působí v Bostonu a provedl první transplantaci obličeje v USA a třetí na světě. Cenu za celoživotní přínos obdržel cestovatel Miroslav Zikmund. Rodina mecenášů zakladatele NF Neuron, Karla Janečka, se rozrostla již na šest členů. Dalšími podporovateli vědy jsou – Dalibor Dědek, Libor Winkler, Martin Ducháček, Václav Dejčmar a Jan Bednář.


Novinkou bylo vyhlášení Expedice Neuron, jejímž cílem je podpořit realizaci výzkumné expedice, která může mít významný přínos pro současné poznání. Hlavním mediálním partnerem této ceny je Prima Zoom a vzniklý dokument z expedice se objeví ve vysílání nejlepšího dokumentárního kanálu v ČR. Vítěz soutěže získává nadační příspěvek v hodnotě 250 000 Kč na realizace vědecké expedice. V konkurenci zajímavých expedic např. do Konga nebo Egypta nakonec první ročník vyhrála ryze česká expedice, která se vydá na dno Hranické propasti. Cílem je dokázat, že se jedná o nejhlubší propast na světě. Dramaturg Prima Zoom Pavel Němec dodává: „Jsme rádi, že můžeme mediálně podpořit bohulibou činnost nadačního fondu Neuron. Sám jsem prošel podklady ke všem třiadvaceti projektům, které se ucházely o grant v rámci nové kategorie Expedice Neuron, a mohu jen konstatovat, že šlo o nesmírně vyrovnaný souboj. O realizaci vítězného projektu Poslední bílé místo v Česku nyní hodláme informovat nejen on-line. Výstupem by měl být i dokument, který posléze odvysíláme přímo na Prima Zoom, čímž chceme přiblížit současný český výzkum a dobrodružství objevování co nejširšímu publiku. Vnímáme tu i jistý pocit kontinuity: tým Heleny Vysoké s sebou do Hranické propasti přinese vlajku podepsanou Miroslavem Zikmundem, o němž letos s naší podporou vznikl dokument Století Miroslava Zikmunda a třídílná televizní řada Miroslav Zikmund: Cesta stoletím. Tu jsme na Prima Zoom v premiéře odvysílali na podzim, přičemž se stala historicky nejúspěšnějším pořadem v historii kanálu. Věříme, že snahy českých badatelů, objevitelů a vědců budou pro naše diváky přitažlivé i do budoucna – a paní doktorce Vysoké přejeme co neúspěšnější ponor do hlubokých vod.“


Večerem zdatně provázeli Gabriela Kratochvílová a Tomáš Hanák. Hudebně předávání zpříjemnil Ondřej Brzobohatý. V rámci udílení cen vystoupila také manželka amerického velvyslance Tamara Newberger, která je sama vědkyní. Účastníci akce mohli obdivovat českou vlajkou, kterou měl s sebou na měsíci Eugene Cernan – astronaut československého původu, který jako zatím poslední vstoupil na povrch Měsíce. Tento týden to také bylo přesně dvaačtyřicet let od posledního přistání Apolla 17 na Měsíci. Na závěr se mohli všichni v rámci Smileboxu vtipně vyfotit nebo vyzkoušet nejnovější technologické novinky, které prezentovala Přírodovědecká fakulta UK. Oculus Rift umožňuje realistický pocit virtuální reality, a je tak přímo předurčen pro prezentaci interaktivních výukových materiálů nebo hraní her. Interaktivní kočičí ouška z Japonska – aparátek nazvaný v japonštině Necomimi (kočičí uši) – se totiž pohybují podle myšlenek a emocí svého nositele, takže každý hned vidí, jak se jejich majitel cítí.


I věda je zajímavá – důkaz na Prima Zoom! Premiérový tematický blok Zázraky vědy a techniky můžete sledovat každou neděli od 18 hodin na Prima Zoom.

Laureáti Ceny Neuron pro rok 2014:
• Dr. Bohdan Pomahač, M. D. (medicína)
• prof. PhDr. Evžen Neustupný, CSc. (společenské vědy)
• prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr. h. c. (fyzika)
• prof. Ing. Dr. Ivo Babuška, DrSc. (matematika)
• prof. RNDr. Jiří Čízek, DrSc., dr. h. c., FRSC (chemie)

Vítězové soutěže Neuron Impuls pro rok 2014 (mladí vědci do 40 let):
• MUDr. Zuzana Libá, Ph.D. (medicína)
• Mgr. Jaroslav Řídký, Ph.D. (společenské vědy)
• Mgr. Tomáš Mančal, Ph.D. (fyzika)
• RNDr. Jan Šťovíček, Ph.D. (matematika)
• prof. RNDr. Michal Otyepka, Ph.D. (chemie)

Cena Neuron za přínos světové vědě (Stopy českých vědců ve světě):
• Miroslav Zikmund

Expedice Neuron (Prima Zoom):
• Mgr. Helena Vysoká, Ph.D. – Poslední bílé místo v Česku (expedice do Hranické propasti)

Foto: www.prima-zoom.cz