Categories: Televize

Benefiční koncert Česká filharmonie pro Japonsko

Benefiční koncert Česká filharmonie pro Japonsko vysílá v neděli 3. dubna od 20 hodin v přímém přenosu ze Španělského sálu Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas na stanici ČRo 3 Vltava. Mimořádný benefiční koncert Česká filharmonie ze Španělského sálu Pražského hradu bude určen na pomoc Japonsku, které bylo postiženo ničivým zemětřesením.


V podání České filharmonie pod vedením dirigenta Iona Marina zazní tóny Novosvětské symfonie od Antonína Dvořáka, tedy díla, které je nejbližší srdci japonského publika. Dále zazní Houslový koncert g moll od Maxe Brucha, který v Praze zahraje jeden z nejvýznamnějších japonských interpretů a první koncertní mistr Berlínské filharmonie Daishin Kashimoto. Všichni členové České filharmonie – dirigent i sólista účinkuji bez nároku na honorář a vzdávají se také odměny za autorská práva.
Benefiční koncert vysílá v přímém přenosu Česká televize na programu ČT2 a Český rozhlas na stanici ČRo 3 Vltava. V rámci přenosu proběhne rovněž peněžní sbírka, kterou zastřešuje humanitární organizace ADRA Česká republika. Dárci mohou přispívat na konto pomoci Japonsku 40284028/0300 pod variabilním symbolem 3943 nebo formou dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA zaslané na 87777. Z koncertu bude pořízeno také CD a DVD. Výtěžek z jejich prodeje bude rovněž věnován na pomoc Japonsku, které bylo postiženo katastrofálním zemětřesením a následnou ničivou vlnou tsunami. Průvodní slovo Jiří Vejvoda, režie Adam Rezek.

Česká filharmonie
Zahajovacím koncertem dne 8. září 2010 vstoupila Česká filharmonie do 115. sezony.
Vůbec první koncert České filharmonie se uskutečnil 4. ledna 1896 v Rudolfinu, dirigoval jej Antonín Dvořák. Než převzal v roce 1919 šéfdirigentskou taktovku první významný dirigent mezinárodního formátu Václav Talich, stáli v čele orchestru Ludvík Čelanský a Vilém Zemánek, epizodně také Oskar Nedbal. Na Talichovu osobnost navázali další vynikající dirigenti: Rafael Kubelík (1942-1948), Karel Ančerl (1950-1968) a Václav Neumann (1968-1990). V devadesátých letech se na šéfdirigentských postech vystřídali Jiří Bělohlávek, Gerd Albrecht a Vladimir Askhkenazy, který stál v čele orchestru do konce sezony 2002/2003. V pořadí desátým šéfdirigentem České filharmonie byl od sezony 2003/2004 do 8. září 2007 Zdeněk Mácal.
V sezoně 113. post šéfdirigenta nebyl obsazen, některé jeho kompetence a povinnosti zastával hlavní hostující dirigent Manfred Honeck. Od 114. koncertní sezony 2009/10 na šéfdirigentský post nastoupil Eliahu Inbal.
Pro Českou filharmonii je již od dob Ančerlových typická bohatá zájezdová činnost na všech kontinentech. V sezoně 2010/11 zavítá Česká filharmonie na Slovensko, do Itálie, Francie, Rakouska, Německa, Lucemburska, Nizozemí, Řecka, Japonska i Vietnamu i na Slovensko. Více najdete zde. Orchestr vystoupí rovněž na festivalech v České republice (MHF Janáčkův máj a MHF Moravský podzim).
Z nejnovějších CD orchestru se v poslední době setkaly s mimořádným ohlasem zejména nahrávky pořizované pro japonský trh. Se společností Octavia Records Česká filharmonie a Zdeněk Mácal postupně realizují komplety symfonií Antonína Dvořáka, Gustava Mahlera, Petra Iljiče Čajkovského a Johannese Brahmse. Těsně před dokončením je nahrávání kompletu všech Dvořákových symfonií s dirigentem Zdeňkem Mácalem. S Manfredem Honeckem průběžně Česká filharmonie natáčí symfonie Antona Brucknera taktéž pro firmu Octavia Records. V koncertní sezoně 2007-2008 byly realizovány nahrávky všech 4 symfonií Roberta Schumanna s dirigentem Lawrencem Fosterem pro nahrávací společnost Pentatone. Předchozí Bělohlávkův snímek Martinů Symfonií č. 3 a 4 pro Supraphon byl v roce 2004 nominován na prestižní Cenu Grammy. V roce 2005 dostalo v Japonsku CD České filharmonie s živou nahrávkou Mahlerovy Symfonie č. 3 s dirigentem Zdeňkem Mácalem ocenění jako CD roku. V prosinci 2008 vznikla unikátní nahrávka Tří fragmentů z opery Julietta Bohuslava Martinů pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase s plejádou renomovaných sólistů v čele s Magdalenou Koženou. Snímek vydaný firmou Supraphon získal řadu mezinárodních ocenění.V červenu 2009 vydala Česká filharmonie unikátní historický snímek – 2CD obsahující Smetanovu Mou vlast a druhou řadu Dvořákových Slovanských tanců. Live nahrávka vznikla z koncertů řízených Václavem Talichem v roce 1939. Většinu svých nahrávek pořizuje orchestr doma v akusticky vynikající Dvořákově síni Rudolfina.

Foto: Česká televize

Denisa Dvořáková

Recent Posts

Nestarnúce hity Mariky Gombitovej vychádzajú na LP a CD reedíciách

Minulý rok vydavateľstvo Opus začalo s vydaním reedícií albumovej diskografie legendy slovenskej a českej populárnej hudby…

2 dny ago

Tajemství Ivety Bartošové odhaleno

TV Nova uvede už tuto neděli 5. května od 21.35 hodin třídílný dokument Málo mě znáš, který přinese nový…

2 dny ago

Alana Fairchild – Karty bohyně Kálí na DUBEN

Působí na vás hrozivě bohyně Kálí? S o to větší zvědavostí lze nahlížet na karty, které…

4 dny ago

Dílo Milana Kundery postupně vychází v audioknižní podobě – nyní Unesený Západ

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšné lásky…

1 týdnem ago

Petr Kolář vydal akustické album Tajný místa

Zpěvák Petr Kolář inspirován úspěchem turné Tajný místa vydává stejnojmenné album. V loňském roce Petr Kolář…

1 týdnem ago

Jarka Rozsypalová-Vykoupilová – Babské rady ze života

Proč je nejlepší uskladnit cibuli v silonkách? Jak pomůže pračka s výrobou domácího másla? S…

1 týdnem ago