Anatomie lži III

Lhát se nemá! A kdo lže, ten… Se dostane do životu nebezpečných situací. Včetně doktora Lightmana! Seriál Anatomie lži vstupuje do třetí série, kterou na podzim odvysílá televize Prima. Poutavý seriál je inspirován vědeckými objevy doktora Paula Ekmana, psychologa, který dokáže analyzovat výraz tváře, řeč těla a tón hlasu, takže pozná pravdu od lži. Tyto metody mu výrazně pomáhají při vyšetřování nejrůznějších případů.


Doktor Cal Lightman je světový expert. Pokud mu zalžete, pozná to z výrazu vašeho obličeje, postoje, tónu hlasu. Pokud cuknete ramenem, natočíte ruku nebo jen lehce pohnete dolním rtem, doktor lež odhalí. Díky své práci dokáže i sám dokonale lhát a předstírat. Ale jak zjistí, tyto schopnosti mohou být v osobním životě prokletím. Rodina a přátelé předstírají stejně často jako zločinci a není nejsnazší se s takovým poznáním vyrovnat.
Ani ve třetí řadě se nebude Lightmanovo odhalování lži a jejích příznaků odehrávat jen v klidném laboratorním prostředí. Cal se dostane do ještě nebezpečnějších situací než v předchozích sériích. Půjde nejen o dobré jméno a čest, ale dokonce o život. Hned v první epizodě se Lightman dostane do nesmírně riskantní situace, když se stane členem nelítostného lupičského gangu. Důvodem je snaha překazit bankovní loupež infiltrací mezi její budoucí pachatele. Ukáže se však, že jeden z lupičů má mnohem silnější motivaci než ostatní, a Cal se ocitne na hranici života a smrti. Ale i prostředí soutěží krásy je ošemetné, neshody v něm mohou vyústit až v závažná obvinění. Naštěstí je tu Lightman, který dokáže usvědčit sebelepšího lháře. Jak se ale zachová, když půjde o blízkou osobu? Kriminalistku Wallowskou bude vyšetřovat oddělení vnitřních záležitostí a její vztah s Lightmanem se zdá být vydatnou studnicí možných důkazů. Vztahy se ženami budou pro Cala vůbec kritické.


V dalším případu, který bude spojen s přítomností jiné půvabné ženy, si s ním kráska tak trochu pohraje na kočku a myš. Nehmotný svět lží pak zavede Lightmana od něžného pohlaví do uhelného dolu nebo na střední školu. Vždy ve spojení s vraždami nevinných obětí. Třetí řada seriálu však ukáže ještě více – jak se síla Lightmanova nadání a zkušeností projeví při záchraně muže ovlivněného svéráznou sektou, při práci se sociopatem nebo při pomoci matce, které unesli dítě. Ale i v boji s Alzheimerovou chorobou jedné z klientek. Svět duševních nemocí se nakonec Cala dotkne mnohem citelněji, než by kdo předpokládal. Není divu – odhalování lží je náročný psychický proces a ten, kdo se jím zabývá, se ocitá se na tenké hranici zdravého rozumu a světa duševních nemocí…

Zajímavosti
Postava doktora Lightmana má reálný předobraz – psychologa dr. Paula Ekmana, který je expertem na řeč těla a obličeje a působí na univerzitě v San Francisku.

Předlohou dr. Fosterové je Maureen O´Sullivanová, profesorka psychologie na téže univerzitě.

Seriál vyhrál People’s Choice Awards 2011 za nejpopulárnější detektivní drama a za nejlepšího televizního bojovníka se zločinem.

Osoby a obsazení
Dr. Cal Lightman (hraje Tim Roth)
Psycholog, expert na řeč těla, a především na mikromimiku. Založil si soukromou firmu, kde funguje jako konzultant místní policie i vládních organizací v oboru aplikované psychologie. Už si zvykl, že spousta lidí v jeho schopnosti nevěří. Aby zjistil pravdu, je ochoten využít jakékoli psychologické techniky – i sebebrutálnější. Je rozvedený a s bývalou manželkou střídavě pečují o mladistvou dceru. Hodně mu záleží na doktorce Fosterové a zjevně to mezi nimi trochu jiskří. Jeho matka spáchala sebevraždu, když byl ještě kluk, což ho přivedlo k zájmu o psychologii. Je vegetarián.

Dr. Gillian Fosterová (hraje Kelli Williamsová)
Talentovaná psycholožka a Lightmanova kolegyně, která vnáší do spolupráce nadhled, zatímco Cal se soustředí na detaily. Potřebuje její pomoc pro pochopení lidského chování. Mají uzavřenou dohodu – nebudou míchat profesní schopnosti do soukromých životů. Cal proto zarytě mlčí, i když je jasné, že manžel kolegyni lže a nejspíš ji i podvádí.

Eli Loker (hraje Brendan Hines)
Hlavní Lightmanův vyšetřovatel, kterého znepokojuje, jak moc lidé lžou. Rozhodl se praktikovat to, čemu říká radikální upřímnost. Vždy řekne, co si myslí. A často za to také zaplatí. Loker musel tvrdě dřít, aby se naučil číst v lidských nitrech, není talent od přírody jako třeba Torresová. Které mimochodem hned při prvním setkání řekl, že by se s ní rád vyspal.

Ria Torresová (hraje Monica Raymundová)
Nejnovější členka týmu s obrovským přirozeným talentem. Vyzná se skvěle v lidech, díky čemuž je nepostradatelnou oporou týmu. Otec ji v dětství zneužíval, což je u přirozených talentů poměrně obvyklé. I přes nadání a oddanost jí chybí teoretické zázemí a někdy dovolí, aby jí emoce ovlivnily úsudek.

Emily Lightmanová (hraje Hayley McFarlandová)
Calova dcera. Není úplně nadšená, že ji otec umí »číst«, ale uznává, že se díky jeho schopnosti často dozví důležité věci o svém okolí. Občas projeví talent pro »čtení« lidí, dokonce i otce.

Ben Reynolds (hraje Mekhi Phifer)
Agent FBI, který je přidělený k Lightman Group, aby při vyšetřování zajistil ozbrojený doprovod a další potřebný servis.

Název seriálu: Anatomie lži (Lie to Me)
Žánr: kriminální
Série: 3.
Počet epizod: 13
Premiéra / repríza: premiéra
Distributor: Fox
Rok výroby: 2009/10
Režie: Robert Schwentke, Adam Davidson, Eric Laneuville
Postavy – dabing: Dr. Cal Lightman / Tim Roth (Lukáš Hlavica), Dr. Gillian Fosterová / Kelli Williamsová (Lucie Juřičková), Eli Loker / Brendan Hines (Michal Holán), Ria Torresová / Monica Raymundová (Tereza Chudobová), v dalších rolích: Klára Sochorová, Martin Zahálka, Miroslav Hanuš, Pavel Šrom, Radek Hoppe, Zdeněk Maryška, Martina Hudečková, Jolana Smyčková, Radek Škvor, Kristýna Valová, Svatopluk Schuller, Anna Remková

Foto: TV Prima