Akční nášup Lidský terč od konce června na Nově!

Pěstní souboje, přestřelky, zvláštní efekty, erotické jiskření – na to vše se můžeme těšit v úspěšném americkém seriálu, který od 29. června rozšíří programovou nabídku televize Nova. Seriál z roku 2010 nese název Lidský terč (Human Target) podle stejnojmenného komiksu Lena Weina a Carmina Infantina, kterým je volně inspirován a jehož autoři se na televizní sérii i scenáristicky podíleli. Dvanáct dílů první série je v duchu komiksového žánru napěchováno napětím, akcí a krásnými ženami, nechybějí však ani propracované detektivní zápletky.


V úvodní epizodě si dokonce jako malý bonus můžeme vychutnat i hollywoodskou
superhvězdu Dannyho Glovera! Hlavním protagonistou seriálu je Christopher Chance, kterého bravurně ztvárnil urostlý bývalý voják Mark Valley, u nás známý ze seriálu Kauzy z Bostonu (Boston Legal). Po dvanáct večerů budeme sledovat, do jakých potíží zavede Christophera jeho nebezpečné povolání – zabývá se totiž ochranou osob, dalo by se říct, že je soukromým detektivem a bodyguardem v jednom. Aby své klienty ochránil, nejednou riskuje život i on sám. Jeho metoda práce je totiž krajně nebezpečná, spočívá v tom, že pracuje v utajení, snaží se dostat do co největší blízkosti oběti, rozpoznat, odkud přichází hrozba, a pak ji eliminovat. Sám se tedy stává terčem a v zájmu ostatních nasazuje krk.


Chancovu klientelu tvoří velice rozmanitá sorta lidí, už proto, že se na něj většinou obracejí osoby, které z nějakého důvodu nemohou kontaktovat policii. Ať už je to významná manažerka, softwarový specialista, mladý antropolog, či dokonce princezna – všem hrozí smrt. Před Christopherem tak vyvstává nelehký úkol odhalit pachatele a atentátům zabránit. Naštěstí však na to není sám, pomáhá mu sehraný tým v čele s bývalým policistou Winstonem (Chi McBride) a počítačovým specialistou Guerrerem (Jackie Earle Haley). Herce Chi McBrida si diváci jistě vybaví ze seriálů Doktor House či Bostonská střední. Jackie Earle Haley si zase nedávno zahrál v kinohitu Prokletý ostrov.


Kromě skvělých hereckých výkonů a dráždivých zápletek se můžeme těšit i na množství akčních honiček, fantastických úniků, výbuchů a bitek, které se odehrají v lákavých a nezvyklých prostorách, jakými jsou například důlní šachty, letadlo, rychlovlak, americká ambasáda či klášter. Za zmínku stojí i výborná originální hudba Tima Jonese a Beara McCrearyho, která akční scény skvěle podtrhuje a doplňuje. Režijně se na seriálu podílel mimo jiné Paul A. Edwards, který má za sebou spolupráci na takových trhácích, jako jsou seriálové hity Ztraceni, Hrdinové nebo filmy Lolita a Blade. Zkušeným filmařům se dílko povedlo i tentokrát, a tak si všichni fandové rychlé akce mohou vychutnat léto na Nově za zvuku detonací, svištění kulek a tříštění skla.

O seriálu
Lidský terč (Human Target) je americký akční TV seriál, vytvořený podle komiksu Len Weina a Carmina Infantina. O televizní zpracování 1. sezóny se postaral Jonathan E. Steinberg. Premiéru měl v lednu 2010 na kanadské CTV a na stanici FOX.
Christopher Chance je vlastně osobní strážce a soukromý detektiv v jedné osobě. V komiksu Chance přebírá identitu svých klientů, tím se stává sám terčem, a tak může vypátrat útočníky a hrozbu odvrátit.
V seriálu se infiltruje do blízkosti svého klienta, snaží se odhalit, kdo ho ohrožuje a proč, a pak hrozbu eliminuje. Často pracuje v utajení.
V jeho práci mu pomáhají partneři, bývalý policista Winston a Guerrero, který se vyzná nejen v počítačích a vytváření falešných identit, ale i ve vydírání, střelbě a boji.
Na Chance se obracejí lidé, kterým někdo usiluje o život, ale nemohou se z různých důvodů obrátit na policii. A tak jsme svědky toho, jak zachraňuje počítačového odborníka, lékařku, nebo třeba princeznu.
Chance má velice temnou minulost, která ho stále pronásleduje, a tak postupně odhalujeme, odkud se vlastně vzal, co dělal předtím, než začal lidi chránit, a jak se poznal s Winstonem a Guerrerem.

Rozhovory a zajímavosti
Jak se nakonec Danny Glover ocitl v Lidském terči?
Během rozhovoru pro CTV.ca prozradil výkonný producent seriálu, jak se mu podařilo získat legendárního herce Dannyho Glovera pro roli v pilotní epizodě seriálu.
Lidský terč (Human Target) je adaptací komiksového titulu nakladatelství DC. V hlavní roli se objeví Mark Valley jako Christopher Chance, tajný soukromý agent, neustále měnící identitu. Po jeho zdařilém útěku v úvodu epizody následuje další, ještě těžší úkol. Danny Glover jako jeho klient musí být eskortován z mise, jejíž průběh se pomalu, ale jistě začíná vymykat kontrole.
„Když jde o hraní si se seriálem, jsme v podstatě jako třináctileté děti, hlavně pak Peter [Johnson]. Když jsme společně seděli nad pilotní epizodou, věděli jsme, že se v závěru má objevit tato postava.
Bylo okamžitě jasné, že ji musíme pojmout jako šperk celé show,“ říká Steinberg.
„Problém byl v tom, že zbývaly tři dny do zahájení natáčení. Ve skutečnosti jsme si ani nedělali starosti. Předem jsme počítali s tím, že to bude role na jeden den, někoho oslovíme, a ten pak do role skočí rovnýma nohama. A tak jsme seděli na scéně a říkali si: „Dobrá, tak kdo by mohl být dobrý?“ A pak najednou padlo jméno Dannyho Glovera. Za čtyři dny stál skutečně před kamerou. Zázrak.“
Steinberg, jenž se podílel i na snímku Jericho a je koproducentem a scenáristou seriálu Lidský terč, vypráví, jak souviselo narození jeho dcery s nápadem osobně poslat Dannymu Gloverovi dopis s nabídkou vystoupit v seriálu.
„To ráno se narodila moje dcera. Byl jsem v nemocnici se svou ženou a psal dopis Dannymu Gloverovi, kde jsem se mu jako fanoušek pokoušel vysvětlit, jak by bylo skvělé, kdyby vzal roli v našem seriálu,“ říká Steinberg.
„A on to přijal. Takže úplně nevím, jak s tím ten dopis souvisel, ale od té doby jsme to už podruhé nezkoušeli. Myslím, že se bojíme, že by to podruhé nefungovalo.“
Glover se v poslední době objevil ve filmu 2012, Slepota (Blindness) a Prosím přetočte (Be Kind Rewind). Největší pozornost upoutal jako detektiv Murtaugh ve filmové sérii Smrtonosná zbraň (Lehal Weapon), kde hrál po boku Mela Gibsna.
Co vlastně stálo v onom dopisu?
„Svým způsobem to bylo vysvětlení, že seriálem chceme pokračovat ve vynikající tradici Smrtonosné zbraně, Smrtonosné pasti a Raiders. Pro zainteresovaného diváka se pak může jednat o podívanou s jistou přidanou hodnotou, vyplývající z tohoto faktu,“ říká Steinberg.
„Není mnoho seriálů, kterým by se to skutečně podařilo. Nesnažíme se o přílišnou excentričnost, nicméně v průběhu seriálu si dovolujeme víc experimentovat. Jde o zábavu. V první řadě to je velká show, ale určitě to není hloupá zábava. A mít na obrazovce někoho, kdo může být považován za ikonu tohoto žánru, bylo pro nás velkou výzvou a podporou v naší práci. Proto jsem se odhodlal oslovit jej, a ono to vyšlo.“

Jak se Mark Valley z války v zálivu dostal k Lidskému terči?
Pro absolventa vojenské akademie Marka Valleyho byla cesta do světa herectví určitě velice dlouhá. Mark hraje v seriálu Lidský terč postavu Christophera Chance. V poslední době se rovněž objevil v seriálu Hranice nemožného (Fringe) jako agent FBI John Scott a v Kauzách z Bostonu (Boston Legal). Valley absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu. S herectvím začal během vojenské služby v zámoří.
„Určitě to nejde tak, že vás posadí za stůl, dají vám formulář a… pokud se chcete stát hercem, vyplňte tohle, tady to podepište… Vrátil jsem se zpět z války v zálivu, táhlo mi na třicet let a prostě jsem si položil otázku, čím bych v životě skutečně chtěl být. Na jednu stranu jsem si říkal, že jsem příliš starý na to stát se hercem, ale dovolil jsem si ten luxus představit si vysněný život. Čím bych se chtěl stát, kdyby můj život byl snem? Jen jsem si s tím nápadem hrál,“ říká Valley pro CTV.ca.
„A pak mě někdo oslovil, jestli bych si nechtěl zahrát záskok ve filmu. Najednou stojím na filmovém jevišti, dívám se kolem sebe a přichází velice příjemný Anthony Hopkins, sedne si na scéně, promění se v docela jiného člověka. Se zatajeným dechem sleduji, jak odehraje svůj skvěle připravený part, pak je scéna u konce, on se zvedne a všichni se k němu chovají jako ke králi. Pomyslím si, takovou práci bych také chtěl.“
Lidský terč je o náhodě a riziku. Záhadný tajný agent neustále mění identitu a zachraňuje životy svých klientů. Příběh je inspirován známým komiksem z nakladatelství DC, nesoucím stejné jméno. Valley přiznává, že služba u armády jej dokonale připravila na všechny akční výstupy v seriálu.
„V armádě jsme museli hodně trénovat, neustále dokola nacvičovat pohyb se zbraní. Neustále opakujete cvičení, kdy předstíráte, že se zbraní vstupujete do místnosti, takže těchto taktických věcí se dělá skutečně mnoho. Ale většinou jde o týmovou práci.“
Takže považuje Valley sám sebe za akčního hrdinu?
„Ne. Vůbec ne. Ale zároveň jsem si ještě ani nestihl zvyknout na zájem svého okolí. Myslím, že to bude trvat ještě jednu řadu seriálu, než si skutečně zvyknu. Jsem dítě štěstěny.“
V Lidském terči dále hrají Chi McBride jako Winston a Jackie Earle Haley jako Guerrero.
V prosinci 2008 se Valley oženil s hereckou kolegyní Annou Torv. Loni se údajně rozešli.

Synopse všech 12 epizod první řady seriálu jakož i podrobnosti o jeho hercích přineseme již zítra!

Foto: TV Nova